اعتراض چهره‌های سرشناس فارسی زبان به تغییر نام فیسبوک بی‌بی‌سی برای افغانستان

صفحه بی‌بی‌سی برای افغانستان که تغییر نام داده است بیش از ۱۸۰ تن از چهره‌های سرشناس فارسی‌زبان از سه کشور افغانستان، ایران و تاجیکستان در نامه سرگشاده‌ای از تغییر نام صفحه فیسبوک رادیو بی‌بی‌سی برای افغانستان به "بی‌بی‌سی دری" انتقاد کرده و خواهان بازنگری در این تصمیم شده‌اند.
 
دو هفته پیش، صفحه فیسبوک برنامه‌های رادیو بی‌بی‌سی برای افغانستان به "بی‌بی‌سی دری" تغییر نام داد. این تغییر واکنش گسترده مخاطبان فارسی زبان بی‌بی‌سی را به همراه داشت.
 
واصف باختری، رهنورد زریاب، کاظم کاظمی، نجیب مایل هروی، عتیق رحیمی، و دادفر سپنتا از افغانستان از جمله ۱۸۱ امضاکننده نامه سرگشاده به بی‌بی‌سی هستند.
 
محمود دولت‌آبادی، داریوش آشوری، بهاءالدین خرمشاهی، علی دهباشی، گلی امامی، امیرحسن چهلتن، حسن انوشه و محسن مخملباف هم نامه به بی‌بی‌سی را امضا کرده‌اند.
 
شهزاده سمرقندی و صفر عبدالله از تاجیکستان هم از جمله امضاکنندگان این نامه هستند.
 
در نامه سرگشاده این نویسندگان، شاعران، هنرمندان و روزنامه‌نگاران به به بی‌بی‌سی گفته شده: این تغییر، اصل بی‌طرفی و توصیه‌های اصول راهنمای بی‌بی‌سی را زیر پا گذاشته و بی‌بی‌سی با این اقدام، جهت‌گیری آشکاری به نفع کسانی داشته است که معتقدند زبان مردم افغانستان دری است، نه فارسی.
 
این درحالی است که بخش افغانستان بی‌بی‌سی می‌گوید نام دری بر برنامه‌های رادیویی این رسانه برای افغانستان، از سال ۱۳۸۲ خورشیدی وجود داشته و آنچه تغییر کرده، فقط نام صفحه فیسبوکی این رادیو است. بخش افغانستان بی‌بی‌سی همچنین می‌گوید در قانون اساسی افغانستان هم نام این زبان دری آمده است.
 
امضاء کنندگان نامه سرگشاده به بی‌بی‌سی نوشته‌اند تا چند دهه پیش، نام رسمی زبان مردم افغانستان فارسی بوده و اقدام به تغییر نام آن در قانون اساسی سال ۱۳۴۳ خورشیدی، با هدف جدایی انداختن میان فارسی‌زبانان منطقه انجام شده است. آنها همچنین می‌گویند که ورود بی‌بی‌سی به این جنجال زبانی، باعث تشدید اختلاف‌ها خواهد شد.
 
آنها می گویند که داوری درباره موقعیت زبان فارسی در افغانستان و بحث درباره این‌که آیا این زبان را دری باید خواند یا فارسی، مبحثی علمی است. نویسندگان نامه بر این باورند که بی‌بی‌سی در حالی به داوری و صدور حکم قطعی در این زمینه پرداخته که به عنوان یک سازمان خبری، صلاحیت علمی برای تصمیم‌گیری در این مورد ندارد.
 
اعتراض ها به تغییر نام صفحه فیسبوکی بی‌بی‌سی افغانستان، ساعاتی پس از اعمال این تغییر در چهارشنبه دو هفته پیش، اول نوامبر در شبکه‌های اجتماعی آغاز شد. دو روز پیش (دوشنبه ۱۳ نوامبر) شماری از افغان‌های مقیم لندن در برابر ساختمان بی‌بی‌سی در مرکز لندن تجمع کردند. معترضین در لندن خواستار حفظ بی‌طرفی بی‌بی‌سی در موضوع زبان در افغانستان شدند.
اعتراض شماری از افغان‌های مقیم لندن به تغییر نام فیسبوک بی‌بی‌سی برای افغانستان
+66
رأی دهید
-13

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه

  به کوری چشم انگلیس ها و روس ها در روزگاری نه چندان دور افغانستان، تاجیکستان و ایران دوباره زیر پرچم شیر و خورشید یکی خواهند شد! زبان همه ی ما فارسی بوده و خواهد بود!
  14
  53
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران

  خخخخ. چقدر ضایع. از اسم خودشون هم بیزارن. تقصیر منه انقدر گفتم غیر تورکهای ایران از افغانستان و پاکستان اومدن مجبور شدن کلا اونارو جدا کنن. وجدانم نارحته.
  63
  15
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش

  استاد واصف باختری از استاتید بزرگ زبان فارسی دری در عصر ما میباشند. ایشان در یکی از سخنرانیهایش واژه "دری " را صفت زبان فارسی نامیدند. مانند، خواجه حافظ شیرازی،و اگر ما فقط بگوییم شیرازی منظورمان نامشخص است ، صفت بدون موصوف گنگ و نامفهوم است. و دری به تنهایی یعنی درباری و مشخص نیست کدام زبان درباری منظور گوینده است. وبهتر است واژه فارسی همراه آن آورده شود. و فارسی دری گفته شود.
  4
  47
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  انرژی و بینهایت - فوکوکا، ژاپن

