پاسخ ولایتی به فرانسه: برای برنامه دفاعی کشور از دیگران اجازه نمی‌گیریم

آقای ولایتی به رئیس جمهور فرانسه توصیه کرده است که مانند ژنرال دوگل «حداقل نیمه‌مستقل» باشد. در پی اظهار نظر رئیس‌جمهور فرانسه درباره رفتار ایران در منطقه خاورمیانه، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی روز شنبه، ۲۷ آبان‌ماه، این مقام فرانسوی را به «دخالت در امور» ایران متهم کرد.
 
علی‌اکبر ولایتی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و مشاور آیت‌الله خامنه‌ای، روز شنبه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری صداوسیما همچنین گفت: «برای مسائل و برنامه دفاعی کشورمان از دیگران اجازه نمی‌گیریم که موشک داشته باشیم یا نداشته باشیم.»
 
قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در واقع تأیید توافق هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی بود از ایران می‌خواهد که از توسعه موشک‌های بالیستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای دارند خودداری کند، شرطی که ایران می‌گوید به آن پایبند بوده است.
 
امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز جمعه گذشته به جمهوری اسلامی توصیه کرد که «رفتار ستیزه‌جویانه» خود در منطقه را کاهش داده و درباره برنامه موشکی بالیستیک خود شفاف‌سازی کند.
 
در واکنشی تند به این اظهار نظر، آقای ولایتی گفت که امانوئل مکرون «اصلاً چه کاره است که دخالت می‌کند؟ اگر می‌خواهد رابطه ایران و فرانسه، رابطه‌ای رو به رشد باشد سعی کند در این نوع امور دخالت نکند».
 
این نخستین بار نیست که رئیس‌جمهور فرانسه که از مدافعان توافق هسته‌ای است، خواستار اصلاح رفتار ایران در منطقه و شفاف‌سازی در مورد برنامه موشکی جمهوری اسلامی شده است.
 
آقای مکرون چندی پیش هم در امارات متحده عربی، فعالیت ایران در منطقه را بسیار نگران‌کننده خوانده و گفته بود: «احتمال تحریم علیه برنامه موشکی ایران وجود دارد».
 
او همچنین تصریح کرده بود که باید با ایران در مورد برنامه موشکی مذاکره کرد.
 
موضوع برنامه موشکی و نیز رفتارهای ایران در منطقه، از جمله مواردی است که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا با استناد به آن توافق هسته‌ای ایران را ناقص و دارای معایب بسیار توصیف کرده است.
 
مقام‌های آمریکا گفته‌اند که دونالد ترامپ، برجام را در چارچوبی گسترده‌تر از برنامه هسته‌ای ایران می‌بیند و خود او نیز نهایتاً در روز ۲۲ مهرماه در قالب اعلام راهبرد جدیدش در قبال ایران، ضمن برشمردن نواقص این توافق از نگاه خود، حاضر به اعلام پایبندی ایران به توافق اتمی هسته‌ای نشد.
 
او تصریح کرد که اگر نتواند در همراهی کنگره و متحدان آمریکا نواقص برجام را بر طرف کند، از آن کنار خواهد کشید.
 
مقام‌های بلندپایه در دولت ترامپ و خود او بارها اشاره کرده‌اند که ایران با پافشاری بر آزمایش موشک‌های بالیستیک و رفتاری که در منطقه از جمله در عراق و سوریه از خود نشان داده در واقع به «روح برجام» پایبند نبوده است.
 
جمهوری اسلامی در مقابل آمریکا را به عدم پایبندی به «روح برجام» متهم می‌کند، نکته‌ای که علی‌اکبر ولایتی نیز روز شنبه به آن گریزی زده و گفت: «دولت جدید امریکا از همان ابتدا بنا را بر این گذاشت که تعهدات برجامی اش را به علت دشمنی با جمهوری اسلامی ایران اجرا نکند.»
 
در پی امتناع ترامپ از تأیید پایبندی ایران به برجام و با آن که رهبران اتحادیه اروپا بارها در مقام دفاع از برجام ظاهر شده و بر پایبندی خود به آن تأکید کردند، گزارش‌هایی منتشر شد از این که اروپا در عین حال به ایران از جنبه موشکی فشار خواهد آورد.
 
خبرگزاری رویترز در پایان مهرماه در گزارشی خبر داد که رهبران اروپا در عین دفاع از برجام نمی‌خواهند که «واشینگتن را به طور کامل از خود دور کنند» و به همین دلیل در حال بررسی راهکار انتقاد از برنامه موشکی جمهوری اسلامی هستند.
 
