سعید مرتضوی 'به دو سال حبس قطعی محکوم شد'

وکیل مدافع خانواده محسن روح‌الامینی از محکومیت سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران به تحمل دو سال حبس به جرم معاونت در قتل آقای روح‌الامینی در پرونده بازداشتگاه کهریزک خبر داده است.
 
میرمجید طاهری به خبرگزاری‌های ایران گفته که این حکم از سوی شعبه ۲۲ دادگاه تجدیدنظر صادر و "به صورت الکترونیکی" به وکیل شاکی ابلاغ شده است.
 
به گفته آقای طاهری، دادگاه تجدیدنظر با توجه به "اظهار ندامت" آقای مرتضوی، برای او یک درجه تخفیف قائل شده و محکومیت او را از ۵ سال به دو سال کاهش داده است.
 
آقای مرتضوی در جریان اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ به عنوان دادستان تهران دستور انتقال گروهی از معترضان بازداشت شده را به بازداشتگاه کهریزک صادر کرده بود و متهم شده بود که در مقابل بدرفتاری با آنها با سهل‌انگاری واکنش نشان داده است.
 
چند نفر از بازداشت شدگان، از جمله آقای روح‌الامینی بعدا در اثر بدرفتاری شدید مأموران بازداشتگاه جان خود را از دست دادند.
 
یک هیئت تحقیق که از سوی مجلس ایران مسئول بررسی موضوع شده بود، آقای مرتضوی را به خلاف‌گویی و رفتار غیرقانونی متهم کرده بود.
 
او در سال ١٣٨٩ با حکم دادگاه انتظامی قضات از سمت‌های قضایی برکنار شد. محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق، آقای مرتضوی را نخست به ریاست ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق مواد مخدر و ارز منصوب کرد و او در سال ١٣٩٠ به ریاست سازمان تامین اجتماعی رسید.
 
در پرونده مربوط به عملکرد او در سازمان تامین اجتماعی، دادگاه کارکنان دولت سعیدی مرتضوی را به اتهام تصرف غیرقانونی و اهمال در انجام وظیفه به‌ ترتیب به تحمل ۷۰ و ۶۵ ضربه شلاق محکوم کرده اما وی خواستار تجدید نظر در این حکم شده است. این پرونده در شعبه ۶٨ دادگاه تجدید نظر تهران در دست بررسی است.
 
آقای مرتضوی در آخرین جلسه رسیدگی به اتهاماتش در مورد پرونده بازداشتگاه کهریزک حاضر نشده و تنها متن لایحه دفاعیه خود را برای دادگاه فرستاده بود.
+71
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  *بی همتا* - برلین، آلمان

  بالاخره پدر زنده یاد محسن روح الامینی توانست پوزه جلاد وشکنجه گر کهریزک را بخاک بمالد. هرچند 2 سال خیلی. کم است.ِِِِِِبهتر از 200 هزارتومان بخشودگی است
  1
  45
  یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران

  کم مانده که سعید مرتضوی مثل احمدینژادبرعلیه دادگستری شعار بدهد و مثل احمدینژاد و بقایی و مشاعی برود بست بشیند.گربه شد عابد و زاهد ومسلمانا.
  2
  43
  یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  ایران کهن - هوستن، ایالات متحده امریکا

  این باید اعدام بشه. کدوم زندان؟
  0
  63
  یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  این کهریزک پوست موز زیر پای رژیم آخوندی است. اگر عقل داشتند این جنایتکار را واجبی لازم میکردند و قال قضیه را می کندند.
  0
  39
  یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  گرچه 2سال خیلی کمه اما امیدوارم زندانیان محترم تو همین مدت از خجالتش دربیان
  0
  39
  یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  از زندانیها سیبیل کلفت خواهشمندم این بی پدر رو اول بکن تو بشکه واجبی بعد بشکه رو سوراخ کنن الی آخر. مثل حوزه علمیه قم. پول معجون هایی که برای کمرتون هم میخورید با ملت.
  1
  24
  یکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Dara20 - تهران، ایران
  بابت قتل مرحوم زهرا کاظمی چی‌، بابت قتل سایر قربانیان کهریزک که توسط این قاتل بیشرف جان خود رای از دست دادند چه مجازاتی به این میدهید؟ فقط ۲ سال!!! لابد مکان حبس خونه مادرش توی نیاوران. ۱۰ بار اعدام برای این کوتوله جنایتکار کم است. امیدوارم توله‌های این آدمکش را در هند سقط کنند.
  0
  1
  دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.