'اجبار راننده‌های ایران به حذف ویز دستور مقام قضایی بوده'

شماری از ایرانیان نگران نقض حریم خصوصی خود در قضیه حذف اپلیکیشن ویز هستند مدیر فناوری یک شرکت تاکسی‌یاب اینترنتی در ایران گفته است که مجبور کردن بیست هزار راننده تاکسی به حذف اپلیکیشن مسیریاب ویز به دستور مقام‌های قضایی بوده است.
 
رانندگان اپلیکیشن‌های تاکسی‌های اینترنتی از جمله اسنپ و تپسی، برای ادامه کار مجبور شده‌اند اپلیکیشن ویز را از تلفن‌های همراه خود پاک کنند.
 
آنها هنگامی که قصد فعال کردن اپلیکیشن تاکسی‌های اینترنتی را داشتند با هشداری مواجه شدند که به آنها چنین اجازه‌ای نمی‌داد.
 
اقدام تاکسی‌یاب‌های اینترنتی باعث نگرانی گروهی از ایرانیان از نقض حریم خصوصی شده است. آنها به این موضوع معترض هستند که شرکت‌ها و کارفرمایان نباید در محتویات گوشی کاربران تجسس کنند.
 
حسین مرادقلی، مدیر فناوری اسنپ به خبرگزاری ایسنا گفته است دو هفته پیش، دستور قضایی "مسدودسازی" ویز به این شرکت "ابلاغ" شده و آنها "ملزم" شده‌اند به رانندگانی که این اپلیکیشن را روی گوشی خود دارند، اجازه استفاده از اسنپ را ندهند.
 
مدیر فناوری اسنپ دلیل مسدود شدن اپلیکیشن اسنپ را برای شماری از رانندگان "همین دستور دادستانی کل کشور" دانسته است.
 
این شرکت همچنین تاکید کرده "به هیچ عنوان" به عکس‌های کاربران "دسترسی ندارد."
 
اسنپ در سایت خود گفته است اسنپ "هیچ‌گاه" نقض حریم خصوصی کاربرانش را در دستور کار نداشته است.
 
این شرکت گفته است در جلسات خود با مقام‌های قضایی و دادگستری تاکید کرده چنین موضوعی "نقض حریم خصوصی کاربران است و می‌تواند به سلب اعتماد آنها از اسنپ و سایر سرویس‌های هوشمند حمل‌ونقل منتهی شود."
استفاده از اپلیکیشن ویز در ایران ممنوع شده و مقام‌های قضایی آن را "ابراز جاسوسی" متعلق به اسرائیل معرفی کرده‌اند استفاده از اپلیکیشن ویز در ایران ممنوع شده و مقام‌های قضایی آن را "ابراز جاسوسی" متعلق به اسرائیل معرفی کرده‌اند.
 
وزیر ارتباطات ایران گفته است بیش از نیم میلیون کاربر ایرانی از جمله بیست هزار راننده تاکسی از این اپلیکشن استفاده می‌کنند.
 
آقای مرادقلی گفته است "ابتدا دستور این بود که اسنپ دسترسی به ویز را برای رانندگان و مسافران غیرفعال کند ولی پس از پیگیری‌های فراوان و پافشاری بر الزام رعایت حقوق کاربران، در آخر دستوری ابلاغ شد که در آن موظف شدیم فقط دسترسی رانندگان را به ویز مسدود کنیم."
 
شرکت اسنپ گفته است به رانندگان خود "در چندین نوبت" در باره ممنوعیت استفاده از ویز خبر داده و اکنون "ناچار" به غیرفعال سازی اپلیکیشن رانندگانی شده که از دستور دادستانی تبعیت نکرده‌اند.
 
شماری از کاربران دلیل ممنوع اعلام شدن اپلیکشین مسیریاب ویز را حمایت از اپلیکیشن‌های مسیریاب ایرانی می‌دانند که به تازگی عرضه شده اما محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران گفته است دستگاه قضایی مطابق قانون "نقش مستقیمی" در حمایت از تولیدات داخلی ندارد، "بعید" است چنین دستوری برای حمایت از اپلیکیشن ایرانی باشد.
+13
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  جاسوسی دختر رئیس قوه قضائیه با سند و مدرک محرز شده، اونوقت قوه قضائیه برای رد گم کنی زورش به راننده ها میرسه؟ خاک بر سر چنین قوه ای! :o
  0
  32
  جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲۰:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۰
  MehranIrani - وین، اتریش
  من همیشه مدافع برنامه اسنپ بودم اما الان که متوجه شدم این برنامه به تمام نرم افزارهای داخل گوشی من دسترسی داره و متوجه میشه که من چه نرم افزارهایی روی گوشیم نصب میکنم ( تا اونجایی که تا الان مشخص شده) برای امنیت خودم این برنامه رو حذف کردم.البته با توجه به اینکه اسنپ و تپسی مال سپاه پاسداران هست چنین مواردی رو باید پیش بینی میکردیم.
  0
  11
  شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۰۵:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.