عملیات پلیس ترکیه برای بازداشت ده‌ها استاد دانشگاه در ارتباط با کودتای سال گذشته

دانشگاه مرمره در استانبول؛ پلیس ترکیه ۲۲ تن از کارکنان این دانشگاه را بازداشت کرده و تلاش برای بازداشت ۲۰ تن دیگر ادامه دارد. پس از گذشت ماه‌ها از کودتای نافرجام در ترکیه، پلیس این کشور عملیاتی را برای بازداشت ۴۲ تن از کارکنان دانشگاه مرمره در استانبول در ارتباط با این حادثه آغاز کرده و بیش از نیمی از این افراد تا کنون بازداشت شده‌اند.
 
خبرگزاری رویترز روز جمعه ۲۶ آبان به نقل از یک منبع پلیس ترکیه نوشت که تا کنون در قالب عملیات دستگیری این تعداد از کارکنان دانشگاه مرمره، ۲۲ تن بازداشت شده‌اند.
 
این منبع پلیس افزوده است که این افراد مظنون به ارتباط با «شبکه فتح‌الله گولن»، چهره مذهبی مخالف رجب طیب اردوغان هستند که خود سال‌هاست در آمریکا به سر می‌برد و آنکارا او را به عنوان چهره پشت پرده کودتای تیرماه ۹۵ در ترکیه معرفی می‌کند.
 
خود آقای گولن ضمن محکوم کردن این کودتا، هر گووه ارتباط با آن را تکذیب کرده است.
 
از زمان این کودتای نافرجام که شامگاه ۲۵ تیر ماه ۹۵ روی داد و ساعاتی بعد با دستگیری و برکناری شماری از نظامیان و مقام‌های قضایی ترکیه ناکام ماند، مقام‌های این کشور نزدیک به ۵۰ هزار تن را بازداشت کرده‌اند و نزدیک به ۱۵۰ هزار تن، که بیشتر آنها را مدرسان، مقام‌های قضایی و نیروهای نظامی تشکیل می‌دهند، از کار برکنار یا معلق شده‌اند.
 
سرکوب‌های پس از این رویداد در ترکیه، هشدار بسیاری از متحدان غربی و نیر گروه‌های مدافع حقوق بشر را در پی داشته که نگرانند دولت ترکیه این کودتا را مستمسکی برای خلاصی از دست منتقدان خود قرار داده است.
 
در جریان این کوتای نافرجام و حوادث بیش از ۲۴۰ تن جان خود را از دست داده‌اند و دولت ترکیه مدعی است که بازداشت‌ها و برکناری‌های مرتبط با این رویداد برای مقابله با تهدیدهای امنیتی الزامی است.
+8
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۱
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا
  ترکیه داره جا پای جمهوری اسلامی میزاره
  1
  6
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  Iranemaa - قم، ایران
  دیکتاتوری مغولی اسلامی
  3
  6
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.