بانک مرکزی ایران از افزایش ۱۱ درصدی قیمت خانه در تهران خبر داد

متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در تهران طی ماه آبان چهار میلیون و ۸۹۰ هزار تومان بوده است. بانک مرکزی ایران از افزایش ۱۸.۵ درصدی فروش خانه در آبان ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و اعلام کرد که در این مدت قیمت خانه در تهران نیز به طور متوسط حدود ۱۱ درصد افزایش یافته است.
 
به گزارش خبرگزاری ایرنا در روز دوشنبه ششم آذر، بانک مرکزی خبر داد که در آبان تعداد آپارتمان‌های مسکونی فروخته شده در تهران به ۱۴ هزار و ۸۰۰ واحد مسکونی رسیده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۸.۵ درصد افزایش داشته است.
 
بر اساس این گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی در تهران طی ماه آبان چهار میلیون و ۸۹۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰ و ۹ دهم درصد افزایش یافته است.
 
قیمت متوسط هر متر مربع واحد مسکونی در آبان ماه همچنین نسبت به مهر ماه ۲.۱ درصد افزایش یافته است.
 
در هشت ماهه سال ۹۶ نیز تعداد آپارتمان‌های مسکونی فروخته شده در تهران به ۱۱۳ هزار و ۸۰۰ واحد رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷.۷ درصد افزایش یافته است.
 
در این مدت متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران چهار میلیون و ۶۵۰ هزار تومان بوده که نسبت به هشت ماهه سال گذشته ۷.۱ درصد افزایش یافته است.
 
بخش ساختمان یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصادی در اقتصاد ایران به شمار می‌رود که رکود و رونق در این بخش می‌تواند، تمام اقتصاد ایران را تحت تاثیر قرار دهد. این بخش در سال‌های گذشته با رکود مواجه بوده و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی برای رونق بخشی این حوزه، تاثیر زیادی نداشته است.
 
در همین حال محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، پیش‌بینی کرده که بخش مسکن در سال جاری خورشیدی به کندی رونق خواهد گرفت.
 
به گفته آقای‌پور ابراهیمی، رکود موجود در بازار مسکن، تحت تاثیر وضعیت کلی اقتصاد ایران و همچنین قیمت نفت است و تا زمانی که درآمدهای حاصل از فروش نفت افزایش نیابد، سرمایه‌گذاری در بازار مسکن نیز رونق نخواهد گرفت.
 
حسن محتشم عضو انجمن انبوه‌سازان، نیز اعلام کرد که رکود چهار سال اخیر در بازار مسکن به دلیل سیاست‌های انقباضی دولت در جهت تک رقمی کردن نرخ تورم رخ داده و در سال ۹۶ نیز این رکود بهبود نخواهد یافت.
 
در همین حال احمد علوی روز ۱۲ مهر در یادداشتی در رادیو فردا نوشته بود که رونق بازار مسکن ایران مشروط به رونق نفتی و سیاست‌های انبساطی دولت در تزریق پول و اعتبار‌ از طریق بانک‌ها به بازار مسکن است.
 
وی تاکید کرده بود که رکود عمیق بازار مسکن ایران محصول عواملی است که از نزدیک به شش سال پیش نشانه‌های آن مشاهده شد و هنوز پابرجا هستند.
 
به گفته آقای علوی، مهم‌ترین عامل در این میان کاهش تقاضا به دلیل کاهش قدرت خرید مردم و تیره شدن چشم انداز رونق اقتصادی بود که بازار مسکن را به شدت منقبض نمود.
 
بر اساس گزارش بانک مرکزی ایران در آبان ماه همچنین قیمت اجاره خانه در شهر تهران نسبت به ماه مشابه سال قبل ۹.۶ درصد افزایش یافته است.
 
اجاره خانه در دیگر شهرهای ایران نیز نسبت به آبان پارسال ۸.۵ درصد افزایش یافته است.
 
هزینه‌‌های مسکن بزرگ‌ترین سهم را در سبد هزینه خانوار ایرانی به خود اختصاص می‌دهد.
 
بر اساس مقاله منتشر شده در رادیو فردا با همکاری پایگاه داده باز ایران در ۱۳ بهمن ۹۵، میانگین سهم هزینه اجاره مسکن و خدمات مشتمل بر آن مانند آب، برق و گاز در سبد هزینه یک خانوار متوسط در مناطق شهری ایران از حدود ۲۷ درصد در سال ۸۴ به ۳۵ درصد در سال ۹۴ افزایش یافته است.
+1
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  برو بابا خالی بند مزخرف. چیه خونه های سپاه رو دستش باد کرده. 1قرون هم خونه بالا نرفته. هرکی بخواد زیر قیمت هم میخره. دیگه داستان خونه بالا رفتن تموم شد. تهرانیها هم دارن از تهران فرار میکنن.
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.