قبل از سیگار، شیر بنوشید

یکی از چالش های پیش روی افرادی که به استعمال سیگار یا مواد مخدر اعتیاد داشته اند و در حال ترک مصرف این دخانیات هستند، این است که چطور می توانند با برنامه ریزی غذایی مناسب، روزهای بی دردسرتری را پشت سر بگذارند و با تغذیه سالم، دوران ترک سیگار یا سایر مخدرها را ساده تر سپری کنند. به همین منظور در این مطلب به معرفی بهترین مواد غذایی برای افرادی که دوران ترک سیگار یا مخدرها را پیش رو دارند، می پردازیم.
1. جینسنگ: تحقیقات علمی نشان داده اند مصرف جینسنگ، از ترشح انتقال دهنده های عصبی دوپامین در زمان سیگار کشیدن یا استفاده از مواد مخدر جلوگیری می کند. همین انتقال دهنده های عصبی هستند که احساس لذت را به وجود می آورند. بنابراین، مصرف جینسنگ طی چند هفته متوالی می تواند میزان لذت ناشی از سیگار کشیدن و مواد مخدر را کاهش بدهد.
2. شیر: محققان دانشگاه دوک می گویند سیگاری هایی که یک لیوان شیر قبل از سیگار کشیدن می نوشند، طعم خیلی بدی را هنگام سیگار کشیدن در دهان خودشان احساس می کنند و این طعم ناخوشایند حتی بعد از اتمام سیگار هم باقی می ماند. پس هر بار که هوس سیگار کردید، مقداری شیر بنوشید. حتی می توانید سیگار را به شیر آغشته کنید و بگذارید تا قبل از روشن کردن خشک شود. این کارها خیلی زود شما را از سیگار متنفر می کند.
3. مغزهای خام: مصرف مقداری از انواع مغزهای خام می تواند انرژی، پروتیین و بسیاری از مواد مغذی را برای بدن فراهم کند. خوردن مغزهای خام در موقعیت هایی که قصد دارید سراغ سیگار یا مواد مخدر بروید، شما را به خودش مشغول نگه می دارد و رفته رفته هوس استفاده از آنها را کم می کند.
4. انواع مرکبات: پرتقال، لیمو و انار سرشار از ویتامین C هستند که ذخایرش در بدن همراه با سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر تخلیه می شود و نیکوتین جای آن را می گیرد. نوشیدن آب پرتقال طبیعی و مصرف انواع مواد غذایی غنی از ویتامین C می تواند علاوه بر تامین نیاز بدن، هوس استفاده از این محصولات مضر را کاهش بدهد. سیستم ایمنی بدن هم با مصرف این میوه ها تقویت می شود و وابستگی شما را به سیگار کمتر می کند. تحقیقات علمی نشان داده اند میوه هایی مثل سیب، موز و هلو هم میل به  دریافت نیکوتین را کاهش می دهند.
5. خوراکی های شور: استفاده از خوراکی های شور می تواند هوس سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر را در بعضی از افراد کاهش بدهد. چیپس، چوب شور یا حتی کمی نمک برای این افراد موثر هستند. این خوراکی ها هم دهان افراد و هم دست های آنها را در حال فعالیت نگه می دارند و درواقع عمل سیگار کشیدن را برای مغز شبیه سازی می کنند.
6. اسموتی: بسیاری از افرادی که سیگار یا مواد مخدر را ترک می کنند، با هوس استفاده از خوراکی های شیرین مواجه می شوند. این افراد برای مقابله با ولع شیرینی باید سراغ میوه ها بروند. اسموتی هایی (نوشیدنی های نسبتا غلیظی که در مخلوط کن تهیه می شوند) که با استفاده از انواع میوه ها و سبزی ها تهیه می شوند، بهترین انتخاب برای این افراد هستند.
7. آدامس های بدون قند: یکی از بهترین راه ها برای ترک سیگار، مشغول کردن دهان به کارهایی غیر از سیگار کشیدن است. استفاده از آدامس های بدون قند می تواند ترفند مناسبی برای شما باشد و تاثیر بسزایی داشته باشد.
