اعتراض صدها نفر در پی خودکشی یک دانشجوی دختر در کابل

صدها دانشجو در کابل امروز گردهم جمع شده و به "خودکامگی" استادان دانشگاه کابل اعتراض کردند بی بی سی : صدها دانشجو در دانشگاه کابل به دنبال خودکشی یک دختر دانشجو در مقابل ریاست این دانشگاه تجمعی اعتراضی برپا کردند.
 
زهرا خاوری، دانشجوی سال آخر رشته دامپزشکی دانشگاه کابل صبح روز یکشنبه، ۲۸ آبان زهر نوع "مرگ موش" خورد و پس از ۲۴ ساعت، روز گذشته جان داد.
 
نزدیکان او می‌گویند زهرا به خاطر سخت‌گیری و رد شدن پی در پی پایان نامه‌اش از سوی استاد راهنما، دست به خودکشی زده است.
 
هم‌اتاقی‌های زهرا می‌گویند، او نزدیک به یک سال بوده که برای تکمیل پایان‌نامه خود هم به گونه تئوری و هم عملی کار می‌کرده اما هر بار پس از ایرادات استاد راهنما، کار را از نو آغاز می‌کرده است.
پدر زهرا می‌گوید همیشه از تحصیل دخترانش حمایت کرده و از کسانی بوده که اولین مدرسه دخترانه را در منطقه ایجاد کرده است گفته شده بار آخر در حالی که روز دفاعیه از پایان‌نامه نزدیک شده بود، این موضوع فشار زیادی به زهرا وارد کرده و او مجبور به خودکشی شده است.
 
جلیله خاوری، عمه زهرا می‌گوید پزشکان روز اول وضعیت او را خوب گفتند اما پس از این که او یک شب را در خانه گذراند، وضعیتش خراب شد و بعدتر در بیمارستان جان داد.
 
یونس خاوری، پدر زهرا که برایش خبر داده بودند زهرا بیمار است، صبح امروز از ولایت مرکزی دایکندی به کابل آمده است.
 
می‌گوید دخترش بیماری عصبی نداشت و فشارهای استاد دانشگاه بر او، باعث شده دست به خودکشی بزند.
  این عکس زهرا خاوری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود جسد زهرا ظهر امروز به دایکندی فرستاده شد.
 
همزمان با مراسم تشییع جنازه زهرا، تجمع دانشجویان معترض در دانشگاه کابل جریان داشت.
 
دانشجویان معترض می‌گفتند زهرا خاوری یگانه قربانی "استبداد و خودکامگی" استادان دانشگاه‌ها نیست بلکه مانند او بسیاری مجبور شدند گاهی برای فرار از این مشکلات دست به ترک تحصیل بزنند.
 
آنها از وزارت تحصیلات عالی خواستند عاملان این رویداد را شناسایی و مجازات کند و مناری به یادبود زهرا در دانشگاه کابل بسازد.
 
اصلاحات در نظام تحصیلات عالی افغانستان از دیگر خواست‌های آنان بود.
جسد زهرا خاوری برای خاکسپاری به  دایکندی انتقال داده شد عبدالطیف روشن، سرپرست وزارت تحصیلات عالی نیز در بین این دانشجویان حاضر شد و به آنها وعده داد که به تمامی خواسته های معترضین رسیدگی شود.
 
او همچنین گفت استاد راهنما به خاطر اتهامات وارده و مدیر خوابگاه دختران که گفته شده در رساندن زهرا به بیمارستان، تعلل کرده‌اند به نهادهای عدلی و قضایی معرفی شده‌اند.
 
در اعتراض به خودکشی زهرا خاوری، تجمع اعتراضی در ولایت مرکزی بامیان نیز راه اندازی شده بود.
 
خبر خودکشی زهرا در میان کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی هم واکنش‌های زیادی ایجاد کرد.
 
برخورد استادان افغان و مشکلات در محیط دانشگاه پیش از این نیز خبرساز شده بود. چهار سال پیش ده‌ها دانشجوی علوم اجتماعی دانشگاه کابل در اعتراض به آنچه تبعیض قومی می‌خواندند، برای هشت روز دست به اعتصاب غذا زده بودند.
 
مقامات همیشه برای حل این مشکلات تعهد می‌سپارند و می‌گویند برای حل این مشکلات جدی هستند.
تجمع اعتراضی در ولایت مرکزی بامیان نیز در ارتباط با خودکشی زهرا برگزار شد
+49
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.