هزینه جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا چقدر است؟

یکی از بحث‌برانگیزترین مسائلی که پس از همه‌پرسی جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا مطرح شد و تاکنون هم حل نشده باقی مانده، هزینه‌هایی است که بریتانیا باید به این اتحادیه بپردازد؛ که البته هر کدام از دو طرف رقم‌های متفاوتی را به عنوان هزینه جدایی ارائه می‌کنند.
 
براساس یافته‌های بی‌بی‌سی دولت بریتانیا اخیرا پیشنهاد رقمی تا سقف ۵۰ میلیارد یورو (۵.۱ میلیارد دلار) را به اتحادیه اروپا داده است.
 
حدود دو ماه پیش ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، اعلام کرد که کشورش حاضر است ۲۰ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا بپردازد که البته اروپایی‌ها خواستار افزایش این رقم شدند.
 چرا بریتانیا برای جدایی باید به اتحادیه اروپا پول بدهد؟
 اتحادیه اروپا می‌گوید بریتانیا قبل از نهایی شدن فرآیند جدایی که قرار است در مارس ۲۰۱۹ انجام شود، باید تمامی حساب‌های خود را با این اتحادیه تسویه کند.
 
این هزینه‌ها مربوط به تعهدات مالی لندن در قالب توافق‌هایی بوده که بریتانیا در زمان عضویت در این اتحادیه آنها را پذیرفته و نسبت به آنها تعهد دارد.
 
البته حجم مشکلاتی که در دراز مدت پس از خروج بریتانیا گریبانگیر اتحادیه اروپا خواهد شد کم نیست.
 
مسائلی نظیر میزان مشارکت مالی بریتانیا در صندوق بازنشستگی کارمندان اتحادیه اروپا طی سال‌های آینده تنها یک نمونه از آنهاست.
 
یک مثال مشابه دیگر در این زمینه، توافق‌های مشارکت بریتانیا در پروژه‌های عمرانی اتحادیه اروپاست؛ که در زمانی صورت گرفته که اصلا بحث جدایی بریتانیا از این اتحادیه مطرح نبوده است.
 
بعضی از این پروژه‌ها آغاز شده و بعضی دیگر اصلا آغاز نشده‌اند ولی لندن از نظر مالی نسبت به آنها تعهد دارد.
حدود دو ماه پیش ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که کشورش حاضر است ۲۰ میلیارد یورو به اتحادیه اروپا بپردازد که البته اروپایی‌ها خواستار افزایش این رقم شدند اتحادیه اروپا چقدر از بریتانیا طلب می‌کند؟
 اروپایی‌ها به دلیل توجه به حساسیت موضوع در داخل بریتانیا به رقم مشخصی اشاره نمی‌کنند.
 
خواسته آنها رسیدن به توافقی است که براساس آن بتوان به یک فرمول عادلانه برای محاسبه دست یافت.
 
اتحادیه اروپا می‌گوید لندن باید به طور کامل سهم خود را از بودجه‌های قبلا توافق شده در پروژه‌های آتی بپردازد.
 
البته پروژ‌ه‌های دیگری هم در مناطق کمتر توسعه یافته اتحادیه اروپا وجود دارد که بعد از جدایی بریتانیا کار آن آغاز خواهد شد و به گفته مقام‌های اروپایی لندن قول مشارکت مالی در این پروژه‌ها را داده است.
 
اتحادیه اروپا می‌گوید سهم بریتانیا در این پروژه‌ها ۲۰ میلیارد یوروست.
 
یکی از تعهدات بلند مدت در این زمینه، مسئله مشارکت لندن در صندوق بازنشستگی کارمندان اتحادیه اروپاست که ممکن است رقمی حدود ۱۰ میلیارد یورو برای بریتانیا آب بخورد؛ البته این رقم تا حد زیادی به نحوه محاسبه بستگی دارد.
 
یکی دیگر از تعهدات بلند مدت که می‌توان به آن اشاره کرد مشارکت مالی بریتانیا در شرایط بروز بحران است؛ وام‌هایی که برای پرداخت به کشورهایی نظیر اوکراین و ایرلند باید تضمین شود و این رقم حدودا ۱۱.۵ میلیارد یورو تخمین زده شده است.
 
البته این وام‌ها در نهایت باید توسط کشورهای وام گیرنده در اقساط به بریتانیا پرداخت شوند.
بریتانیا چقدر حاضر است برای جدایی به اتحادیه اروپا بدهد؟
 بریتانیا برای پرداخت حدود ۲۰ میلیارد یورو در بودجه کلی اتحادیه اروپا در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی اعلام آمادگی کرده است.
 
