خودکشی یکی از متهمان پرونده فساد فیفا

خرخه دلهون، یکی از مقامات سابق فوتبال آرژانتین که در برابر اتهام دریافت رشوه قرار داشت، با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان داد.
 
به گزارش سایت گل، آقای دلهون متهم به دریافت ۲ میلیون دلار پول در ازای [اعطای] حق پخش مسابقات فوتبال بود. این وکیل ۵۲ ساله برای برنامه “فوتبال برای همه” مشغول به کار بود؛ طرحی دولتی که حقوق پخش مسابقات فوتبال در آرژانتین را در اختیار داشت.
 
در جریان دادگاه فساد مالی که در نیویورک در حال برگزاری است، از وی نیز نام برده شد. تمرکز دادگاه بر سه مقام بلند پایه سابق در فوتبال آمریکای جنوبی است:
 
ژوزه ماریا مارتین، رئیس سابق فدراسیون برزیل
خوان آنخل ناپوت، معاونت سابق رئیس فیفا
مانوئل براگا، که تا سال ۲۰۱۴ ریاست فدراسیون پرو را در اختیار داشت.
این مقامات سابق فوتبال، متهم به دریافت میلیون ها دلار رشوه در قبال اعطای قراردادهایی مربوط به تورنمت های مهم آمریکای جنوبی هستند؛ اتهامی که آنها رد کرده اند. یکی از شاهدان کلیدی در این دادگاه، الخاندرو بورزاکو، مدیر بازرگانی ورزشی از کشور آرژانتین است. بر طبق شهادتی که روز سه شنبه در دادگاه ارائه شد، الخاندرو بورزاکو گفت، از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ هر سال مبلغ ۵۰۰ هزار دلار به منظور ضمانت [اعطای] حقوق پخش فوتبال به آقای دلهون و یک مقام آرژانتینی دیگر پرداخته است.
 
ساعاتی بعد پلیس آرژانتین در شهر بوینس آیرس، پایتخت این کشور اعلام کرد که آقای دلهون با اقدام به خودکشی به زندگی خود پایان داده است. انتظار می رود دادگاه این پرونده در نیویورک طی پنج هفته آتی به پایان برسد و این در حالی است که کارآگاهان مربوط به پرونده، از چندین شاهد دیگر برای ادای شهادت خود دعوت کرده و نیز ۳۵۰ هزار برگ از مدارک را به دادگاه ارائه خواهند داد.
 
همزمان گاردین گزارش داده است که آقای بورزاکو در دادگاه شهادت خود اظهار داشته که خولیو گروندونا، از معاونین ارشد فیفا که تا هنگام درگذشتن در سال ۲۰۱۴، ریاست فدراسیون آرژانتین را نیز بر عهده داشت، به شاهد گفته بود که در قبال رأی خود برای میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲، پول دریافت کرده بود.
 
تحقیقات دولت آمریکا در خصوص فساد در بدنه فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، نخستین بار در سال ۲۰۱۵ آشکار شد. دادستان های فدرال در نیویورک از آن زمان برای بیشتر از ۴۰ مدیر فوتبالی و ورزشی اعلام جرم کرده است.
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.