رضا ضراب: اردوغان مجوز دور زدن تحریم‌های ایران را صادر کرده بود

رضا ضراب، بازرگان ایرانی-ترکیه‌ای که در آمریکا در بازداشت به سر می‌برد، در دادگاهی در آمریکا شهادت داد که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور فعلی و نخست وزیر سابق ترکیه، شخصا معامله او با ایران را تایید کرده بود.
 
آقای ضراب، که با دادستانان آمریکایی همکاری می‌کند، گفت: "نخست وزیر وقت، رجب طیب اردوغان، و وزیر دارایی دستور آغاز این معامله (با ایران) را دادند."
 
او در حالی این ادعا را علیه رئیس جمهور ترکیه مطرح کرده که رجب طیب اردوغان امروز تخطی ترکیه از تحریم‌ها علیه ایران را رد کرده است. یک سخنگوی دولت ترکیه هم این پرونده را "توطئه‌ای" علیه ترکیه توصیف کرده است.
 
آقای اردوغان امروز در جلسه‌ای با مقام‌های حزب حاکم عدالت و توسعه گفت: "ما خلاف تحریم‌ها عمل نکردیم. حکم دادگاه هرچه که باشد، ما کار درست را کردیم."
 
او در عین حال گفت: "ما هیچ تعهدی به آمریکا ندادیم، دنیا فقط آمریکا نیست و ما در زمینه تجارت و انرژی با ایران رابطه داریم."
 
دادستانان آمریکایی ۹ نفر را به دست داشتن در دور زدن تحریم‌های ایران از طریق بانک‌های ترکیه متهم کرده‌اند، از این میان رضا ضراب و هاکان آتیلا، از مدیران بانک هالک، تنها متهمانی هستند که بازداشت شده‌اند.
 
هاکان آتیلا اتهاماتش را رد کرده، اما رضا ضراب با پذیرفتن اتهاماتش با دادستانان آمریکایی همکاری می‌کند. آقای ضراب پیش از این گفته با رشوه به یک وزیر ترکیه‌ای و با ترتیب دادن معاملات طلا و تجارت صوری مواد غذایی، امکان مبادلات مالی بین‌المللی را برای ایران فراهم کرده است.
 
او امروز، در سومین روز شهادتش در دادگاه درباره معاملاتش در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵، گفت بانک‌های زراعت و واقف ترکیه هم در دور زدن تحریم‌های ایران دخیل بوده‌اند.
 
آقای ضراب گفت هاکان آتیلا به همراه سلیمان اصلان، مدیر کل سابق بانک دولتی هالک، در طراحی معاملات مرتبط با ایران نقش داشته‌اند.
 
در حالی که محمد هاکان آتیلا اتهامات خود را نپذیرفته، رضا ضراب روز چهارشنبه گفت مدیر هالک بانک با او همکاری می‌کرده است.
 
در پرونده نقض تحریم‌های ایران، ۹ نفر از سوی دادستانی آمریکا متهم شده‌اند. رضا ضراب و محمدهاکان از میان این عده میان در آمریکا در بازداشت هستند.
 
دادستان‌های آمریکایی می‌گویند ضراب و محمد هاکان آتیلا، مدیر هالک بانک، درآمد‌های نفتی و گازی ایران را از طریق پولشویی انتقال داده‌اند که نقض تحریم‌های آمریکاست.
 
به گفته دادستان‌ها، ضراب و هاکان در این «توطئه»، به مقام‌های بلندپایه‌ (ترکیه‌ای) رشوه و حق و حساب داده‌اند.
 
رضا ضراب روز چهارشنبه اعتراف کرد که به محمد ظفر چاغلایان، وزیر سابق اقتصاد ترکیه، برای انتقال طلای ایران ۵۰ میلیون دلار رشوه داده است. به گفته وی پول نفت و گاز ایران از طریق هالک‌ بانک به طلا تبدیل شده و از آنجا برای فروش و تبدیل به پول نقد به دبی فرستاده می‌شد.
 
ضراب همچنین روز چهارشنبه اقرار کرد که به مدیرکل وقت هالک بانک، سلیمان اصلان هم رشوه داده است. محمد ظفر چاغلایان و سلیمان اصلان نیز از متهمان این پرونده هستند.
 
این تاجر ایرانی-ترکیه‌ای گفت وی همچنین تلاش داشته که از طریق چین نیز تحریم‌ها را دور بزند اما دولت چین در نهایت جلوی این کار را گرفته است.
 
رضا ضراب و همسرش ابرو گوندش خواننده ترکیه‌ای همراه با دخترشان در سال ۲۰۱۶ برای دیدار از «ورلد دیزنی» به آمریکا رفتند که به دستگیری ضراب منتهی شد.
 
دادگاه رضا ضراب در ترکیه از نزدیک دنبال می‌شود. رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، بارها خواستار استرداد رضا ضراب شده است.
 
معاون نخست‌وزیر ترکیه نیز به تازگی گفته که ضراب در آمریکا به «گروگان» گرفته شده است تا علیه دولت ترکیه شهادت دهد.
 
دادستان‌های آمریکا آبان‌ماه امسال گفته بودند «دولت ترکیه و مقام‌های بانک‌های این کشور عنصر غیرقابل تفکیکی از روند دور زدن تحریم‌ها بوده‌اند».
 
به گفته دادستانی، مکالمات تلفنی ضبط شده و مدارک دیگر نشان می‌دهند که رضا ضراب در راستای منافع رجب طیب اردوغان فعالیت می‌کرده است.
 
+55
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  ادروغان مسلمان دیکتاتور بدجور ضایع شده
  10
  35
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  Tombehtar - نیورک، ایالات متحده امریکا

  اردوغان البغدادی یا ادولف اردوغان هیچ فرقی با خمینی و خامنه ای ندارد، بجز کت و شلوار و کرواتی است، یک تروریست، جانی، خونخوار، دروغگو، فاسد ووووووو است. این خونخوار و سلیر خونخوارها از هر ویروس یا باکتری خطرناک ترند و مایه ننگ بشریت هستند و هر کسی با این افراد همدردی ،همفکری یا همکاری کند فرقی با این افراد ندارد.مرگ بر هر چه جانی، تروریست، خونخوار ، فاسد‌ و دیکتاتور.
  11
  33
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا
  منو یاد صدام میاندازه. بعد از عربها دوست دارم پوز این ترکهاى ... هم به خاک مالیده بشه که از کنار احمدى مموتى خوب خوردند
  2
  2
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  اردوغان مثل خاری در چشم تورک ستیزها.
  2
  4
  جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  . بفرمایید اینهم از مقامات عالی ترکیه اسلامی که از دم دزد و رشوه گیر تشریف دارند. این اردوغان چموش و دار و دسته دزدش را باید به سیاهچال انداخت.
  1
  3
  جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  Rayfarraie - مالزی، مالزی
  . الان معلوم شد که چرا اردوغان دیکتاتور تا این حد جلز و بلز می کرد و خواستار استرداد ضراب به ترکیه بود !. می خواست قبل از رسوا شدنش او را ساکت یا سر به نیست کند
  1
  4
  جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۶ - ۰۶:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.