سخنان مکرون درباره سفر به ایران و وعده عربستان برای 'قطع کمک به تروریسم'

به گفته مکرون ولیعهد سعودی به او وعده داده در زمینه قطع کمک مالی به تروریسم از طریق عربستان اقدام کند امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در مورد توافق هسته ای، سفر آتی به ایران و وعده عربستان برای قطع کمک مالی به "گروه‌های تروریستی" سخن گفته است.
 
آقای مکرون در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گفت که ایران "شریک" فرانسه در منطقه برای مبارزه با تروریسم نیست اما در حال حاضر از طریق توافق هسته‌ای، بین دو کشور ارتباط وجود دارد.
 
رئیس جمهوری فرانسه افزود که همچنان در نظر دارد "در موقع مقتضی" به ایران سفر کند اما برای این منظور، نیاز به برنامه ریزی مقدماتی است.
 
امانوئل مکرون گفت که "برنامه موشکی بالستیکی و موقعیت ایران در آن بخش از جهان از موضوعاتی است که نیاز به بررسی دارد زیرا برخی اقدامات بی‌ثبات ساز در آن منطقه در جریان است."
 
رئیس جمهوری فرانسه افزود: "با اینهمه، من به تعهد (هسته‌ای) که شده اعتقاد دارم، به این تعهد پایبندم و مایلم میزان پایبندی آنان به آن را نیز ارزیابی کنم."
مکرون ضمن تاکید بر پایبندی به برجام گفته است همچنان در نظر دارد "در زمان مقتضی" به ایران سفر کند در بخش دیگری از این مصاحبه، از رئیس جمهوری فرانسه در مورد همایش بین‌المللی قطع تامین مالی گروه‌های تروریستی سئوال شد که قرار است سال آینده در پاریس برگزار شود. مصاحبه کننده گفت که رئیس جمهوری فرانسه پیشتر گفته بود که برخی گروه‌های تروریستی از طریق قطر و عربستان سعودی تامین مالی می‌شوند و سئوال کرد که آیا صحت دارد که عربستان در صدد است در این زمینه اقدام کند.
 
رئیس جمهوری فرانسه با یادآوری اینکه برخی کشورها از عربستان سعودی به عنوان یکی از مراکز تامین مالی تروریسم نام برده‌اند، گفت که ولیعهد سعودی "هرگز در این مورد به طور علنی سخن نگفته اما اوایل ماه جاری که به ریاض رفتم، او در این مورد تعهدی داد به این معنی که اگر ما بتوانیم به او فهرستی از این گروه‌ها را بدهیم، او تامین مالی آنها از طریق عربستان را قطع خواهد کرد."
 
امانوئل مکرون افزود: "من حرف او را باور دارم اما در هر حال، این وعده را پیگیری می‌کنم زیرا همیشه اعتماد براساس عمل ایجاد می‌شود."
 
رئیس جمهوری فرانسه همچنین گفت که در نظر دارد برای کسب تعهداتی در زمینه قطع تامین مالی "گروه های تروریستی" توسط یا از طریق قطر، ایران و ترکیه نیز تلاش کند.
 
محمد بن سلمان، که در ماه ژوئن به عنوان ولیعهد و نایب اول نخست وزیر عربستان سعودی منصوب شد، به یک رشته اقدامات اصلاحی از جمله در زمینه باز کردن نسبی فضای اجتماعی کشورش دست زده است. او گفته است که سختگیری‌های مذهبی مغایر مبانی اسلام و فرهنگ عربستان سعودی است و تنها پس از استقرار نظام مذهبی در ایران و در رقابت با آن به عربستان سعودی راه یافت.
 
برخی کشورها و سازمان‌های بین‌المللی دولت سعودی را متهم می‌کنند که یا از گروه های اسلامگرای تندرو حمایت کرده یا حمایت از این گروه‌ها توسط افراد و نهادهایی مستقر در آن کشور صورت گرفته است.
 
قرار است رئیس جمهوری فرانسه روز ۷ دسامبر به قطر سفر کند و همکاری های دو کشور از جمله فروش دوازده فروند هواپیمای جنگنده فرانسوی به آن کشور و روابط منطقه در دستور کار مذاکرات دو طرف قرار دارد.
+6
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  ان شاءالله ریشه تروریست از هرکجا که سرچشمه میگیره خشک بشه تا دنیا در آرامش و پیشرفت در خدمت به خلق خدا قراربگیره
  1
  7
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.