  افتخار میکنم به زبان مادری ام که در جغرافیای بسیار وسیع کاربرد دارد، آنقدر وسعت و بزرگی داردکه حتی در هرمنطقه اسمی جداگانه برایش انتخاب کرده اند. به ده ها نوع لهجه (گویش) صحبت میشود، در هرمنطقه واژه های منحصر به همان سرزمین را دارد، آنقدر بزرگ و مقتدر است که تا حال دشمنانش نتوانسته اند آنرا بشکنند. از بیدل گرفته تامولانا ، شمس ، حافظ ، سعدی، رودکی و فردوسی همه به یک زبان سخن گفته و نوشته اند. حالا به هر نامی که خواهی صدایش کن، دری، فارسی، تاجکی، درباری، پریشین .فقط کسانیکه با این زبان بزرگ شده اند، اثر خوانده یا نوشته اندیا از آثاریکه به این زبان وجود دارد الهام گرفته اند، میدانند که دری یا فارسی هردو یکی اند، حالا چی آنرا گوهر بنامی یا الماس،در قیمتش فرقی ایجاد نمیکند. اینکه زبانم با گویش های متفاوت در سرزمین های متفاوت صحبت میشود ، عیبب اش نه بلکه بزرگی و غنا بودنش را نشان میدهد و به آن افتخار میکنم چون لهجه هایا گویش های متفاوتش خیلی به شیرینی اش افزوده اند. دراروپا وژاپن سالها فارسی میاموزند تا آثار سعدی یابیدل و دیگران را مستقیما بخوانند وچیزی بیاموزند.
  6
  36
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::] با سلام وعرض وقت بخیر، ممنون می شوم اگر قید کنید نشان شیروخورشید را (تات ها) در تاجیکستان کنونی،‌فارس و دری زبانهای ایران و افغانستان،چه دوره ای از تاریخ گذشته ، کدام دولت تات فارس(دری) را شامل می شده است؟ تا آنجا که من اطلاع دارم بر اساس اسناد و مدارک تاریخی، شیر و خورشید بمدت یکهزار سال نشان رسمی تمامی دولت های ترک بوده است. شیر و خورشید نشان رسمی دولت ترک تیموریان هند Gürekenliler گورکانیان(انتساب دامادی به امیر تیمور لنگ ) و همچنین ترکان قیبچاق با تشکیل دولت ترک خوارزمشاهیان در آسیای میانه Ortadoğu و بدنبال آنها دولت ترک سلجوقیان پس از بزانودر آوردن امپراتوری روم شرقی توسط آلپ ارسلان در نبرد ملازگرد بوده است. شیر و خورشید علاوه بر اینکه نشان دولت ترک خوارزم بزبان ترکی Herzemşhlar بوده است، حتی بدنبال آن دولت ترک سلجوقیان، و همجنین سلجوقیان روم Rum Selcuğlulari دولت ترک ایلخانیان Elxanlilar، سپس دولت ترک افشار و مؤسس آن نادیر شاه افشار Oşarlilar ، همچنین نشان دولت ترک صفوی و سلسله آق قویونلوها و دولت ترک قاجار و بدنبال آن پهلوی بوده است.
  37
  10
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::] دوست گرامی،از آنجائیکه نشان شیر وخورشید سمبل دولتمداری ترک در یکهزار سال اخیر بوده است، این گفته شما که نوشته اید: «افغانستان، تاجیکستان و ایران دوباره زیر پرچم شیر و خورشید یکی خواهند شد» در حقیقت بدین مفهوم است که شما آرزو می کنید که یک دولت ترک بر سر کار آید که این سه کشور را به یکدیگر ملحق کند. بنظر من گذشته را نمی توان بازگردانید و این خواسته شما نیز بلحاظ عملی ناممکن است. قسمت دوم نوشته شما:«زبان همه ما فارسی بوده است!! » نیز با واقعیات تاریخی و دموگرافی کنونی این کشورها آشکارا در تناقض است. هم افغانستان و هم تاجیکستان و هم ایران کشورهای چند ملتی هستند.
  30
  9
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو

