باید ببازی علیرضا؛ دستور مربی به کشتی‌گیر ایرانی در مسابقات جهانی + ویدیو

علیرضا کریمی انتشار فیلمی از کشتی علیرضا کریمی، کشتی‌گیر ایرانی در مسابقات جهانی زیر ۲۳ سال در لهستان، واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های مجازی برانگیخته و کاربران با راه‌اندازی هشتگ باید_ببازی به این موضوع پرداخته‌اند.
 
در این ویدئو در حالی که علیرضا کریمی از حریف روس خود پیش است، صدای مربیان کشتی گیر وزن ۸۶ کیلو شنیده می‌شود که به او می‌گویند "باید ببازی علیرضا."
علیرضا کریمی در صورت برد باید با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو می‌شد.
 
در حالی که مسئولان تیم ایران تصمیم گرفته بودند علیرضا کریمی بهتر است در همان دور اول ببازد که در دورهای بعد به کشتی‌گیر اسرائیلی نخورد، روند مسابقات طوری پیش رفت که علیرضا کریمی برای کسب عنوان سوم باید با کشتی‌گیر اسرائیلی یوری کالاشنیکوف روبرو می شد که بناچار از رفتن روی تشک خودداری کرد و مدال به حریف او رسید.
 
ساعتی بعد علیرضا کریمی در اینستاگرام به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: "آخرین سنگر سکوته حق ما هم هیچ وقت گرفتنی نیست".
 
خودداری کشتی‌گیران ایرانی از مواجهه با حریفان اسرائیلی به بهانه‌های مختلف داستانی قدیمی است که مرتب کشتی‌گیران ایرانی را از مدال محروم می‌کند.
 
این نخستین بار نیست که دوربین های تلویزیونی ثبت می‌کنند که این باخت‌ها عمدی بوده است.
 
در مسابقات کشتی قهرمانی جهان در سال ۲۰۱۱ که در استانبول برگزار می‌شد، دو کشتی‌گیر ایرانی قربانی این سیاست شدند و مجبور شدند به حریفانی ضعیف ببازند تا مجبور نشوند با کشتی‌گیران اسرائیلی روبرو شوند اما یکی از این موارد را دوربین‌ها ضبط کردند.
 
محسن حاجی پور در حالی که سه بر صفر از حریفش جلو بود برای اینکه در دور بعد با حریف اسرائیلی روبرو نشود عمدا به حریفش ضعیفش باخت. دوربین‌های تلویزیونی ثبت کردند که حاجی پور که انگار نمی‌خواست این پیروزی را از دست بدهد اواسط مسابقه از مربی‌اش پرسید "بخورم؟" و بعد آنقدر به رقیبش امتیاز داد که بازنده شود.
 
به فاصله کمی قاسم رضایی هم به دلیل "بیماری" روی تشک حاضر نشد تا با حریف اسرائیلی روبرو نشود. او سال بعد قهرمان المپیک شد.
 چهره محسن حاجی‌پور در لحظه‌ای که از مربی‌اش می‌پرسد که باید کشتی برده را عمدا ببازد تا در دور بعد با کشتی‌گیر اسرائیلی روبرو نشود سال بعد در مسابقات قهرمانی نوجوانان جهان در مجارستان دوربین نیما شایقی، مستندساز ایرانی نشان داد که مربی تیم ایران به پیمان یاراحمدی می‌گوید چاره ای جز باخت ندارد و باید وانمود کند مصدوم شده تا از مسابقه با حریف اسرائیلی خودداری کند. اشکهای پیمان یاراحمدی یکی از صحنه‌های تاثیرگذار این مستند است.
 
منع مسابقه کشتی‌گیران ایرانی با حریفان اسرائیلی از سال ۱۹۸۳ و مسابقات کشتی قهرمانی جهان در کیف، پایتخت اوکراین شروع شد. پس از کشتی بیژن سیف‌خانى با یک کشتی‌گیر اسرائیلی، تیم کشتی ایران را از وسط مسابقات به ایران برگرداندند و این ممنوعیت تا به حال به قوت خود باقی است.
 
در این سالها ورزشکاران ایرانی فقط باید دعا می‌کردند که به حریفی از اسرائیل برخورد نکنند چرا که پیش از شروع مسابقه بازنده بودند.
 
برای اینکه رسما گفته نشود ایران از مسابقه با ورزشکاران اسرائیلی خودداری می‌کند از انواع ترفندها استفاده شده است: برداشتن هم‌زمان دو قرعه و انداختن یکی از آنها اگر به نام اسرائیل خورده بود (در کشتی)، بیماری و مصدومیت‌های ناگهانی و حتی ارائه گواهی پزشکی، باختن عمدی به حریف برای پرهیز از مسابقه بعدی با ورزشکار اسرائیلی و حتی پرهیز از اعزام ورزشکاری که احتمال داشت مجبور شود با ورزشکاری اسرائیلی مسابقه دهد.
+28
رأی دهید
-53

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۸
  PAARISA - آمستردام، هلند