در پی انتشار این نظریه بود که فلورانس پارلی، وزیر دفاع فرانسه، نیز روز ۲۸ مهرماه، در یک سخنرانی از قصد این کشور برای حل مسئله «برنامه موشکی» و رفتارهای «بی‌ثبات‌کننده» ایران خبر داد.
 
در همین زمینه ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، نیز روز پنج‌شنبه گذشته در ریاض، پایتخت عربستان، گفت که پاریس نگران «مداخله‌ها» و مقاصد «سلطه‌طلبانه» ایران در منطقه است.
 
این اظهار نظر فرانسوی‌ها نیز پاسخ تند ایران را به دنبال داشت.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پاریس را به داشتن رویکردی «یکسویه و جانبدارانه» در قبال بحران‌های خاورمیانه متهم کرد.
 
آقای قاسمی از این انتقاد کرد که به قول او «برخی مقام‌های کشورهای فرامنطقه‌ای به خلیج فارس سفر کنند و با نادیده انگاشتن واقعیات موجود و بسیار روشن منطقه، تحت تأثیر القائات مقام‌های متوهم و جنگ‌افروز سعودی، نگرانی‌های ساختگی، بی‌اساس و خصمانه آنها را در قبال ایران تکرار کنند».
+58
رأی دهید
-42

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۰
  Elfar - اورنج کانتی، ایالات متحده امریکا

  اول دشمن فرضى درست میکنند بعد خزانه مملکت را خرج دفاع که دلیل خوبی برای بخور بخور بشه.
  14
  35
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران

  وقتی‌ که رهبر جنایتکار ایران دخالت در اداره کشور میکند.دولت روحانی معنایی ندارد. مگه مردم دولت را انتخاب نکردند میتوانید بگویید مقام این مرتیکه چی چی‌ هستش ، این یعنی‌ اینکه روحانی و دولت روحانی و تمام مجلس و پارلمان ایران همه تدارک چی‌ هستند. بابا مردم ،به پای صندوق رأی برای چه میروید؟
  7
  42
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  نمیدانم چرا کاری که اخرش معلومه کشش میدین. اخرش باید عین انرژی هسته ای که اتفاقا حق مسلمتان بود به قول خودتان بشینید التماس کنید تاسیسات را هم با نشان دادن نرمش قهرمانه بتون بریزید. مسخره کردین خودتونو واسه این این اتفاق در اینده هم دنبال واژه باشید مثلا قر پهلوانانه .
  1
  12
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  متوهم و جنگ‌افروز سعودی . گور بابای هرچی سیاستمدار ولی این تسلیحاتی که هر روز دست حوثی ها میاد را که میفرسته. موشک بالستیک بعضی ارتش های نظامی ندارند اصلا چطور دستت حوثی ها رسید. سال 66 چرا درون بارهای حجاج بدبخت از همه جا بی خبر بیش از 2000 اسلحه گرم و نارنجک گذاشتید. البته تقصیر شما نیست اگر این سعودیها عاقل بودند هیج ایرانی را به کشورشان که سهله کلا به جزیرئ العرب راه نمیدادند. ایران هر جا پاش گذاشت فقط ویرانی به بار اورد . عراق سوریه لبنان افغانستان یمن جالب اینجاست که نوابغ میگن بحرینیها دوست دارند جزو ایران باشند. اخر کدام عاقلی ان زندگی مرفه را پا بزند بیاد جیره ماهیانه از دولت بگیرد. مام میهن . زرشک
  5
  8
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  shaboruz - پاریس، فرانسه
  مثل سگ از فرانسه میترسین !
  15
  16
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  samak - پاریس، فرانسه
  مدتها ست که چیزی به نام سیاست خارجی مدون در فرانسه وجود ندارد. فرانسه بعنوان فروشنده سلاح، تنها و تنها به منافع خود می اندیشد و بس . این پسر بچه هم که با پول و منابع مالی کلان سرمایه داران و صاحبان بانکهای معروف الحال همچون روچیلد و البته با ذکاوت خودش هم. دچار توهم شده و بقول ما تهرانیها ، جو گیر شده شدید.
  3
  15
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  piki82 - تورین، ایتالیا
  [::shaboruz - پاریس، فرانسه::]. فرانسه خودش چه ... هست حالا ? :) بخصوص با این مکرووون !
  5
  10
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  این شیره کش پامنقل حزب باد کی میخواد حرف نزنه من موندم . از نظر این عتیقه ها کل دنیا دروغ اشتباه میگن فقط این تخمحلال ها که مملکت را به خاک سیاه نشوندن درست میگن
  1
  8
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۴:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.