فراخوانی ارتش پاکستان برای مقابله با اسلام‌گرایان در پایتخت

برخی گزارش‎ها حکایت از آن دارد که چند نفر نیز کشته شده اند؛ تعداد تلفات جانی احتمالی هنوز رسما اعلام نشده است در پی به خشونت کشیده شدن تظاهرات اسلام‌گرایان در اسلام آباد، دولت پاکستان از ارتش خواسته است که برای برقراری مجدد نظم عمومی در این بخش از پایتخت وارد عمل شود.
 
معترضان - که در بزرگراه فیض آباد دست به تحصن زده اند - زاهد حمید، وزیر دادگستری، را به توهین به مقدسات متهم کرده‌اند و خواهان برکناری او هستند.
 
این اعتراضات به دعوت تشکلی تندرو به نام حرکت "لبیک یا رسول الله" انجام شده است و دامنه اش به شهرهای دیگر از جمله لاهور و کراچی نیز رسیده است.
 
بنا بر گزارش‌ها، در عملیات پلیس برای متفرق کردن مردم متحصن در بزرگراه، حداقل ۲۰۰ نفر زخمی شده‌اند. برخی گزارش‎ها حکایت از آن دارد که چند نفر نیز کشته شده اند؛ تعداد تلفات جانی احتمالی هنوز رسما اعلام نشده است.
 
مقامات روز شنبه برای ممانعت از پخش زنده صحنه درگیری، فعالیت چند شبکه تلویزیونی خصوصی را مدتی متوقف کردند.
 
وزارت کشور پاکستان اعلام کرده که در پی عملیات ناموفق پلیس، مقامات پایتخت خواهان اعزام نیروهای ارتش به محل شدند. ارتش پاکستان - که پیشتر خواهان حل مسالمت آمیز ماجرا شده بود - فعلا به طور رسمی به درخواست مداخله پاسخ نداده است.
معترضان می گویند که وزیر دادگستری به مقدسات دین اسلام اهانت کرده است پیشتر، حدود ۸۵۰۰ نیروی ویژه پلیس و شبه نظامی تلاش کردند که بزرگراه را باز کنند اما در پی ورود موج جدیدی از معترضان به صحنه، ناچار به عقب نشینی شدند.
 
پلیس و نیروهای امنیتی سعی کردند که با استفاده از گاز اشک آور و گلوله های پلاستیکی تظاهرات کنندگان را پراکنده کنند که معترضان با پرتاب سنگ به آنها حمله کردند.
 
معترضان حدود دو هفته است که این بزرگراه را مسدود کرده اند و خواهان برکناری وزیر دادگستری پاکستان هستند.
 
آنها زاهد حمید را به خاطر حذف لقب پیامبر اسلام (عبارت "خاتم الانبیا") در متن قسم نمایندگان جدید پارلمان به توهین به مقدسات متهم کرده اند.
 
زاهد حمید با عذرخواهی از بابت حذف این قسمت، آن را ناشی از یک خطای سهوی دانسته ولی عذرخواهی وی تاثیری در آرام شدن اوضاع نداشته است.
 
به گزارش رسانه های پاکستان، معترضان به منزل زاهد حمید در ایالت پنجاب هم حمله کرده اند؛ او و خانواده اش در منزل حضور نداشتند.
+12
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.