این کشور گفته است تعهداتش در زمان عضویت در اتحادیه اروپا قابل احترام است و پیشنهادات این اتحادیه را بررسی می‌کند.
 
یکی دیگر از نکاتی که بریتانیا به آن اشاره کرده این است که اگر این کشور در زمینه مالی تعهداتی دارد باید سهمی هم از دارایی های اتحادیه اروپا داشته باشد که البته بعضی از کشورهای این اتحادیه نظیر آلمان گفته اند این داراییها متعلق به کل اتحادیه است.
 
دونالد تاسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، اخیرا به ترزا می، نخست وزیر بریتانیا گفته است حداکثر تا اوایل دسامبر سال جاری (۲۰۱۷) باید در این زمینه پیشرفت‌هایی حاصل شود.
 
در شرایط ایده آل بریتانیا باید قبل از خروج از اتحادیه اروپا حساب‌های خود را با اروپایی‌ها تسویه کند هر چند رسیدن بر سر توافقی جامع کار ساده‌ای بنظر نمی‌رسد.
 
مقام‌های بریتانیایی می‌گویند از طرق مختلفی می‌توان پول کمتری به اتحادیه اروپا پرداخت:
 •     با کاهش درصد تعهدات مالی خود در اتحادیه اروپا؛ به عنوان مثال اگر این رقم از ۱۳ درصد به ۱۲ درصد کاهش یابد این رقم معادل میلیاردها یورو است
 •  
 •     محاسبه تعهدات بریتانیا در صندوق بازنشستگی اتحادیه اروپا با روش‌هایی متفاوت
 •  
 •     محدود کردن مشارکت در پروژه‌هایی که پس از جدایی بریتانیا در اتحادیه اروپا شروع خواهد شد
+17
رأی دهید
-2

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۸
  رو راست - لندن، انگلستان
  جالبه بعضی از ایرانیها که خودشان اینجا زیادی هستند و 98 درصدشان به شکلهای گوناگون از کمکهای دولتی استفاده میکنند رای به جدایی از اروپا دادند و منطق شان این بود که اروپا شرقی ها باید از انگلیس بروند. میگن مهمان از مهمان بدش میاد صاحب خانه از دو تا شون.
  23
  31
  ‌چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۹
  پیامک1 - منچستر، انگلستان
  [::رو راست - لندن، انگلستان::]. چه خوبه که شما جزو اون دو درصدی که زیادی نیستن و اینجا دنیا اومدن ،ولی‌ اگه چشمتو باز کنی‌ هیچ ایرانی‌ نمیبنی که از دیوار خونه کسی‌ بره بالا برای دزدی .ولی‌ تمام دزدی‌ها توسط جیپسی‌ها و اروپای شرقی‌‌ها انجام می‌شه .در ضمن ایرانی‌‌ها هیچکدوم مثل سیاه‌ها ده دوازده تا بچه نمیارن که پول بگیرن منطق شما بیشتر ضد ایرانیه تا دست بوسی انگلیسی‌‌ها
  6
  21
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  Habib43 - نیوکاسل، انگلستان
  رو راست -لندن . دوست عزیز چون اسمت رو راست هست میگم . بخدا ایرانیان مقیم انگلیس خیلی با شرافت و کلاس دارن اینجا ۹۰٪ درصدشون و ۱۰٪ درصدشون یا تنبل هستن یا موقعیتش رو ندارن بخدا قسم ما اونقدری که میگی بد نیستیم مشکلی که ما ایرانی ها داریم فقط و فقط موقع بیزینس کردن میخواهیم رفاقتی بیزینس کنیم البته موفع خرید نه فروش فدات دوست عزیز
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  مدافع حق - مادرید، اسپانیا
  کامرون یه غلطى کرد ، اونایى که ذوق مرگ شدن رفتن رائ به جدایى انگلیس از اروپا دادن الان پشیمونن . اما دیگه دیر شده
  0
  6
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۸
  رو راست - لندن، انگلستان
  [::پیامک1 - منچستر، انگلستان::]. دوست عزیز اروپا شرقی ها مثل همه اینجا دارند کار میکنند کارهای فنی و توی کارخانه ها و انبارها و راننده اتوبوس و اگر باهاشون رابطه کاری داشته باشی انسانهای زحمت کشی هستند مثل ما ایرانی ها نیستند که میخواهند پولشان را از هموطنشان در بیارند و بعد ما به عنوان خارجی و مهمان نمی توانیم بگوییم کی باشه کی نباشه کشوری مثل انکلیس که سالها خیلی از کشورها را استعمار کرده است توانایی و نیاز دارد که همه ما را توی خودش جا بدهد.
  1
  4
  ‌پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.