حماس: خلع سلاح نمی‌شویم؛ فعالیت‌های نظامی را به کرانه باختری می‌کشیم

عکس آرشیوی از خلیل الحیه، از مقام های ارشد گروه فلسطینی حماس، در گفتگو با خبرنگاران در قاهره پایتخت مصر - تابستان ۲۰۱۴گروه فلسطینی حماس روز دوشنبه ضمن مخالفت با خلع سلاح خود، هشدار داد که فعالیت‌های این گروه شبه نظامی علیه اسرائیل تا کرانه باختری هم گسترش خواهد یافت.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک مقام ارشد حماس در گفت‌وگو با خبرنگاران در غزه گفت، «به این تسلیحات دست زده نخواهد شد. برای گفت‌وگو یا مذاکره نیست.»
 
خلیل الحیه اضافه کرد «این سلاح‌ها مشخصا برای مبارزه با اشغال (اسرائیلی‌ها) به کرانه باختری ارسال خواهند شد. این حق ماست که تا پایان دادن به اشغالگری بجنگیم.»
 
گروه حماس از سال ۲۰۰۷ و به دنبال پیروزی در انتخابات پارلمانی سال قبل از آن، کنترل نوار غزه را برعهده گرفت که محدودیت‌های سنگین اسرائیل و مصر را در پی داشت.
 
ایالات متحده آمریکا و برخی کشورهای غربی این گروه را تروریستی می دانند و از ایران برای حمایت مالی و تسلیحاتی از آن انتقاد می کنند.
 
حماس، ماه گذشته میلادی و در توافقی با جنبش فتح – با میانجیگری مصر – قبول کرد که کنترل مرزهای مشترک غزه با اسرائیل و مصر را به گروه رقیب خود واگذار کند.
 
کشورهای غربی از گروه فلسطینی میانه رو فتح به رهبری محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی که کنترل کرانه باختری را در اختیار خود دارد، حمایت می‌کند.
 
انتظار می‌رود حماس تا اول دسامبر سال جاری، گام‌های بیشتری را در راستای واگذاری کنترل سایر مناطق نوار غزه به جنبش فتح بردارد.
 
اما اختلاف نظر‌های این دو گروه رقیب، امیدها برای موفقیت توافق ماه گذشته و تشکیل یک دولت وحدت فلسطینی را کمرنگ کرده است.
+12
رأی دهید
-18

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.