  شایسته تر اینست که نام bbc فارسی نیز به (bbc دری) و یا (bbc تاتی) تغییر نام داده شود. تا مردم دری و یا تاتی زبان مسکون در ایران نیز با تعلق زبانی و هویتی و قومیتی و واقعیت های تاریخ مشترک خود با تات های تاجیکستان و هندوستان و افغانستان بیشتر آشنا شوند، شاید باعث شود از سینه خیز رفتن به سمت جنوب و ساختن تاریخ موهوم و مالیدن خود به ستونهای تخت جمشید که متعلق به تمدنها و مردمانی دیگر بوده است، ، آنهم بخاطر وجود چاهای نفت در آن اطراف، دست بکشند.
  35
  9
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. گفتی به طعنه که حکومت ترکی بیاید تا سه کشور پارسی زبان را بهم وصل کند!! همین اواخر رو میگم دراین 5قرن چه خیری از صفویها قجرها تیموریها بمارسیده جز خرافه سازی شیعی !باقیش پیشکش، گفتی این سه کشور چند ملیتن!مگر اذربایجان شوروی چند ملیتی نیس؟پی چرا ترک خطاب میشه کشورش؟مگر ترکیه نیست مرگ همون ازبکستان نیست؟!
  6
  14
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  Kefli Iskender-ما خودما را به تخت جمشید نمی مالیم ما بمانند شاه اسماعیل معتقد به ظهور امام زمون نیستیم. هرچند اگر کوروش پرست هم بودیم به ازین که گرگ پرست و زوزه کش باشی! به ازین که مفتخر یه تیمورلنگ و چنگیز و هون باشی!والبته سلاطین عثمانی.
  3
  13
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  Kefli Iskender-و البته درمورد شیر و خورشید ،ای استاد paste,copyلطف بفرما تاریخ را از اول ورق بزن،حال درست است که تاریخ شما به هزاره بر میگردد ولی بدان گذشته تر از آن هم تمدنهایی بود(اینرا گفتم شاید ندانسته باش)شیر و خورشید در مصر بابل ایران باستان به روایت مورخین رومی و یونانی اثارش موجود است چرا شما پان ترکان عادت دارین تا کوچکترین نشانه ای از خود پیدا کردین همه را بنام خود قبضه کنین؟!! تا کنون کامنتهایی که از شما استاد بحرالعلوم (!!!)دیدم این بوده که در همه احوال ترکان سرآمد زمانه بوده و بقیه یهویی ازشان دزدیده اند.نمیدانم با این تفاسیر شما چرا مروزه شما جای قدرتهای اول دنیا نیستید با اینهمه کرامات و فضایل که برشمردی درین مدت.پس با توجه به افکار و احوال وخیم شماجناب استاد،در آینده باید ثابت کنم که ما اول بشر بودیم و سپس ترک شدیم!!!ههه.روزگار بکام
  3
  12
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. به سختی کامنتت را خواندم چرا که نزدیک به محوی!!! ای فسیل مسالمت آمیز نشین با مای اکثریت،اینقدر مضحکه مجلس مباش!!اسکندر امد و رفت مغول آمد و رفت ترک و عرب هم آمد و رفت حتی آن قُلاب هم امد، اما میرود ،ولی این ما بودیم که هستیم!به مبارزه ات ادامه بده دُن کیشوت جان!!
  4
  12
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. واما مطلب اخر استاد،50 سال پدرو پسر پهلوی امدند شروع کردند به سازندگی دستکم درمورد البرز و شما میگویم جاده هایی ساخته شد که هنوز که هنوزه حکومت نیمتونه این چنین بسازه!من بمانند توی پان ترک نیستم که دربست چشمم را ببندم و در مدح سلاطین عثمانی بگویم(البته اینکه قلدرمآب باشید در تیره پان ترکی مرسومه) پهلویها هم غلط داشتند اما دستکم نخواستند چون ممدلیشاه قجر با افتخار به چنگیز و تیمور خاک وطن را به توبره بکشند.
  4
  12
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  تورکم - اردبیل، ایران
  فاشیسم و شوونیسم یعنی همین که نامه بزنی بر خلاف قانون اساسی یک کشور بخوایی زبان رسمی را عوض کنن !!! در حالیکه وقتی اسم زبانهای تورکی عربی بلوچی میاد خارش میگیری در ایران سه زبان تورکی و عربی و بلوجی وجود دارد و لهجه مختلفی مثل تاتی کردی و لری و گیلکی مشخصه اصلی زبانها تفاوت ریشه های فعل است و اسامی براحتی در زبانها قرض گرفته میشوند سه زبان یاد شده افعال با ریشه های جدا و مکفی دارن بقیه لهجه هستن چون ریشه فعلی مشترک دارن والبته با تعداد فعل بسیط بسیار کم بزرگترین شاعر معاصر که با لهجه فارسی شعر سروده استاد شهریار تبریزی است که منظومه تورکی حیدربابا از او به چهل زبان زنده دنیا ترجمه شده و با این منظومه جاویدان شد و شعری به تورکی دارد با این مطلع که: تورکون دیلی تک سوگیلی ایستکلی دیل اولماز
  12
  7
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. متاسفانه من امثال شما رو در اون حد نمی بینم که این قابلیت رو داشته باشید که گفتار منطقی و حقایق تاریخی رو پذیرا باشید که بخوام به سخنان اینچنینی پاسخ بدم حتی شما هنوز نمی دونید "تات" چه قومی هست کجا زندگی می کنه و چه زبانی زبان تاتی هست! حقیقت اینه که قبایل صحرانشین ترک فاقد تمدن پیشرفته بودند اصلا مدنیتی نداشتند اون ها بسیار دیرتر از قبایل آریایی در صحنه ی تاریخ پدیدار شدند و بعد از این که کم کم با تاخت و تاز به همراه غارت و تاراج در حوزه های مدنی و سرزمین های ایران بزرگ مثل سغد و خوارزم و بلخ و بخارا و سمرقند و سپس فلات ایران پراکنده شدند همه ی دستاوردهای مدنی رو از اون ها گرفتند و از جمله نشان ها و طرح های کهن ایرانی رو. پیشینه ی نماد شیر و خورشید به دوران هخامنشیان و حتی پیش از آن می رسد و کهن ترین مستند موجود از آن کتیبه ای است مربوط به دوران خشایارشا که هم اینک در موزه ی "آرمیتاژ" لنینگراد(سن پیترز بورگ) روسیه نگاهداری می شود. ....
  2
  10
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  این نگاره شاه را در حالت احترام به شیری نشان می دهد که زنی بر روی آن جلوس کرده و بارقه هایی از نور (آنچنان که در روزگار ما هم قدسین را نمایش می دهند) وی را در بر دارد. برخی مورخین بر این باورند که در این تصویر شیر نماد میترا و خورشید (زنی که بر پشت شیر سوار است) نماد الهه "آناهیتا" می باشد. مستندات باقی مانده از پارتیان نشان می دهد که در دوره ی اشکانی، خورشید بر روی درفش ملی ایران وجود داشته اما در آثار به دست آمده از دوران ساسانی، نشان شیر وخورشید به فراوانی موجود است از آن جمله است تعداد هجده مهر که در نزدیکی دریاچه ی آرال به دست آمده همچنین ظروفی از طلا و نقره مزین به نقش شیر و خورشید . درفش شیر و خورشید نشان به عنوان نماد اتحاد ایرانیان قرنها نمایانگر تاریخ و گذشته ی پر شکوه ملتی بود که میراثی شگرف در تمدن بشری از خود به یادگار گذاشت.
