دهمین «وتو»ی روسیه به نفع رژیم اسد؛ اعتراض شدید آمریکا: ما اقدام می‌کنیم

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل و نماینده بولیوی به قطعنامه روسیه رای دادند و با قطعنامه آمریکا مخالفت کرد.روسیه بار دیگر یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل را به نفع رژیم بشار اسد «وتو» کرد. رای گیری برای تمدید ماموریت هیئت تحقیق درباره استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه بود که روسیه آن را وتو کرد. در واکنش سفیر آمریکا در سازمان ملل، تهدید کرد ایالات متحده خود اقدام خواهد کرد.
 
پنجشنبه عصر ۲۵ آبان پیش نویس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به این دلیل به رای گذاشته شد که ماموریت هیئت تحقیق سازمان ملل و سازمان منع سلاح های شیمیایی موسوم به «مکانیسم مشترک تحقیق» یا (جی آی ام) برای شناسایی عوامل حملات شیمیایی در سوریه نیمه شب پنجشنبه به پایان می‌رسید و شورای امنیت باید درباره تمدید آن تصمیم گیری می کرد.
 
پیش‌نویس قطعنامه جدید را ایالات متحده آمریکا ارایه کرده بود و برای تصویب نیاز به ۹ رای مثبت، بدون وتوی اعضای دائم شورای امنیت داشت. در رای گیری پنجشنبه شب هرچند به این قطعنامه ۱۱ رای داده شد اما روسیه با آن مخالفت کرد و این قطعنامه وتو شد. چین که خود حق وتو دارد به این قطعنامه رای ممتنع داد. این دهمین رای وتو روسیه به نفع رژیم اسد از آغاز بحران سوریه در سال ۲۰۱۱ است.
 
حمله شیمیایی خان شیخون
 
تمدید تحقیقات درباره حمله شیمیایی به خان شیخون در سوریه بود.
 
حمله شیمیایی با گاز سارین در چهار آوریل (۱۵ فروردین) به خان شیخون در شمال سوریه در حد فاصل حمص و حلب، بیش از ۸۰ کشته به جا گذاشت. این چندمین حمله شیمیایی در سوریه بود. مهمترین مورد دیگر حمله به غوطه در سال ۲۰۱۳ بود که دهها کشته برجای گذاشت.
 
از زمان حمله شیمیایی چند نهاد بین الملی رژیم اسد را در آن حمله مسئول دانسته بودند. هیات «مکانیسم مشترک تحقیق » چهارم آبان در گزارشی حکومت بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی در ۱۵ فروردین امسال به خان شیخون دانست. سوریه این گزارش را رد کرده بود.
 
جنگ لفظی آمریکا و روسیه
 
پنجشنبه شب و بعد از وتوی قطعنامه آمریکا در شورای امنیت توسط نماینده روسیه، موجب جنگ لظفی سفرای آمریکا و روسیه شد.
 
نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل هشدار داد اگر ضروری شود، ایالات متحده دوباره دست به اقدام خواهد زد.
 
اشاره خانم هیلی به حمله موشکی آمریکا بعد از حمله شیمیایی خان شیخون است. بعد از این حمله بود که دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا دستور حمله موشکی آمریکا به یک پایگاه هوایی سوریه را صادر کرد که گمان می رفت حمله شیمیایی از آنجا صورت گرفته بود.
 
خانم هیلی گفت: روسیه با رای خود، جلوگیری از تکرار حملات شیمایی را تضعیف کرد چون با این رای «مکانیسم مشترک تحقیق» عملا از بین می رود و این سازکاری برای شناسایی مسببان حملات شیمیایی بود.
 
وی افزود: روسیه با رای خود، به استفاده رژیم سوریه از سلاح شیمیایی رسمیت بخشیده است.
 
خانم هیلی همچنین هشدار داد حکومت اسد باید آگاه باشد که آمریکا هرگز استفاده از سلاح شیمیایی را نمی پذیرد و عاقلانه است که به هشدار ما توجه کافی داشته باشد.
 
پیش از این رای گیری، دونالد ترامپ در روز پنجشنبه خواستار حمایت از پیش نویس پیشنهادی آمریکا برای جلوگیری از تکرار حمله شیمیایی دوباره رژیم اسد شده بود.
واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل نیز در مقابل گفت قطعنامه پیشنهادی آمریکا متعادل نبود.
 
