پاسخ خامنه‌ای به نامه فرمانده نیروی قدس سپاه درباره داعش

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود که «سیطره داعش» با پایین کشیدن پرچم این گروه در شهر ابوکمال به پایان رسیده است. رهبر جمهوری اسلامی در پاسخ به نامه فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، «ضربه» به گروه حکومت اسلامی (داعش)، درسوریه و عراق را «ضربه» به «دولت‌های قبلی و کنونی امریکا» و کشورهای موتلف آنان در منطقه خواند و این کشورها را متهم کرد که داعش را «به وجود آوردند».
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، آیت الله علی خامنه‌ای شامگاه سه‌شنبه ۳۰ آبان، «ریشه کن» شدن گروه داعش در سوریه و عراق را نه تنها ضربه به این گروه، بلکه «ضربه‌ سخت‌تر به سیاست خباثت‌آلودی» خواند که به گفته او، «ایجاد جنگ داخلی در منطقه و نابودی مقاومت» ضد اسرائیل و «تضعیف دولت‌های مستقل» را هدف گرفته بود.
 
مقامات جمهوری اسلامی از بشار اسد، گروه حزب الله لبنان و برخی از گروه‌های مسلح فلسطینی با عنوان «جبهه مقاومت» در برابر اسرائیل نام می‌برند.
 
آقای خامنه‌ای در این نامه همچنین شکست گروه حکومت اسلامی موسوم به داعش در عراق و سوریه را «ضربه» به «دولت‌های قبلی و کنونی آمریکا و رژیم‌های وابسته به آن در این منطقه» خواند.
 
وی بار دیگر مدعی شد که این کشورها «این گروه را به وجود آوردند و همه گونه پشتیبانی کردند تا سلطه‌ نحس خود را در منطقه‌ غرب آسیا بگسترانند» و اسرائیل را بر این منطقه « مسلط سازند».
 
رهبر جمهوری اسلامی پیش از این بارها مدعی شده که آمریکا و کشورهای غربی گروه داعش را برای «مقابله با جمهوری اسلامی» به وجود آورده‌اند. وی سال ۹۳ نیز با «خبیث» خواندن دولت بریتانیا گفته بود که آن کشور، «داعش» و القاعده را «برای مقابله با جمهوری اسلامی و بیداری اسلامی درست کرده‌است».
 
مقامات جمهوری اسلامی همچنین عربستان سعودی را نیز به حمایت از گروه داعش متهم کرده‌اند.
 
سخنان رهبر جمهوری اسلامی در حالی بیان شده که گروه حکومت اسلامی (داعش)، در سوریه و عراق، از مدت‌ها پیش با بمباران سنگین نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا مواجه بوده و گروه‌های مسلح مورد حمایت آمریکا موفق شدند به تازگی رقه، پایتخت خودخوانده آن گروه را در سوریه، تصرف کنند و نیروهایش را در بخش‌های وسیعی از شمال و شرق سوریه عقب برانند.
 
آیت الله خامنه‌ای همچنین خود پیش از این اعلام کرده بود که به درخواست آمریکا برای همکاری در مقابله با داعش جواب رد داده است.
 
وی روز دوشنبه، ۲۴ شهریور ۹۳ و هنگام مرخص شدن از بیمارستان گفته بود: «همان روزهای اولی که مسئله داعش در عراق پیش آمد آمریکایی‌ها به‌وسیله سفیرشان در عراق درخواست کردند که درباره داعش همکاری کنیم، من مخالفت کردم چون اینها دستشان آلوده است».
 
رهبر جمهوری اسلامی در نامه به فرمانده سپاه قدس همچنین نوشت که به وجود آورندگان گروه حکومت اسلامی «آرام نخواهند نشست» و «سعی خواهند کرد آن را در بخشی دیگر از این منطقه و یا به شکلی دیگر دوباره به جریان افکنند».
 
وی اضافه کرد: «حفظ انگیزه، حفظ هوشیاری، حفظ وحدت، زدودن هر پسماند خطرناک، کار فرهنگی بصیرت افزا و خلاصه، آمادگی‌های همه جانبه نباید فراموش شود».
 
قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، روز سه‌شنبه در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی نوشته بود که «سیطره داعش» با پایین کشیدن پرچم این گروه در شهر ابوکمال به پایان رسیده است.
 
ابوکمال در شرق سوریه و نزدیک به مرز عراق از آخرین سنگرهای گروه حکومت اسلامی در منطقه بود که به تازگی از کنترل این گروه خارج شد.
 
در عملیات برای بازپس گیری این شهر پنج ایرانی از جمله دو عضو ارشد سپاه قدس کشته شدند و بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، قاسم سلیمانی فرماندهی این عملیات را بر عهده داشته است.
 
تهران و مسکو از متحدان اصلی رژیم بشار اسد در سوریه هستند که از سال ۲۰۱۱ تاکنون درگیر اعتراض‌های مسلحانه و جنگ داخلی است.
 
اعتراض‌های مخالفان اسد که در ابتدا مسالمت‌آمیز بود پس از سرکوب آن توسط ارتش سوریه، به درگیری‌های مسلحانه و ورود گروه‌های افراطی به صحنه نبرد انجامیده است.
 
سپاه پاسداران بارها اعلام کرده‌است که حضور فرماندهان این نیرو در سوریه و عراق «مستشاری» است و جمهوری اسلامی به درخواست بشار اسد و دولت عراق به این کشورها نیرو اعزام کرده‌است.
 
مقامات آمریکایی بارها به شدت از فعالیت نظامی ایران در سوریه انتقاد کرده‌اند.‎
 
باراک اوباما،رئیس جمهور سابق این کشور، روسیه و ایران را در کنار حکومت اسد مسئول کشتار غیرنظامیان حلب دانسته بود.
 
در مقابل پیشتر منتقدان در داخل ایران نیز با انتقاد شدید از عملکرد قاسم سلیمانی و نیروی قدس در منطقه، «به وجود آمدن» گروه داعش را «مرهون سوءمدیریت قاسم سلیمانی» دانسته‌اند.
 
از جمله مهدی خزعلی منتقد سیاسی، سال گذشته در ویدئویی گفته بود که حضور قاسم سلیمانی در سوریه نبود «الان داعشی در سوریه وجود نداشت».
+10
رأی دهید
-24

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۴
  zarduscht - فرانکفورت، آلمان

  ای بر پدر دروغگو لعنت. آمریکا که به عراق آمد. اولین شرطش این بود. که نیروهای سپاه کنار روند. مالکی استعفا دهد. و ملیجک امام این سردار نادان برگردد بغل دست آقا. چه کسی‌ دیگر نمی‌‌دند. که عامل تولید داعش در عراق این سردار اون رهبر بودند. که با حمایت یک جانبه ‌ات شیعیان عراق و نوری مالکی .آنقدر سنی‌های عراق را به تنگ اودرند. که نتیجه آن‌ داعش شد. اخرا‌ای عدوی زمان از ریش سفید خود خجالت نمی‌‌کشید؟ چقدر دروغ
  4
  27
  ‌چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  SANAZ YASNA - پاریس، فرانسه
  سیگنالهایی را که سران ارشد حکومت ایران به گروههای میانه رو و سازشکار غرب مخصوصا امریکا و انگلیس میفرستند نخواهند توانست امتیازاتی رو نسیب انها بکنه . نزدیک چل ساله با فریب و دروغ و نیرنگ دارن اون کشور رو غارت میکنند و نتوانستند حتی یک هدف منطقی و پویایی رو در کشور طراحی بکنند تک تک هدفهاشون به تریج ترک کردند و کنار کشیدند از زهر خوری اقا تا نرمش قهرمانانه این اقا حالال برای بقای خود دارن در منطقه نقش سگ هار رو بازی میکنند تا شاید از سیاستمداران میانه رو امریک و انگلیس و سرمایه داران اسراییل امتیازی رو بگیرن . یک تمدن و فرهنگ و کشور با مردم و ثروتش داره غارت میشه تا تنها یک ائدئولوژی بیمار بتونه چند صباحی به زندگی نباتی شیمیایی اسیدی خودش ادامه بده و ارام ماندن در مقابل چنین حرکتهای مزمحل و بی نتیجه و خطرناک تنها گناه ما پارسیان است.
  1
  8
  ‌چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.