  2
  8
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  متاسفانه پانترک ها در برابر تمدن عظیم ایران باستان و ادبیات فاخر و باشکوه و پربار زبان فارسی احساس حقارت عجیبی می کنند و برای این که این خشم و احساس حقارت رو تسکین بدهند دست به دروغسازی و جعل هویت و تاریخ می زنند ولی متاسفانه حقیقت با این کار دگرگون نخواهد شد.
  2
  11
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]خودتان در کامنت بالا نوشته اید:« پدرو پسر پهلوی امدند شروع کردند به سازندگی» . تا اینجا شما دائم ادعا می کردید که دولت های ترک ویران کردند، حالا خودتان می گویید «شروع کردندبه سازندگی!». مگر نمی دانید که رضا شاه و محمدرضاه شاه ترک بودند؟! یا اینکه گمان می کنید پهلوی ها «تات یا فارس» بودند؟!‌ شاید بهتر است بدانید که آخرین پادشاه ایران، محمدرضا شاه پهلوی نیز ترک بود. آخرین ملکه ایران ،فرح نیز ترک است، حتی آخرین نخست وزیر ایران، امیر عباس هویدا نیز ترک بود. در گذشته هم برایتان توصیه کرده بودم که قبل از اینکه دست به قلم ببرید و خود را مضحکه عام و خاص کنید، لااقل کمی مطالعه کنید! از شعار بگریزید و به شعور بگروید، باور کنید برای مشاعرتان مفید خواهد بود! علت داستان پردازیهای نژاد موهوم آریا، شعار کورش آسوده و بخواب و غیره، برای ثبت قباله چاههای نفت شمال و جنوب، قصه دوردرازی دارد که ذهن مستعد و پذیرای حقایق تاریخی می طلبد که متأسفانه بایستی اذعان کنم که من در حال حاضر آنرا در شما نمی یابم. توصیه می کنم مشکلات خود را با با یک پزشک در میان بگذارید. بامید بهبودی!
  8
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  من هر موقع به نفع افغانیها نظر میدم نصف منفیها کمتر میشه معلومه نصف فارسهای عضو در گروه افغانیهای محترم هستن. خوب چرا خودتونو ضایع میکنید و دنبال همسان سازی با فارسهای ایران که 2700 سال پیش به بعد از پیش خودتون و پاکستان اومدن ایران هستید. بزارید اونا تلاش کنن گذشته خودشون رو انکار نکنن و احترام بزارن بهتون. والا به خدا. اینا فکر میکنن از کره ماه شوت شدن به ایران. هرگونه شباهت زیادی رو از نظر زبانی به افغانی و پاکستانی و البته عربی رو انکار میکنن. تو خانواده هم همینطورنا. یکیشون میشه دکتر بقیه اعضای خانواده رو دیگه نمیشناسه. البته در تورکها هم اینطوری داریما. :)
  8
  3
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. میشه معنی آناهیتا یا به زبان قدیم آناهاتا رو در فارسی یا حتی در زبان سانسکریت هندی بگی؟ ولی من معنی تورکیش رو بهت میگم. آنا آتا که به صورت آناهاتا یا آناهیتا تلفظ شده به معنی الهه ای هست که هم پدره هم مادر. افتاد تاریخ بگار؟ اینکه بخوای با داستانسرایی تاریخ بسازی ، تاریخی که در 70 سال گذشته به کمک یهودیان و انگلیسیها برای خودتون نشانه گذاری و جعل کردید فقط برای ارضای خودتون کافیه و پشیزی ارزش نداره.
  10
  4
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  Kefli Iskender- استاد! پهلویها از کوه آلاشت سوادکوه رگه تبری دارند و در شهر خودم نیز از هم تباران ایشان هستند و گاه به آنجا میروند.اگر نبود جزاین هرگز اینقدر برای ایران زمین، خدمت بخرج نمیدادند و برای درخشش هخامنشی نمی کوشیدند! اینکه کرور کرور بخوانم و نفهمم بهتراست یا اینکه عصاره همان اندک که خواندم را خوب نگه دارم؟!! تو که هم میخوانی و هم کپی میکنی آخرش چه شدی؟!! یک خودشیفته مانده در باتلاق نژاد پرستی!حداقل همون مولانا رو کمی مطالعه کن
  2
  4
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  amirgheryou-دن کیشوت جان! اگر نظر مثبتی میاد نبخاطر نژاد خاصیه !بلکه بخاطر حرف درسته!کما اینکه به توی پان ترک کم سواد هم که کامنت درست و عاقلانه بذاری نظر مثبت میدم! دربند کینه شتری نیستیم! خوشم میاد که دل خانواده مردم هم خبر داری!سابقا به احوال اقوام و شهرها رسیده بودی می بینم پیشرفت کردی فسیلک!!
  2
  4
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. رضاشاهِ ترک باشیو چوب تو آستین پیشه وری بگذاری خیلی معنا میده ها!!!
  2
  3
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو چرا میخواهی یک کلمه با قدمت هزاران ساله را به زبان امروزی حلاجی کنی؟!!ینی سر سفره میشینی لقمه میذاری تو حلقت و اناهیتا رو کالبد شکافی میکنیا!!! ببین یه وقت بذار هیروگلیف رو باز کن برا مردم! خیلی باسوادی! یه سرچ کن گوگل کاملا آناهیتا رو برات شرح میده،من وقت ندارم دوساعت یاسین بخونم.
  3
  4
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::] چرا از جواب دادن طفره می روید؟! مرا لایق جواب نمی بینبد!‌ لااقل بنویسید تا سایر خوانندگان بدانند! شما طبق معمول باز فرار کردید رفتید خودتان را چسبانیدید به تمدنهای بین النهرین و آثار باستانی مردمان و تمدنهای دیگر! چرا پشت ستونهای تخت جمشید و آثار باستانی آندوران سنگر می گیرید! ‌آن دوران که ربطی به مردمان تاجیک و دری ندارد دوست گرامی. از دزدی و سرقت دست بردارید! شما در روز روشن نشان شیر و خورشید دولتهای ترک را که بازماندگانشان ما هستیم باسم خودتان ثبت میکنید! وای بحال تمدنهایی که دستشان از این دنیا کوتاه است و نمی توانند دست شما را از این سرقت ناجوانمردانه کوتاه کنند. دوست عزیز، شما اگر برای هر سال از تاریخ این سرزمین فقط یک ورق بنویسید، کتابی خواهد شد که اگر از امروز شروع کنید به خواندن، هزار برگ اول تاریخ دولتهای ترک است. یعنی یکهزار سال دولتمداری که شما زیر سایه امنیت این دولتها زندگی کردید. حال سئوال من از شما این بود: تاریخ دولتمداری تات(تات جیکها) ، دری زبانها چه زمانی؟ در چه برهه ای از تاریخ بود؟ نام آن دولتهای تاتجیک، دری(فارسی) چه بود؟