8. خوشبوکننده نعنایی بدون قند: به جای مصرف آبنبات های شیرین یا آبنبات های بدون قندی که طعم بدی دارند، بهتر است از خوشبوکننده نعنایی بدون قند استفاده کنید. این کار دهان شما را مشغول نگه می دارد و مانع از رفتن به طرف سیگار می شود.
9. سبزی ها: سبزی هایی مانند هویج، کرفس و خیار نیز طعم سیگار و مواد مخدر را به حالت ناخوشایند و بدی تبدیل می کنند. علاوه بر این، اگر به اندازه کافی تلاش کنید می توانید از سبزی های سفتی مثل هویج و خیار به جای سیگار استفاده کنید و مغزتان را فریب بدهید.
10. ماست: ماست هایی که به طور طبیعی شیرین هستند و ماست های غیرشیرین، استفاده از سیگار یا مواد مخدر را به تجربه ناخوشایندی تبدیل می کنند. درواقع، همه محصولات لبنی باعث می شوند که سیگار کشیدن یا مصرف مواد مخدر با طعم بسیار بدی همراه شود و در نتیجه افراد را از این محصولات مضر متنفر می کنند. در ضمن، پنیر و ماست های غیرچرب محصولات لبنی خاصی هستند که می توانند احتمال ترک سیگار و مواد مخدر را افزایش دهند.
11. جو دوسر: اضافه کردن مقداری جو دوسر به رژیم مواد غذایی روزانه، هوس استفاده از سیگار یا مواد مخدر را کاهش می دهد و از شدت آن می کاهد. البته مخاطبان نباید جو دوسر را با جو آماده در غلات صبحانه اشتباه بگیرند. شما باید مقداری جو دوسر را در آب جوش بپزید و بگذارید تمام شب داخل آب باقی بماند. بعد وقتی که در روز بعد با ولع استفاده از سیگار یا مواد مخدر مواجه شدید، مقداری از این ترکیب را بخورید. البته برای گرفتن بهترین نتیجه نباید این ترکیب را بعد از ساعت 8 شب مصرف کنید.
12. میوه های خشک: میوه های خشک مانند خرما و برگه زردآلو می توانند هوس سیگار کشیدن را کاهش بدهند چون هم بافت فوق العاده مناسبی دارند و هم عطر خوبی. شما می توانید مقداری از این خوراکی ها را همیشه همراه داشته باشید و در موقعیت های مختلف از آنها استفاده کنید.
13. آب: نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز، یکی از بهترین ترفندها برای ترک سیگار و مواد مخدر است. آب، احساس سیری و پری ایجاد می کند و در نتیجه میل به سیگار کشیدن را کاهش می دهد. علاوه بر این، افراد سیگاری معمولا از کم آبی بدن رنج می برند و نوشیدن آب زیاد در طول روز ساده ترین راه برای مقابله با این مشکل و پیامدهای ناشی از آن مانند خشکی پوست است.
14. چربی های سالم: تحقیقات متعددی نشان داده اند که ترک کردن سیگار و مواد مخدر با مصرف مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا-3 راحت تر می شود. محصولاتی مانند لوبیا سویا، بذر کتان و ماهی سرشار از امگا- 3 هستند و می توانند رژیم غذایی شما را برای ترک راحت تر سیگار در وضعیت مطلوبی قرار بدهند.
یوهان کرایف، سیگار و آبنبات
یوهان کرایف، یکی از سرشناس ترین فوتبالیست های هلندی که بیشتر فوتبال دوستان او را به عنوان یک بارسلونایی دوآتشه می شناسند، در سن 68 سالگی و در اثر ابتلا به سرطان ریه درگذشت. کرایف در یکی از مشهورترین اظهارات سال های پایانی عمر خود گفته بود که «فوتبال همه چیز به من داد و سیگار، همه چیز را از من گرفت».
 
ابتلای به سرطان ریه باعث شد مسوولان وقت بارسلونا قوانینی مربوط به منع استعمال سیگار روی نیمکت بارسلون برای آقای سرمربی وضع کنند تا او مجبور شود به جای سیگار کشیدن، به آبنبات و آدامس برای رفع استرس خود متوسل شود.
+3
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.