هشدار آمریکا به پاکستان در پی آزادی بنیانگذار لشکر طیبه

کاخ سفید: رفع حصر خانگی از حافظ سعید 'کذب بودن ادعاهای پاکستان مبنی بر این که در خاک خود به تروریست‌ها پناهگاه نمی دهد را نشان می دهد' کاخ سفید به دولت پاکستان هشدار داده که اگر حافظ سعید، بنیانگذار لشکر طیبه و رهبر گروه جماعه الدعوه را مجددا بازداشت و محاکمه نکند، با پیامدهایی مواجه خواهد شد.
 
آمریکا و هند این روحانی پاکستانی را به دست داشتن در حملات مرگبار مومبای (بمبئی) درسال ۲۰۰۸ میلادی متهم کرده‌اند. آمریکا برای اطلاعاتی که به دستگیری حافظ سعید منجر شود ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است.
 
آقای سعید - که نامش در فهرست تروریستی سازمان ملل متحد هم هست - اتهامات را بی اساس می‌داند. او تاکید دارد که جماعه الدعوه یک سازمان خیریه است و در اعمال خشونت آمیز توسط گروه‌های پیکارجویی مانند لشکر طیبه نقشی ایفا نکرده است.
 
دادگاهی در لاهور پنجشنبه (۲۳ نوامبر) به آزادی حافظ سعید حکم داد. رای قاضی با استقبال طرفداران آقای سعید مواجه شده است ولی هند و آمریکا آن حکم محکوم کرده و دولت پاکستان را مسوول دانسته‌اند.
 
کاخ سفید روز شنبه (۲۵ نوامبر) با صدور بیانیه‌ای حافظ سعید را یک "تروریست بدنام" خواند که در قتل صدها نفر از جمله تعدادی از شهروندان آمریکا نقش داشته است.
 
کاخ سفید رفع حصر خانگی از حافظ سعید را قویا محکوم و دولت پاکستان را به ناکامی در تحت پیگرد قانونی قرار دادن آقای سعید متهم کرد که "پیامی عمیقا نگران کننده درباره تعهد پاکستان به مبارزه با تروریسم بین المللی می‌فرستد و کذب بودن ادعاهای پاکستان مبنی بر این که در خاک خود به تروریست‌ها پناهگاه نمی دهد را نشان می دهد."
 
دولت آمریکا هشدار داد: "اگر پاکستان برای بازداشت قانونی سعید و طرح اتهام علیه وی به خاطر جرائمی که مرتکب شده است اقدام نکند، این انفعال می تواند برای روابط دو جانبه (واشنگتن و اسلام آباد) و اعتبار پاکستان در جهان پیامدها داشته باشد."
 
در پی پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت پاکستان در ماه ژانویه امسال حافظ سعید را به حبس خانگی انداخت؛ اقدامی که برخی ناظران آن را پیام دوستی‌ای به دونالد ترامپ ارزیابی کردند.
 
ولی روابط آمریکا و پاکستان اخیرا سرد و پر تنش شده است. رسانه‌های پاکستان اواخر ماه اکتبر گزارش دادند که آمریکا هلیکوپترهایی را که برای نظارت بر نوار مرزی پاکستان و افغانستان به پاکستان داده بود، پس گرفته ‌است.
 
آقای ترامپ در ماه اوت امسال در جریان اعلام استراتژی جدید خود در قبال افغانستان، به شدت از پاکستان انتقاد کرد و گفت: "پاکستان به سازمان‌هایی پناه داده که هر روز تلاش می‌کنند مردم ما را بکشند...این وضع باید تغییر کند و این تغییر فورا انجام خواهد شد."
 
پاکستان اتهام حمایت از گروه های شورشی که در خاک افغانستان دست به حملات انتحاری می زنند را بی‌اساس می‌داند.
+22
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.