  4
  1
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::] دوست گرامی، آثار باقیمانده در بین النهرین ربطی به مردمان تات - دری(آنچه که در ایران فارسی خوانده می شود) ندارد. تمامی انچه که شما دارید و بآن می بالید از هندوستان و افغانستان بالیدن گرفت. و اولین نویسندگان آن نیز ترک بودند. شاید جالب است اینرا نیز بدانید که اولین و حتی آخرین کتاب دستور زبان فارسی در ایران را نیز برایتان ترکها نوشته اند . شعر و شاعری ، در سایه سیاست تسامح و مدارا و مردم نوازی و معامل دولتهای ترک از هندوستان تا پاکستان و افغانستان و ایران و آناتولی پدیدار شد. کمی نمک شناس باشید. به رقص فارسی مردهایتان نگاه کنید، این قر کمر لولیا ن مفعول است. گویا شما هنر دولتمداری را با قر کمر اشتباه گرفته اید! سعدی را بخوانید! این بیچاره شیراز نبود. انسان هنرمندی بود، از افغانستان فرار کرد و آمد زیر سایه دولت ترک اتابکان( آتا بیگ) پناه گرفت و نوشت: نتوان زیست در انجا! که بذلت زادم! و شد آن سعدی ٬٬شیرازی٬٬ که معرف حضور من و شماست!
  4
  1
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]حافظ نیز عرف و انساندوست بود، از دست طالبانهای آنروزگار به تنگ آمد، جلای وطن کرد و آمد و زیر سایه امنیت ترکان نشست و نوشت: نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست - کلاه داری و آیین سروری داند! و شد آن حافظ«شیرازی» که معرف حضور من و شماست. کمی حوصله داشته باشید . و ادامه اش را بخوانید هر چند بمزاج و مذاق آریایی پرست شما خوش نمی آید. اینها هنوز اول مثنوی هفتاد من است! .
  5
  1
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  مولوی نیز از بلخ ترک دیار کردند و در سایه و پناه دولت ترک آناتولی به آرامش دست یافت و شد آن«رومی» که معرف من و شماست. اگر تسامح و امنیت هنرپروری دولت های ترک نبود این رومی ها و شیرازی ها می دانید جه می شد؟ می شد همان که سعدی در سوریه آنزمان که بیشباهت و به سوریه امروز نیست: چنان قحط سالی شد اندر دمشق که یاران فراموش کردند عشق. این قحطی که سعدی از آن در دمشق یاد میکند، قحطی امنیت بود! بدون حضور امنیت، عشق پر می کشد و می رود به دیاری که حاکمان آن توانایی برقراری امنیت را دارند یعنی همان جایی که حافظ و سعدی رفتند. نه زادگاه «رومی» روم بود و نه شیراز زادگاه حافظ و سعدی! قطعات شعری حافظ در باب «لولیان» را بخوانید و ببینید ! وحشی بافقی را نیز بخوانید.من نمونه هایی را اگر مشتاق یادگیری در باره یار و دیار خود هستید در اینجا برایتان می آوریم، تا چشمهایتان بروی واقعیتهای تاریخی باز شود و شاید از کومال کورمال مالیدن خود در تاریکی به ستونهای تخت جمشید دست بردارید، و از مخفیگاه نژادپرستی خود پشت آن موسولیوم که به اشتباه آنرا محل دفن«کورش» میدانند بیرون بیایید:
  5
  1
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  «گلستان سعدی: در ایام جوانی چنان که افتد و دانی با شاهد پسری ، سری و سری داشتم» - «دیوان حافظ : گر آن شیرین پسر خونم بریزد - دلا چون شیرمادر کن حلالش » - «مولوی:. دست من گیر ای پسر خوش نیستم - ای قد تو چون شجر خوش نیستم. نی بهل دستم که رنجم از دل است - درد دل را گلشکر خوش نیستم. تا تو رفتی قوت و صبرم برفت - تا تو رفتی من دگر خوش نیستم. دست‌ها را چون کمر کن گرد من -هین که من بی ‌این کمر خوش نیستم».
  4
  1
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  «وحشی بافقی: ای پسرچند به کام دگرانت بینم / سرخوش و مست زجام دگرانت بینم .»!
  5
  2
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::] اینست عادات و خصیصه های جماعت لولیان! به قر کمر رقص مردهایتان که مفعولانه بابا کرم می رقصند نکاهی بیاندازید! حالا هی بروید خودتان را به ستونهای تخت جمشید بمالید! تمامی آرایه ای ادبی، عادات اجتماعی، اشعار و مضامین و مشترکات زبانی و فرهنگی و آداب و رسوم شما با سند و مدارک تاریخی ثابت میکند که شما متعلق به اینطرف(شرق ایران) هستید! ‌شما چرا به سمت آنطرف (بین النهرین) سینه خیز می روید؟! دوست داشتن ستونهای قطور سنگی تخت جمشید بخاطر وجود چاههای نفت در جنوب ایران نباشد انشاء اله؟!
  5
  2
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] بله درست می فرمایید. آنا، آننا، آننه، الهه زندگی و زایندگی است. در زبان ترکی آنا(مادر) بمعنی «هستی بخش» می باشد. آنا، بابا، آبا، اٌبٌه(قابله) است.
  7
  2
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] گرامی، جدا از سیاست بغایت فاجعه بار پهلوی که من آنرا بدتر از هیتلر می دام و بارها نیز نوشته ام، شما از اینرو خاندان پهلوی را ستایش می کنید چون ادعا می کنید فارس بودند! دوست گرامی، رضا شاه پالانی از تبار ترکهای آنسوی ارس بود، مادر محمد رضا شاه(از خانواده آیراملو) نیز از ترکهای آنسوی ارس بود. هویدا نیز ترک بود. جالب است بدانید خانواده فرح پهلوی نیز از ترکهای آنسوی ارس بودند که به تبریز کوچ کردند. مصاحبه او با روزنامه az.525 موجود است. بعبارتی رضا پهلوی شاهزاده ای از تباری و اتنیکی پدر و مادر هر دو ترک است. اینکه بخاطر ثروت و موقعیت سیاسی و چاههای نفت کورش و داریوش می کند امری جداست. شما نگاهی به تنها صدای(ویدئو) باقیمانده از رضا شاه است بیاندازید (همراه آتاترک). تلفظ صدای (ای) از زبان رضا شاه را بشنوید. (ı) را هیج غیر ترک زبانی نمی تواند تلفظ کند. این حرف مختص زبان ترکی است. و در زبان فارسی وجود ندارد، و هیچ غیر ترک زبانی حتی با تمرین نمی تواند این حرف را تلفظ کند. اگر باور نمی کنید شما از همین امروز بنشینید و تمرین کنید.
  6
  2
