' کمک ۲۰۰ هزار دلاری فیسبوک از طرف کارزار حمایت از زلزله‌زدگان کرمانشاه'

کمک‌رسانی به زلزله‌زده‌های غرب ایران صفحه کارزار فیسبوکی جمع‌آوری کمک مالی ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا به زلزله‌زده‌های کرمانشاه، به دلیل زمان‌بر بودن گرفتن مجوز لازم برای ارسال کمک‌های مالی به ایران تعطیل شد.
 
توحید نجفی، پزشک ایرانی که این کارزار را راه انداخته، اعلام کرد که این کمپین ۲۰۰ هزار دلار کمک جمع کرده است، اما بعد از مذاکره با فیسبوک قرار شده پول کمک‌کنندگان به آنها باز گردانده شده و در ازای آن خود فیسبوک همین میزان به آن کمپین اهدا کند.
 
آقای نجفی در گفتگو با بی‎بی‎سی فارسی گفت که وزارت دارایی آمریکا قانون مشخصی برای انتقال پول به ایران دارد و در مورد زلزله کرمانشاه هم استثنایی قائل نشده‌ است.
 
بر اساس مقررات آمریکا ارسال کالاهای اساسی مانند خوراک، پوشاک و دارو محدودیتی ندارد. همچنین این امکان وجود دارد که با صدور مجوز موردی، تا سقف ۵۰۰ هزار دلار طی یک سال به ایران فرستاده شود و این در مورد کلیه حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله صدق می‌کند.
 
آقای نجفی می‌گوید با درنظر گرفتن همه جوانب و با توجه به اینکه کمک فیسبوک به زودی به ایران منتقل خواهد شد، معتقد است الان برای جمع‌آوری مجدد پول و ارسال آن به ایران وقت مناسبی نیست و در هفته های آتی بعد از آرام شدن اوضاع برای کمک به بازسازی مناطق اقدام خواهد کرد. همچنین فیسبوک قول داده امکانات تکنیکی لازم برای تقسیم کمک‌های مالی را بین چند موسسه خیریه فعال زیر نظر وزارت دارایی آمریکا فراهم کند.
 
گرداننده کارزار کمک ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا به زلزله‌زده‌های ایران گفت ارسال مستقیم کمک‌های نقدی باید با پذیرش و تایید دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت دارایی آمریکا انجام شود و این دفتر پس از طی مراحل لازم مجوزها را صادر می‌کند و سقف و زمان برای ارسال کمک‌ها تعیین می‌کند.
 
به گفته او برخی موسسه‌های خیریه در آمریکا فعالیت می‌کنند که مجوز لازم را دریافت کرده‌اند و می‌توان از طریق آنها اقدام کرد. آقای نجفی گفت بنا بر این است که فیسبوک امکانات لازم را برای واریز کمک‌های کمپین به حساب این خیریه‌ها فراهم کند.
 
دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت داریی آمریکا یکی از ارگان‌های تحت نظر وزارت دارایی ایالات متحده آمریکا است. این دفتر تحریم‌های اقتصادی و بازرگانی مورد نظر آمریکا را علیه دولت‌ها، سازمان‌ها و افراد غیر آمریکایی اعمال می‌کند.
متن بخشی از پیام فیسبوک به گرداننده کارزار کمک ایرانیان آمریکا و کانادا به زلزله‌زدگان ایران آقای نجفی گفت وقتی به دلایل طولانی و زمان‌بر بودن اخذ مجوز از دفتر کنترل سرمایه‎های خارجی وزارت دارایی تصمیم گردانندگان کارزار بر این شد که مبالغ اهدایی را بین چند خیریه تقسیم کنیم و از فیسبوک خواستیم که پول را بین چند خیریه مجوزدار تقسیم کند.
 
او می‌گوید فیسبوک پس از اعلام این تصمیم بدون هیچ هشدار یا اخطاری صفحه را بست، و از نظر او مشکل اساسی همین عدم هشدار از سوی فیسبوک و بستن صفحه به صورت ناگهانی بود.
 
گرداننده کارزار گفت: "این حرکت فیسبوک اهدا‌کنندگان را نگران کرد و من پیغام‌های توهین‌آمیز زیادی دریافت کردم و مجبور شدم توضیحاتم را از طریق صفحات پربیننده دیگری که ایرانیان آمریکا و کانادا عضو آن هستند به آنها منتقل کنم."
 
او گفت تمام این ماجرا تبدیل به یک "بازی سیاسی" شد و موضوع به وزارت دارایی آمریکا ربط داده شد، در صورتی که قانون این وزارتخانه برای موارد اینچنینی یکسان است.
 
آقای نجفی در حساب توییترش و برخی صفحات پرمخاطب فیسبوکی دیگر که ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا در آنها عضو هستند درباره مذاکراتش با فیسبوک اطلاع‌رسانی کرده است.
 
توحید نجفی در متنی که در فیسبوک منتشر کرد ضمن ابراز امیدواری به اینکه "مشکلات تحریم و محدودیت‌های سیاسی مردم را از ادامه این کارهای خیرخواهانه مایوس نکند" عکس پیام فیسبوک به خودش را نیز منتشر کرد. گردانندگان فیسبوک در این پیام ضمن قدردانی از تعهد این پزشک ایرانی گفته‌اند قوانین فیسبوک به اشخاص به صورت انفرادی اجازه جمع‌آوری پول برای موارد غیرانتفاعی را نمی‎دهد.
+39
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا
  واقعا خاک کاهوی همین فیسبوک توی سر این برادران عرزشی که مشغول مالیدن وردست های ناموس حسن نصرالله و بشار اسد هستن. خاک بر سرتون که از فرط بی اعتنائی دنیا دنبال باسن یه عده مفتخور بی ناموس راه افتادید.
  1
  11
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.