رضا ضراب 'به مکان جدیدی' برده شده

رضا ضراب که برای تعطیلات به آمریکا رفته بود، در فلوریدا بازداشت شد مولود چاوش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه گفته که مقام‌های آمریکایی اطمینان داده‌اند حال رضا ضراب، تاجر ایرانی- ترکیه‌ای، خوب است و به مکان جدیدی منتقل شده است.
 
آقای ضراب بیش از یک سال و نیم پیش در فلوریدای آمریکا بازداشت شد و به درخواست قاضی دادگاهی در نیویورک به این ایالت منتقل شد.
 
دادستانی آقای ضراب و چند نفر دیگر را متهم کرده که بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ میلادی به ایران کمک کرده‌اند تا با جابه‌جا کردن صدها میلیون دلار، تحریم‌های آمریکا را دور بزند.
 
در میان ۹ نفری که در این پرونده متهم شده‌اند، فقط آقای ضراب و محمد هاکان آتیلا، از مدیران هالک بانک ترکیه، در بازداشت هستند.
 
آقای چاوش‌اوغلو، گفت بعد از آنکه در وبسایت مربوط به زندان اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) نوشته شد که آقای ضراب یک هفته است آزاد شده اما وکلایش پنج روزی بود از او بی‌خبر بودند، دولت ترکیه تصمیم گرفت که از آمریکایی‌ها درباره سرنوشت این تبعه کشورشان سوال کنند.
 
این طور که وزیر خارجه ترکیه گزارش کرده، آمریکایی‌ها، نخستین سوال را بی‌جواب گذاشته‌اند اما بار بعد که ترکیه نسبت به سلامت آقای ضراب ابراز نگرانی کرده است، به آنها گفته‌اند او به مکان جدیدی منتقل شده است و حالش هم خوب است.
 
دادگاه آقای ضراب تا ۱۰ روز دیگر در نیویورک برگزار می‌شود اما در دو ماه گذشته هیچ دفاعیه‌ای از آقای ضراب در دادگاه ثبت نشده است. همین موضوع باعث شده رسانه‌های ترکیه به این شایعه دامن بزنند که آقای ضراب با مقام‌های قضایی آمریکا به توافقی رسیده است.
 
در آمریکا، گاهی متهمان پیش از شروع دادرسی می‌توانند با دادستان به توافق برسند که در صورت همکاری و ارائه اطلاعات درباره کسان دیگری که زیر نظر هستند، از مجازاتشان کاسته شود.
 
قاضی ریچارد برمن که به این پرونده رسیدگی خواهد کرد، حاضر نشده به این سوال جواب دهد که آیا در ۲۷ نوامبر آقای ضراب هم محاکمه می‌شود یا نه.
 
آقای ضراب یک بار در سال ۲۰۱۳ در ترکیه بازداشت شده بود. آن زمان گروه بزرگی در ترکیه با اتهام‌های فساد دولتی بازداشت شدند که نام رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی ترکیه، هم در آن به میان آمده بود.
 
آقای اردوغان، پیشتر گفته بود که آوردن نام او و همسرش در کیفرخواست مربوط به آقای ضراب، حرکتی سیاسی برای خراب کردن نام اوست.
 
رضا ضراب تاجر ۳۴ ساله طلاست که در ترکیه زندگی و کار می‌کند.
+17
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.