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]گویا هنوز به دکتر مراجعه نکرده اید. بامید شفای عاجل برای شما دوست راهجو !
  6
  2
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] شما نام مرا در این سایت جستجو کنید، تمان کامنتهای من قابل مشاهد خواهد بود. و از میان تمامی کامنتهایی که نوشته ام تنها یک جمله از نوشته های مرا که ادعا می کنید کپی پیست «انتحال» کرده ام، بیاورید، من در این صفحه صد بار از شما عذر خواهی خواهم کرد. در مقابل از شما توقع دارم اگر نتوانستید ، قول بدهید از این رویه خسته کننده هوچیگری و پرت و پلا گویی ملالت آور دست بردارید، و همچنین برای معالجه مشکل روانی خود با یک پزشک مشورت کنید.بامید بهبودی
  5
  2
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. پسر خوب زبان کهن و پرجمعیت و خاص منطقه یعنی تورکی رو چسبوندی به مغولی گفتم برو گوگل ترانسلیت هرچی دلت میخواد واژه فارسی رو بزن ترجمه های مغولی و تورکی ببین شباهتی در هیچکدوم میبینی. ممکنه در فارسی با مغولی ببینی. نکردی. حالا میگم برو کمی تورکی یاد بگیر بعد برو نام تمام پادشاهان و مناطق فلات ایران و اطرافش رو در تمدنهای کهن مردم قز(کاس) در 7000سال به نام تمدن قزوین یا قزاوین (به لاتین کاسپین و در تورکی یعنی خانه قزها) و سومرها و بابلیها (شهرتونو نمیگما) و اورارتوها و مادها و ماننها و هیتی ها و سکاها و تورانیان و تروکیه ای ها یعنی تمام تمدنهای دوران کهن تاریخ در محدوده فلات ایران و قفقاز و تروکیه رو ببین و ببین که با کمی تورکی که یاد گرفتی متوجه تورکی بودن واژه های نام شاهانشون و شهرهاشون میشی. من فقط در تمدن های آشوری و ایلامیها عموما واژه عبری دیدم. زبان بنی اسراییل و یهودیان هم از عبری هست و عربی هم از عبری هست. هر دو نژادهای زیرمجموعه هندی(اوستا،اردو،پشتو،فارسی)و عربی هر دو سامی نژادن. برای غرورتون نیست که نمیپذیرید برای تسلط خواهیتونه.
  5
  3
  جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. بازی با کلمان و دراوردن یه چیز باب میل آسان است.مثلا میخواهی آرتور انگلیسی را با آرتا پارسی ارتباط دهم و بگویم اینهم نشانه ای از هم نژادی نزدیک انگلوساکسونها با ما!!شاه آرتور هم ایرانی بوده!!می بینی چه راحت می توان مدعی شد!!! اینکارها برای سالهای گذشته ما بود امروزه ازین هم گذشتیم!نصف اون «زادهایی که آوردی کاملا آریایی هستن و تو بگو ترک!باشه گفتم که به دعا گربه سیاه بارون نمیاد!ینی اینکه سامی هارو هم نژاد هندواروپایی کردی من کیف کردم! تو نهایت یک پان ترکی که تاکنون بشر بخودش دیده! همش ادعا و بدون هیچ منبع موثق مورد تایید جهانی.
  2
  3
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. گفتی قر کمر و یک انگ بزرگ از مفعول بودن به ایرانیان بستی!آنقدر که من خواندم غلامی ترکان دوره سامانی بسیار بدنامی آورد! آنقدر که من دیدم ازین نژاد زرد این اخلاق زشت رایج شده درایران!منظور من به همه یک قوم نیست من چون شما همه را با یک چوب نمیرانم چون ذاتا نژادپرست نیستم برخلاف شما که هربار درجه قوم پرستیتان افزایش یافته و سوت زودپز مغزتان درآمده!!! .
  2
  3
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۴:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. نمیدانم چه سری بود که حاکمان ترک تا آمدند دست به شاهنامه بردن و نامی ازخود برآن زدند و گاها متصل به نژاد پهلوانان کردند خودرا! چرا ما فارسها اینهمه بقول شما تا حد مفعول هم که هستیم اینقدر جلوه داشتیم نزد ترکان حاکم!!!!!. همینقدر بدان که هرچه در چندقرن حاکم ترک نکرد سلسله چند دهه ایه سامانی برای ایران انجام داد! هر چه محمودغزنوی بمانند رجب دوغی بنام اسلام و بکام خود کشت و کشتار کرد دانشمند و مورخ و شاعر ایرانی برای جلای نام ایران کوشید! .
  2
  3
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. دستکم دو دست نوشت از رضاشاه موجود است که او خودش را مازندرانی و سوادکوهی و از تبار ایرانی میداند حالا منبع شما از کدوم پستو زده بیرون را نمیدانم!انقدر یه ورکی داستان تاریخ رو نخون کج فهم میشی(البته شدی)حتما بنابه دانش سرشارت میدانی که پهلوی از پهلوان می آید و در مازندران کشتی محلی لوچو هر دوره دو فینال دارد یک فینال تِنگِله کشتی بمعنای کشتی کم سنها ویا شاگردها و فینال اصلی بنام پهلوون کشتی می باشد .اجداد مبارز و کشتی گیر رضاشاه هم از قهرمانان همین پهلوون کشتی بودن که ازین حیث بنام پهلویها شهرت یافتند!.
  2
  4
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender -والبته بازهم ای استاد بحرالعلوم که ظاهرا عمرتان از صد نیز گذشته و کنار دهان رضاشاه می ایستادی و "ای" را خوب به ترکی غلظتش را می فهمیدی. بنده چه نیازی دارم که ترکی بیاموزم هرچه باشد قندپارسی نیست که شما با لذت آموختی و گاه شیوا بما نشانش میدهی!میدانم شیفته اش شدی! راستی حتما شنیده ای که رضاشاه هنگام خشم چه فحش و ناسزای آبداری حواله آن مفلوک موردخطاب نثار میکرد میدانی ازکدام زبان بود؟!!مازندرانی.من هم وقتی بخواهم نهایت حس و حال و خشم و هیجان خودرا بگویم بگویش یا زبان مازندرانی تمام مطلبم ادا می شود!.
  1
  3
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ،بنده بعنوان یک هوچی گر از جانب استادم بگم که جناب سعدی شیرازی و مولانای بلخی از دست همین قوم شما یعنی مغول به حاکمان عموزاده ترکشان پناه بردند تا درامان باشند.حالا شما هی شعر بگو هی اصطلاح کپی کن هه! اما آناهیتا،یه سرچ کن لغت نامه دهخدا و سایر منابع کاملا بهت میگه ریشه اش آریاییست یا ترکی!بخدا من وقت بیکار شما غلامزادگان ترک سامانی را ندارم.
  1
  3
