همسر «نازنین زاغری» خواستار سفر به ایران همراه با وزیر خارجه انگلیس شد

عکس آرشیوی از ریچارد رتکلیف، همسر نازانین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که در ایران به زندان محکوم شده است.  ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، درخواست کرده است همراه وزیر خارجه بریتانیا به تهران سفر کند.
 
به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، آقای رتکلیف این موضوع را روز چهارشنبه و پس از دیدار با بوریس جانسون در محل وزارت خارجه به خبرنگاران گفت.
 
به گفته او، وزیر خارجه بریتانیا در این دیدار تاریخ سفر به تهران و گفت‌وگو با مقام‌های ایرانی برای آزادی کارمند ۳۸ ساله بنیاد تامسون رویترز را مشخص نکرد.
 
نازنین زاغری، که دو سال پیش برای دیدن خانواده به ایران رفته بود، فروردین ۱۳۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا، در فرودگاه بین المللی تهران بازداشت شد.
 
دستگاه قضایی ایران او را به اتهام توطئه برای «براندازی نظام» به ۵ سال زندان محکوم کرده است؛ اتهامی که او و بنیاد خیریه تامسون رویترز رد کرده‌‌اند.
 
بوریس جانسون حدود ۱۰ روز پیش در پارلمان آن کشور گفت خانم زاغری خطایی مرتکب نشده و تنها عده‌ای را در ایران برای روزنامه نگاری آموزش داده است.
 
این اظهار نظر دستمایه مقام‌های ایران شد که می‌گویند تاییدی است بر گناهکار بودن نازنین و آقای جانسون پس از آن با انتقادات گسترده‌ای روبرو شد.
 
به گفته آقای رتکلیف، وزیر خارجه بریتانیا گفته از ایران خواهد خواست در اقدامی بشردوستانه نازنین را آزاد کند؛ ضمنا حمایت دیپلماتیک را هم مد نظر دارد.
 
دولت بریتانیا پیشتر اعلام کرده است که در حال بررسی امکان اعطای حفاظت دیپلماتیک به نازنین زاغری، به عنوان بخشی از تلاش‌های لندن برای آزادی اوست.
 
مشخص نیست در صورت حمایت دیپلماتیک لندن از خانم زاغری، واکنش تهران خواهد بود؛ چون می‌تواند پرونده را از سطح کنسولی به مساله‌ای بین دو دولت ارتقا دهد.
+23
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  بابا بزارید این ریچاردخان زنشو ببینه گناه داره والا بچه دارن. اما اینکه این خانم چی کار کرده هنوز بدرستی روشن نیست،اینکه در ایران آموزش روزنامه نگاری داده! با توجه به رتبه و تجربه این خانم نمیشه قبول کرد چونکه اساتید قوی و کارکشته ای در ایران بودن و هستن که گرگ این کارن مثل دکتر حسین قندی که دو سه ماه پیش فوت کرد یا دکتر یونس شکرخواه که مقالاتش در یونسکو جایزه برد یا دکتر حسین فرقانی که هزاران دانشجوی خبره تربیت کرد و وجود شاگردان عظیم استاد معتمد نژاد پدر علم جامعه شناسی ایران و شاید خاورمیانه که در فرانسه هم خودش هم دخترش استاد دانشگاه بودن و غیره. یه جای این قضیه می لنگه اونم از هر دو طرف یعنی ایران- رویترز انگلیس شاگرد خلف آیت الله بی بی سی
  4
  2
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  یه چیزی که تازگیها بیشتر در نظر میاد اینه که بعد از پیروزی های ارتش سوریه و حزب الله لبنان و نزدیک شدن به بلندی های جولان و شکست داعش ،مقامات سطح بالاتری از اروپا دارن با ایران رفت و آمد میکنن حالا زیر لوای هر اسمی و هر عنوان حقوق بشری مثلا باشه.رئیس جمهور فرانسه آقای مکرون هم بزودی میاد تهران،بوریس جانسون هم عریضه ی دیگه ای داره که مطبوعاتی نمیشه. یه ساخت و پاختی داره بوش میاد نمیشه گفت مسئله نفت یا قرارداد تجاریه چون ترامپ برجام رو قبول نداره و تحریم ها تشدید داره میشه بلکه بنظر تغییر استراتژی اروپا در قبال محور مقاومته
  10
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا
  ولی بعنوان یک دوملیتی از آزادی سریعتر هموطن دوملیتی خانم زاغری حمایت میکنم
  9
  3
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.