  وقتی یک ورزشکار حاضر میشه سرش رو جلوی چماق دیکتاتور به این راحتی و بی هیچ غروری خم کنه , میشه گفت خاک بر سرت که قدرت خودت و غرور مردم ایران برات به پخ یک دیکتاتور بند بود ! اون هم کشتی که در فرهنگ ایران با پهلوانی , رشادت و غرور گره خورده , مدال طلای بزدلی حتما بیشتر بهت میاد
  24
  91
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  nooshin tehrani - روم، ایتالیا

  بمیرم الهی. ببین چطور با غرور این جوانان بازی می‌کنن. آخه ورزش رو چه به سیاست. انم چه سیاستی. این سیاست نیست این عقدست که به سرطان تبدیل شده. ر...تو رویاهای این جوان. شما از یک ورزشکاری که اینطور باهاش رفتار میشه در آینده چه انتظاری دارید
  7
  80
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا

  حالا با اسرائیلى ها کشتى بگیریم چى میشه مگه!؟ پروستات آقا ورم میکنه!؟
  2
  72
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش

  ببین این آخوندها و مسئولین ورزش مملکت اشغال شده ما چقدر عاقل و باهوش هستند.ببین وقتی ورزشکار اسراییلی که مسابقه نداده صاحب مدال میشود چقدر بهش سخت میگذرد.وقتی مثلا ورزشکار اسراییل مدال برنز میگیرد یک ماه در اسراییل عزای عمومی اعلام میشود و چه پیروزی بزرگی برای برادران فلسطینی آخوندها است.بله منهم اگر پول داشته باشم همه اش را میریزم به حساب این اسراییلی ها که وقتی میروند بانک دچار مشکل شوند وبا خرج کردن آن دچار مشکل و یر درد شوند.😆😆
  7
  28
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  Persiangulf2535 - لند‌ن، انگلستان

  واقعا زور داره که مجبورباشی مسابقه ایی روکه میتونی ببری رو ببازی اونهم بخاطر افکار یه مشت ادم که تو کله شون بجایه مغزچیزی جز پهن پیدا نمیشه . واقعا خاک تو اون سر بیشعورتون.
  1
  53
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک

  اولاد حسن ابن علی ایدیولوژی نفرت و دهن کجی ذاتی خودشان را به همه مردم ایران و همه دامنه های زندگی در ایران تعمیم دادند. ورزش، علم و دانش، تجارت، کسب و کار و زندگی ساده روزمره، همه و همه به دام ایدئولوژی تتفر و دشمن یازی افتاد. مردم هم خواسته یا ناخواسته شکل گرفتند. بقول دوستمان ملت فقط انقلاب کردند که هر کاری را قبلا آزاد و با فراغ خاطر انجام میدادند، بعد از انقلاب با ترس و واهمه و دلهره انجام بدهند! فرهنگ مرگ خواهی و دشمن سازی یعنی همین. شرم آور است. جدن شدم آور است.
  4
  41
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۰
  paydar22 - لاهه، هلند

  چی میشه گفت . خدا از تمامی کسانی که باعث انقلاب 57 شدند هرگز نگذارد .
  6
  41
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۰
  واقع بین ایرانی - هامبورگ، آلمان

  Paydar 22 لاهه . اقای پایدار کدام خدا؟؟ بمن بگو کدام خدا
  5
  29
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  Ardelan - سارپسبورگ، نروژ
  کسی هست بپرسد دشمنی ملت ایران باسرائیل از چه وقت وازاکجا پروبال گرفته ؟ اصلا این کینه توزی وسینه چاک کردن بااسرائیلی ها به ما چه ربطی دارد . خاک برسر ما که خود به خود کردیم . یک مشت آ ت اشغا ل ومفت خور به نان آخوند انسانیت وآدمیت راازما ایرانی ها گرفتند .
  1
  17
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۹
  sarbaz007 - المان، آلمان
  ببین چه بدبختی داریم با این رژیم آخوندی !!!!! هممن دارن توی از همه چیز می‌کنن ، ببین با کشتی‌ گیر ما دارن چی‌ کار می‌کنن ،!!!!!!
  2
  17
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  من اگر جای این کشتی گیر بودم برای همیشه از کشتی در تیم ملی خداحافظی میکردم و تو صفحه اینستاگرامم هم دلیلش را میگفتم .خاک بر سر طرفدارهای اخوند و زنده باد اخوند و سیاستمدارهایی که هنوز طرفدار و خاطرخواه دارند و عده ای شستشوی مغزی شده نادان ازشون حمایت میکنند ،واقعا جدی میگم زنده باد اخوند که تو قرن 21 هنوز احمق هایی هستند که بهشون احترام میزارن ،پس تا زمانی که امثال" اسب اتشها "و" لشکر ششم ورم اخوندها "و....به اخوند احترام میزارند من به اخوند لعنت نمیفرستم بلکه به طرفدار ساده لوحش میگم که این بدبختی ها و مشکلات و تحقیر شدن ها بخاطر توست....خدا لعنتتون کنه...
  1
  26
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  ایرباس 330 - لیون، فرانسه
  یعنی خاک عالم بر سر ادمهای نفهم و بزدل
  1
  19
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.