آزمایش تازه موشکی کره‌شمالی 'تهدیدی علیه جهان است'

این نخستین آزمایش موشکی کره شمالی در سه ماه گذشته است جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا در واکنش به پرتاب بلندپروازترین موشک قاره پیمای بالستیک کره شمالی می گوید این اقدام تهدیدی علیه جهان است.
 
پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، می‌گوید موشک آزمایش شده از نوع قاره پیما بوده و پس از طی مسیری در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر در جنوب دریای ژاپن به آب افتاده است.
 
مقام‌های نظامی آمریکا می‌گویند این موشک توانسته به لحاظ مدت زمان پرواز (۵۱ دقیقه) و رسیدن به ارتفاع جوی (حدود ۴۵۰۰ کیلومتر) از پیشرفت برنامه موشکی پیونگ یانگ حکایت داشته باشد.
 
آقای متیس پس از آنکه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، و دیگر مقام های ارشد دولت را در جریان این تحول گذاشت در محوطه کاخ سفید اظهار نظر می کرد.
 
او گفت: "صادقانه بگویم ارتفاعی که این موشک به آن رسید از موشک های قبلی آنها بیشتر بود" و افزود که کره شمالی در حال ساختن "موشک های بالستیکی است که همه نقاط جهان را تهدید می کند."
 
آقای ترامپ که وقتی این موشک هنوز در آسمان بود از پرتاب آن باخبر شد بعدا گفت: "ما به آن رسیدگی خواهیم کرد."
 
محکومیت ها در واکنش به آزمایش:
 •     دولت ژاپن گفت "هرگز ادامه رفتار تحریک آمیز کره شمالی" را نخواهد پذیرفت و شینزو آبه نخست وزیر این کشور خواستار نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل شد
 •     اتحادیه اروپا این پرتاب را "نقض غیرقابل قبول" تعهدات بین المللی کره شمالی توصیف کرد
 •     سفیر بریتانیا در سازمان ملل آن را "اقدامی بی خردانه" خواند
 
رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، هم گفت که گزینه های دیپلماتیک همچنان مد نظر است و امکان دنبال کردن آنها وجود دارد.
 
اما او گفت که پیونگ یانگ باید از تلاش برای ساختن سلاح های اتمی و وسایل پرتاب آنها دست بردارد.
 
به علاوه او همه کشورهای جهان را ترغیب کرد فشارهای شدید اقتصادی و دیپلماتیک علیه کره شمالی را ادامه دهند.
 
او همچنین اعلام کرد که آمریکا و کانادا نشستی با شرکت کشورهایی برگزار خواهند کرد که به سربازان ماموریت سازمان ملل در کره جنوبی را تامین می کنند تا در مورد گام های بعدی بحث کنند.
 
تصور می شود که کره شمالی هم اکنون تلاش هایش را بر ساختن موشک های دوربرد با توانایی بالقوه رسیدن به خاک اصلی آمریکا متمرکز کرده باشد.
 
مقام های پیونگ یانگ گفته اند که اولین موشک دوربردی که در ماه ژوییه آزمایش کردند می تواند "به همه نقاط جهان" برسد اما ارتش آمریکا آن را یک موشک میان برد توصیف کرد.
 
آقای ترامپ هفته پیش اعلام کرد که بار دیگر کره شمالی را در فهرست دولت های حامی تروریسم قرار می دهد.
 
آزمایش تازه

 
به گفته مقام‌های نظامی کره‌جنوبی، موشکی که کره شمالی آزمایش کرده از منطقه پیونگ سانگ، واقع در جنوب استان پیونگان شلیک شده است.
 
ژاپن می‌گوید این موشک که حدود ۵۰ دقیقه پرواز کرده است برخلاف دو موشکی که در تابستان گذشته از آسمان شمال ژاپن عبور کردند، وارد حریم هوایی این کشور نشده است.
 
بنابر گزارش‌ها، کره‌جنوبی در واکنش به این آزمایش، همچون گذشته، چند موشک ضدبالستیک را در سواحل این کشور به آسمان پرتاب کرده است؛ نوعی مانور موشکی که سئول تلاش دارد با انجام آن بلافاصله پس از پرتاب‌های آزمایشی کره‌شمالی، به این کشور از آمادگی دفاعی خود خبر دهد.
 
کره‌شمالی در چند ماه گذشته بارها آزمایش‌های موشکی انجام داده بود اما در چند ماه گذشته و پس از بالا گرفتن تنش کلامی میان رهبر این کشور، کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، این کشور آزمایش جدیدی انجام نداده بود.
 
این کشور طی دو پرتاب آزمایشی که اواسط تابستان امسال انجام داد موفق شد رکورد جدیدی برای موشک‌های بالستیک خود ثبت کند و مدعی شد اکنون قادر است خاک ایالات متحده را با موشک‌های خود هدف قرار دهد.
 
منازعه کلامی میان آقای ترامپ و کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در چند ماه گذشته یکی از منابع نگرانی میان ناظران تحولات شبه جزیره کره بوده است.
+12
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  janahi - دبی، امارات متحده عربی
  اینها هم دستشوت تو دست آخونداست یرای نابودی جهان !!
  1
  4
  ‌چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.