روسیه پیش نویس خود را ابتدا پس گرفت چون به گفته چند دیپلمات به رویترز، استقبالی از آن نشده بود. بعد از رد قطعنامه پیشنهادی آمریکا، روسیه دوباره قطعنامه خود را عرضه کرد که تنها نماینده این کشور و بولیوی به آن رای دادند.
+46
رأی دهید
-11

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Realman - ارواین، ایالات متحده امریکا

  به امید روزی که انسانیت بر قلدری غلبه کنه
  3
  39
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  حکومت روسیه بلای جان مردم سوریه شده است با رفتن اسد یا محکوم شدن دولت جنایتکار اسد چه ضرری به منافع روسیه می رسد , که روسیه اینگونه پشت جنایتکاری را گرفته است؟ دولت روسیه به رهبری پوتین پیش از هر چیز فریب اخوندهای ایران و قاسم سلیمانی را خورده اند. کاشت شیعه ها به رهبری خامنه ای در خاورمیانه به هلال شیعی را درست میکردن و به قدرتی از قدرتهای جهان میرسیدن انگاه همه شاهد خواهند بود اخوندها اولین خطر برای دولت روسیه میبودن و انگاه پوتین و همکارانش می فهمیدن چگونه فریب یک مشت اخوند کلاش ایرانی را خورده اند.
  38
  21
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  ای جانم. تحقیر شدن آمریکاییای خوک صفت رو در مقابل روسها رو خیلی دوست دارم .
  46
  44
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۷
  waahed - منامه، بحرین
  آمریکا هم ده ها قطعنامه علیه رژیم اسراییل وتو کرده !.
  11
  22
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب تاب - یوکوهاما، ژاپن
  همشون پفیوزها ، سر و ته یک کرباسن! شصت ساله آمریکا قطعنامه هاى سازمان ملل علیه جنایات اسرائیلیها رو وتو کرده و میکنه ، از اینطرف هم روسها جنایات اسد رو ، با وتو شون ماستمالى میکنن! أصل عمل یکیه ، فقط اسم جنایتکارها و حامیاشون فرق میکنه ! مسخره ها!
  10
  20
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  ببینم چرا در مورد صدام و استفاده از سلاح شیمیایی علیه عیر نظامیها در سال ۱۹۸۸ انقدر ارار به روشن شدن مسئله نداشتید؟!،خود امریکا حت تصویب قحطنامه را پذیرفت به شرط اینکه نام صدام (یا کشور) عرق به عنوان استفاده کننده ای سلاح شیمیایی در جنگ برده نشود.اگر در خان شیخون ۸۰ نفر کشته شدند در حلبچه بیش ازسلاح شیمیایی استفاده شده توسط عراق ۵۰۰۰ نفر یا طبق امار ۸۰۰۰ نفر و بیش از ۱۵۰۰۰زخمی بجا گذاشت،حالا بگیم به علل مشکلتون با ایران در محکومیت استفاده عراق از سلاح شیمیایی علیه نیروهایی ایرانی میخواستید زیر میزی با عراق تسویه کنید ،حلبچه یک شهر کرد نشین در عراق و غیر نظمی بود!
  5
  14
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::دوستدار - استهکلم، سوئد::]. روسیه نه تنها سوریه بلکه ایران را هم غیر مستقیم جزء خاک خودش میدونه!،نمونش نشست و برخاست هواپیمای جنگی از فرودگاه همدان ،پرتاب راکت به سوریه از خاک ایران،سوریه که شده یک قسمت از روسیه به این تفاوت روسها در سوریه بیش از مردم این کشور حق دارند!.
  12
  15
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان::]. توکه انقدر بدبختی که از ساندیس خورهای رژیم هم پر توهم تر هستی حالیت نیست که امریکا روسیه را از قدرت اول جهان به جایی رسونده که ملت اسم روسیه را بخاطر دخترهای ارزان قیمتش برای خدمات جنسی میشناسند،ملتش را به جایی رسانده که برای یک همبرگر مک دونالد ساعتها تو صف میایستند ،این کنف شدن در دنیاست نه اون توهم تو!.
  19
  13
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  [::kawir - فرانکفورت، آلمان::] بدبخت امثالهم هستین که واسه کمر به پایین فقط زندگی میکنین و همیشه باید سرتون رو به پاییین باشه . از روسیه آخه چی میدونی توی سوسیال بگیر ؟.
  5
  3
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  kawir - فرانکفورت، آلمان
  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان::]. سوسیال بگیر هر چه نیستم ولی سوسیال بگیر بودن هزار شرف داره به کاسبی کردن به روش توها در پارکهای برلین،انچه در مورد روسها میدونم اینه که یکی از دوستان یک بوردل بزرگ حوالی شهر ما زده که تمام خدمت دهندگانش روسند!گذشته از ۵ سال زندگی کردن در روسیه !داخل هایمت بمون و برای اداره مهاجرت المان دعا کن که حتی به تو هم جا دادند!
  0
  2
  دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.