رابرت موگابه پس از ۳۷ سال از ریاست جمهوری زیمبابوه استعفا کرد

مخالفان رابرت موگابه در خیابان‌های پایتخت زیمبابوه رابرت موگابه رئیس جمهور زیمبابوه بالاخره پس از ۳۷ سال تحت فشارهای نیروهای مسلح این کشور و زیر تیغ استیضاح در پارلمان از قدرت کنار رفت.
 
این خبر دقایقی پس از جلسه مشترک پارلمان زیمبابوه در شهر حراره که با هدف استیضاح آقای موگابه تشکیل شده بود منتشر شد تا بدین ترتیب قبل از آن که استیضاح به انجام برسد، رابرت موگابه خود از قدرت کناره‌گیری کند.
 
به گزارش شبکه خبری سی‌ان‌ان، رئیس پارلمان نامه آقای موگابه را قرائت کرد و نمایندگان با کف زدن مکرر و فریاد شادی از آن استقبال کردند. همچنین در محوطه اطراف پارلمان و خیابان‌های شهر نیز مردم با رقص و پایکوبی و سردادن فریاد شادی و حمل پرچم زیمبابوه جشن گرفتند.
 
رابرت موگابه از ۶ روز قبل در پی اقدام فرماندهان ارتش که تحلیل‌گران آن را شبیه کودتا توصیف کرده‌اند تحت بازداشت خانگی قرار داشت. این اقدام ارتش واکنشی بود به برکناری معاون اول ریاست جمهوری از سوی رابرت موگابه که گفته می‌شود قصد داشت به این وسیله راه را برای به قدرت رسیدن همسر خود فراهم کند.
 
استعفای رابرت موگابه در سن ۹۳ سالگی و پس از ۳۷ سال در دست داشتن قدرت مطلق پایان یک دوران تاریخی برای زیمبابوه است. او از سال ۱۹۸۰ و استقلال زیمبابوه از بریتانیا تنها رهبری است که بر این کشور حکومت کرده‌است.
 
زوال سیاسی رابرت موگابه محصول جدال در حزب حاکم بر کشور در مورد جانشین اوست. حزب «زانو-پی‌اف» که شاهد دودستگی بین طرفداران امرسون منانگاگوا معاون سابق رئیس جمهور و طرفداران خانم گریس همسر رابرت موگابه بود در نهایت آقای موگابه را از رهبری خود کنار گذاشت.
 
خبرگزاری فرانسه گزارش داده که در این شرایط انتظار می‌رود امرسون منانگوا جانشین موگابه شود.
 
رابرت موگابه به عنوان یکی از رهبران جنبش آزادی‌بخش زیمبابوه به قدرت رسید و زمانی نلسون ماندلای این کشور تلقی می‌شد؛ ولی او از ابتدای رسیدن به قدرت برای تحکیم موقعیت خویش همه رقبا و مخالفان خود را برکنار کرد و طی چندین دهه هرگونه اعتراضی سیاسی و مخالفتی را با خشونت سرکوب کرد.
 
این مدت اقتصاد زیمبابوه نیز به شدت سقوط کرد و تورم و گرانی افزایش یافت، امری که در پیش‌نویس طرح استیضاح رابرت موگابه هم بازتاب یافته بود.
+23
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۶
  freedom of the press - تهران، ایران
  تف به غیرت از دست رفته ارتش ایران
  2
  14
  ‌سه شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.