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۲۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. همواره دیدم که به حکومت ترکان برایرانیان مفتخری و منت میگذرای برسر ما! پس اقرار داری که ما بیشتر ستم دیده ایم از حاکمان ترک تا شما از ما! ومیدانی که ازهمین ترکان خوارزمشاهی بود که گند هجوم عموزاده های مغولتان به ایران بپاخواست و حتی گربه نیشابور هم کشته میشد تا روحش به شیطان شمنی بپیوندد! ببین با کیا شدیم بشر!!!
  1
  4
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  والبته تاکنون ازخودت نپرسیدی چرا اینهمه شاهان ترک فرزندانی بنام ایرانی داشتند.آری شاه ترک ایرانیان را از دم تیغ میگذراند و سپس برای حکومت داری ایرانی دبیر و منشی و وزیر بود حاکمان ترک را چه به دانش!!! وازین دست بود که شاهنامه ها گسترش میافتند و شهزاده ها نام اساطیر ایرانی میگرفتند. در مورد ترکان عثمانی هم دقیقا همین رویه طی شد
  1
  3
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  واینگونه بود که نسلهای دوم و سوم شاهان ترک هم به پارسی سخن میگفتند و هم ایراندوست میشدند و هم گسترش دهنده فرهنگ ایرانی!اینگونه شد که ما ماندیم و ترکتازی رفت! حالا کی برده و کی باخته؟!اینگونه شد که غنای فرهنگ ایرانی بر شمشیر عرب و ترک پیروز شد
  1
  4
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] دوست گرامی، شما جواب مرا ندادید! کدام جمله من انتحال بوده است؟ .
  5
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]کمی تأمل داشته باشید، نصس عمیقی بکشید و و اجازه بدهید گام به گام پیش برویم! تصور کنید من وشما راهجوی گرامی کوله پشتی امان را بسته ایم، و مانند دو دوست، برای آشنایی با ایران و مردمان آن، با هم براه افتاده ایم و ایران را می گردیم. کفش و لباس مناسب با خود داشته باشید. آماده هستید؟!
  4
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. یک: از شما می خواهم نقشه ایران را در ذهن خود مجسم کنید. دوم: به مرزهای ایران و مردمان «هر دو سوی مرزها» ی ایران فکر کنید. اگر مؤافق باشید از بلوچستان شروع می کنیم. آیا مردمان بلوچ در هر دو سوی مرز ایران و پاکستان زندگی می کنند؟ آیا زبان و فرهنگ و لباس و مشترکات زبانی و غذایی یکسانی «در هر دو سوی مرزها» دارند؟ آیا موسیقی و آلات و ادوات موسیقی «در هر دو سوی مرزها» یکسانی دارند؟
  4
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. از شما می خواهم در باره بلوچستان و مردم بلوچ که حکومت ایران آنها را ( سنی، اشرار، تجزیه طلب) می نامد لااقل پنج دقیقه مطالعه کنید. اجازه بدهید کوله بارمان را ببندیم و دوباره براه بیفتیم . کمی بالاتر در شمال شرقی ایران. زبان مشترک، فرهنگ مشترک، ادبیان مشترک، آداب و رسوم مشترک، غذای مشترک مردمان دو سوی مرز ایران و افغانستان چیست؟ زبان مشترک این مردمان چیست؟ آیا این اشتراکات زبانی و فرهنگی (زبان دری) هر اندازه که از مرزهای شرق ایران فاضله گرفته و به سمت غرب می رویم کمتر می شود و یا پررنگتر؟ آیا تا بحال صدای دلنشین خانم پوران با آهنگ زیبای: «بیا که بریم به مزار مُلاممَدجان» را شنیده اید؟ آیا تا بحال هایده و آهنگ « دختر کنار پنجره تنها نشست و گفت» را شنیده اید؟! آیا اصلا نام «فرید زلاند» بگوش شما خورده است؟ آیا هیچ نیدیشیده اید که:چرا ؟
  4
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  کمی که بالاتر برویم به مردم ترکمنستان می رسیم. آیا این مردمان «در هر دو سوی مرز » زندگی می کنند؟ مشترکات زبانی فرهنگی غذایی آداب و رسوم هنر و ادبیات «مختوم قلی» را هردو دوست دارند؟
  4
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  شما در مورد سایر نقاط ایران آذربایجان(مشترکات زبانی و فرهنگی مردمان ترک در هر دو سوی مرز ایران ، آذربایجان و ترکیه و عراق»ترکمنهای عراق))، در شمال غربی (مردمان کرد با مشترکات زبان و فرهنگی) مردمان عرب(مشترکات زبانی مردمان عرب و مشترکات فرهنگی و غذایی و آداب و رسوم) را مشاهده خواهید کرد.
  3
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  استثای بزرگ و قابل تأمل عدم حضور و جود مردمان دری(فارسی زبان) در هر دوسوی مرز ایران و عراق است. یعنی دو قدم آنطرف تر از ستونهای تخت جمشید هیج زبان، فرهنگ، آداب و رسوم و مشترکات بین فارسهای ایران و مردمان جنوب آنسوی مرز وجود ندارد. بعبارتی هر قدر شما از افغانستان فاصله می گیرید و بسمت غربو جنوب ایران حرکت می کنید، بهمان اندازه از حضور فرهنگ دری، زبان دری، مردمان دری زبان، ادبیات دری، بشدت کاسته می شود. تا جاییکه در آنسوی مرز به صفر می رسد. آیا هیج از خود پرسیده اید چرا؟! علت حضور پر و پیمان این مشترکات فرهنگی در هر دو سوی مرزهای ایران با زبان و فرهنگ و آداب رسوم مشترک در چیست؟ تمامی این نشانه ها چه چیزی را گواهی می دهد؟ !
  4
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  چرا هیچ فارس زبانی آنسوی ستونهای تخت جمشید وجود ندارد؟! چرا تراکم دموگرافیک فارسها در افغانستان هر قدر که بسوی ایران می رویم کمتر و کمتر می شود؟ چرا؟ علت اینکه هم ترکها و هم کردها و هم عربها و هم ترکمن ها و هم بلوچها و هم ترکها در هر دو سوی مرز وجود دارند چیست؟ آیا تا بحال جرأت کرده اید از پشت ستونهای تخت جمشید که سنگر گرفته اید بیرون بیایید و بدون اینکه تحت تأثیر اذهان باستانگرا سازی کمپانی هندشرقی و امثال پرداوود و ایرج افشارها قرار بگیرید، با ذهن و رأی مستقل و متکی به فکر خویشتن، جوابی برای این چرای بسیار بزرگ بیابید؟!
  4
