رای دادگاه: استرداد مرد قدرتمند فیفا به آمریکا

نیکلاس لئوز ۲۷ سال رئیس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی بود دادگاهی در پاراگوئه حکم استرداد نیکولاس لئوز،رئیس پیشین کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی، به ایالات متحده آمریکا را صادر کرده است. او با اتهام‌های فساد مالی روبه‌روست.
 
آقای لئوز یکی از متهمان اصلی در پرونده رشوه‌گیری و پول‌شویی عظیمی است که وزارت دادگستری آمریکا در حال تحقیق درباره آن است.
 
این مقام بلندپایه فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) در آسونسیون، پایتخت پاراگوئه، تحت حصر خانگی است.
 
او اتهام‌هایش را رد می‌کند و گفته که به رای صادر شده اعتراض خواهد کرد.
 
مدت‌ها بود که گمان می‌رفت، آمریکا درخواست استراداد آقای لئوز را مطرح کند. این اتفاق در هفته‌ای روی‌ داد که یک فرد آرژانتینی در دادگاهی در نیویورک درباره فساد اقتصادی مقام‌های فوتبال آمریکای جنوبی و رشوه‌گیری آنها شهادت داد.
 
احتمالا روند این دادگاه پنج هفته‌ای به طول خواهد انجامید. دادستان ده‌ها شاهد را احضار خواهد کرد و ۳۵۰ هزار برگ سند را رو می‌کند.
 
در ماه مه ۲۰۱۵ (حدود دو سال و نیم پیش) بود که معلوم شد آمریکایی‌ها قصد تحقیق درباره فساد در فیفا را دارند.
 
دادستان‌ فدرال در نیویورک از آن زمان بیش از چهل نفر از مدیران ورزشی و فوتبال را احضار کرده‌اند.
 
آقای لئوز ۲۷ سال رئیس کنفدراسیون فوتبال آمریکای جنوبی بود.
 
تصور دادستان بر این است که او یکی از چهار نفر اصلی در ماجراهای فساد فیفاست. سه نفر دیگر عبارتند از ژائو هاوالانژ، رئیس فقید فیفا، و ریکاردو تیشیرا که برزیلی هستند و خولیو گروندونا که آرژانتینی است.
 
سایه این چهار نفر دهه‌ها بر سر فوتبال آمریکای جنوبی سنگینی می‌کرد.
 
وزارت دادگستری آمریکا، به آقای لئوز اتهام می‌زند که در بازاریابی و اعطای امتیاز پخش تلویزیونی میلیون‌ها دلار رشوه گرفته است.
 
او ۸۹ ساله است و تا به حال دربرابر اتهام‌ها ایستادگی کرده است. وکیلش گفته اتهام‌های او در ایالات متحده در پاراگوئه قابل مجازات نیست.
 
فیفا هم مشغول تحقیق درباره دست داشتن آقای لئوز در اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر است.
+12
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.