اوبر «۱۰۰ هزار دلار » باج به هکرها پرداخت کرده است

هکرها، اطلاعات شخصی ۵۷ میلیون تن مسافر و راننده شرکت اوبر را به سرقت برده اند. شرکت خدمات مسافربری و حمل و نقل عمومی آنلاین «اوبر» پس از یک سال پنهان کاری، اعلام کرد که هکرها، اطلاعات شخصی ۵۷ میلیون تن مسافر و راننده این شرکت را سرقت کرده اند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، دارا خسروشاهی که ماه اوت سال جاری بجای تراویس کالانیک مدیرعامل جدید این شرکت شده است، اعتراف کرده است که در ازای از بین بردن اطلاعات هک شده، به هکرها ۱۰۰ هزار دلار پول پرداخت شده، اما کسانی را که اطلاعات آنها سرقت شده بود را در جریان این کار نگذاشته است.
 
به گفته مسئولان شرکت آمریکایی اوبر، فایل هایی که در سال ۲۰۱۶ به سرقت رفته بود شامل اسامی، ایمیل و شماره تلفن‌های مسافران و همچنین اسامی و اطلاعات گواهینامه ۶۰۰ هزار راننده این شرکت بوده است.
 
خسروشاهی با اظهار تاسف از آنچه اتفاق افتاده، می گوید که دو کارمند مسئول این شرکت بخاطر این موضوع از کار برکنار شده اند. وی گفته است که این کارها نباید اتفاق می افتاد و هیچ عذری برای آن وجود ندارد.
 
خبرگزاری رویترز می نویسد که این، دومین جنجالی است که دامن شرکت اوبر را می گیرد. اخیرا در رابطه با ادعاهای آزار جنسی در دوران ریاست آقای کالانیک و چندین فقره سرقت اطلاعات محرمانه تجاری باعث شد چندین دعوی دادگاهی آغاز شود که نهایتا منجر به کناره گیری وی از ریاست شرکت شد.
 
شرکت اوبر می گوید که در رابطه با مسافران نیازی به نگرانی نیست، چون هیچ نشانه ای از کلاهبرداری و تقلب از این اطلاعات دیده نشده است، اما در رابطه با اطلاعات گواهینامه رانندگان، سرویسهای محافظت از سرقت اطلاعات هویت و نظارتهای اعتباری به آنها پیشنهاد خواهد شد.
 
رویترز می نویسد که خبرگزاری بلومبرگ برای اولین بار از هک شدن اطلاعات رانندگان و مسافران شرکت اوبر و باج دهی به هکرها گزارش داد. آقای خسروشاهی گفته است که از طرف هر کارمند این شرکت می تواند اطمینان دهد که از اشتباهات انجام شده، درسهای لازم گرفته شده است و شرکت تمام تلاش خود را خواهد کرد که دوباره اطمینان مشتری ها را به دست آورد.
 
رویترز می نویسد که دادستانی کل نیویورک پرونده ای در رابطه با موضوع هکرها و پرداخت باج، باز کرده است. شرکت اوبر نیز در رابطه با سرقت اطلاعات مشتریان با کمیسیون تجارت فدرال آمریکا مذاکراتی را آغاز کرده است.
 
شرکت اوبر می گوید که جو سلیوان رئیس بخش حفاظت و یک معاون مدیر عامل شرکت از کار برکنار شده اند. آقای سلیوان قبلا یکی از مسئولان ارشد حفاظت اطلاعات فیس بوک بود.
 
یک منبع آگاه به رویترز گفته است که آقای کالانیک یک ماه بعد از موضوع هک و پرداخت باج در جریان این موضوع قرار گرفته است.
+16
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.