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] شما از یکطرف مردمان کرد وترک و عرب و بلوچ و ترکمن را تجزیه طلب می خوانید! دوست گرامی، این سرزمین و این آب و خاک وطن و زادگاه مادری این مردمان است، این مردمان در آنسوی مرز خودشان صاحب قوم و خویش و زمین و املاک و دارایی نیز هستند. فکر می کنیداین مردم می خواهند این زمین را از جا بکنند ببرند کجا بریزند؟ مریخ؟! مگر شما فکر می کنید «تجزیه» زمین و خاک مانند شیمی است که با استفاده از یونیزاسیون دو ماده را از هم جدا کرد؟ گذشته از این «تجزیه» نقطه مقابل «ترکیب» است. مشکل شما در اینست که با جمع بستن کلمه ایران ، به اصطلاح اشتباه «ایرانیان» می رسید. سپس گرز رستم خود را برمی دارید و به کله همه آنها می کوبید! یکی را خر، دیگری را عرعر، آن دیگری را کرد سنی نفهم، می دانید، و بعد فریاد میزنید: ما! ایرانیان! در این میانه خودتان را (شاید در خوشبینانه ترین حالت چهارده میلیون دری زبان در ایران ) را از نژاد اصیل پارسی(ساخته شرکت کمپانی هند شرقی) می دانید. تازه به گذشته و اصل خود نیز پشت پا می زنید و ، در می روید! بروید کمی اب به دست و روی خود بزنید شاید از خواب بیدار شوید!
  4
  1
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] دوست گرامی، اجازه بدهید واقعیتی را برایتان بگویم. ریشه این قوم تات، و اصل و نسبشان به کولیهای هندوستان می رسد، نام این جماعت در افغانستان لولیان است (به اشعار حاقظ و مولوی مراجعه کنید!). یعنی وول می خورند که ترکیبی از اثرات ناس است و قسمتی ریشه در آداب و رسوم آنها دارد. اشعاری را که در بالا برایتان آوردم تنها مشتی از خروار است. باور نمی کنید به ادا و اطوار و قر کمر مردا ن آنها در رقصهایشان دقیق شوید. هم اشعار حاقظ و مولوی در توصیف این جماعت مفعول ، بازتاب طرز زندگی و معیشت این جماعت است که به ریشه تاریخی این جماعت بازمیگردد. اینکه از افغانستان می گریزند و بقول ترکها (توو دابانا قاچ) با عجله و هول هولکی به سمت جنوب ایران سرازیر می شوند و با اصرار خود را به ستونهای صیقلی تخت جمشید می مالند و مثل گورکن هر چیزی بیصاحبی را که می یابند می گویند این مال منه! همه بخاطر منابع نفت جنوب است . باور کنید اگر چاههای نقت در کابل پیدا می شد، الان همه اشان با کله به سمت کابل شیرجه می رفتند و بیخیال (پارس ) شده و خود با افتخار و غرور «تات» میخواندند.
  1
  0
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. آدم های بیسوادی مثل شما باید هم چنین تحلیل های آبکی و غیر علمی از پدیده های زبانی و تاریخی داشته باشند اگر غیر از این بود باید تعجب می کردیم. اولا تلفظ اصلی نام آناهیتا چنان که در اوستا و به زبان اوستایی آمده (که قدمت این زبان بنا به گواهی زبانشناسان غربی در حد سنسکریت باستان زبان کتب اوپانیشادهای آریاهای هندی و به عقیده ی ویلیام جکسن حتی قدیمی تر از آن است و به 1300 تا 1500 قبل از میلاد می رسد) به صورت "اَن اَهیته" anahita است و به معنای پاک و عاری از آلودگی است اَ(ن) پیشوند نفی در زبان اوستایی است و اهیته به معنی آلودگی که واژه ی "آهو" (نه آن آهو که جانور چارپا و دونده است) در فارسی دری با آن هم ریشه است بنا براین ربطی نه به آنا ی ترکی دارد و نه به آتا و اصلا بیش از 2500 سال قبل از آن که اثری از زبان ترکی یا مغولی در ایران یا آسیای میانه پدیدار شود وجود داشته! به این کارهای امثال شما می گویند اتیمولوژی عوامانه که کار آدم های بی سواد است نه کارشناسان و متخصصان! انگار که "الو" ی آتش را با "الو"ی تلفن یکی بدانیم!
  1
  2
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. سیاه کردن صفحه با حجم زیاد و سخنان نامربوط بی سر و ته جای پاسخ منطقی را پر نمی کند، اگر عاقل بودی جواب را مختصر و مفید و مستند دادم. باز هم تکرار می کنم شیر و خورشید همانند بسیاری از آثار دیگر مدنی و فرهنگی اقتباسی از ایران باستان است و شواهد باستانشناسی و تاریخی گواه آن است و نمونه های فراوان آن هم موجود است و هیچ قبیله ی بدوی ترکی آن را با خود از صحراهای گبی و قراقوم با خود به ایران بزرگ نیاورده، کسی هم به میانرودان استناد نکرد بلکه نشان شیر خورشید علاوه بر اثر فوق مربوط به خشایارشاه در تمام آثار تمدن های فلات ایران پراکنده است، تمدن ایران بود که بر ترکان وحشی خونریز غلبه کرد وزیران و دبیران با فرهنگ ایرانی بودند که کشورداری می کردند نه وحشیان خونریز این قدرت و پرباری زبان فارسی بود که بر تیغ وحشیان بی تمدن صحراهای گبی و قراقوم و مغولستان غلبه کرد و آن ها را نیز به دایره ی تمدن وارد کرد زبان برو تاریخ ترک های آسیای میانه و بارتولد را بخوان برو کتاب تمدن ایرانی و بخش تمدن ایران خاوری را بخوان بجای دروغ پردازی و سخنان چلمن یه غاز
  1
  3
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۳
  Pezhman - وین، اتریش
  رودکی،فردوسی،حافظ،سعدی،مولوی،عطار،خیام،منوچهری،خاقانی،نظامی، عبیدزاکانی،ملک الشعرای بهار، اقبال و دهها و صدها شاعربی نظیر و توانمند دیگر، دلیل و نشان از عظمت و بالندگی زبان پارسی دری هستند. بقول حافظ شیرازی:ای که مهجوری عشاق روا میداریی، بندگان را ز بر خویش جدا میداری، ای 🐎مگس عرصه سیمرغ نه جولانگه توست، عرض خود می بری و زحمت ما میداری.
  0
  2
  شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. جواب همه چرندیات و تاریخسازیهاتونو بالا دادن هندی زاده های کهاجر از پاکستان و افغانستان. خودتون وقتی میدونید هندیزاده ساکن پاکستان و افغانستان بودید در ایران چه ادعایی دارید؟ ولی من ریشه ملت بزرگ و کهن تورک ایران و قفقاز و تروکیه رو برای ازل تا ابد بالا نوشتم تا دیگه ادامه ندید. برید گفته هامو تحقیق کنید. با ساخته های توهماتتون خود ارضایی نکنید.
  3
  4
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۲:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. کشتی یه اسم فارسی به معنی *کشتن* نیست بلکه یک واژه کاملا تورکی به معنی *گلاویزشدن* هست. برو تورکی یاد بگیر پسر خوب. حداقل زبانی اضافه میکنی که نصف ایران بلدن. امثال ابن سینا و مولانا و ابوریحان و خوارزمی ووووو در گذشته تورک بودن. در اون زمان هم عربی زبان علم و حکمت بوده و فارسی با ورود اسلام و عربی به شکلی که در اشعار میبینید به وجود اومده. اساسا فارسی رو ساهان تورک ساختن از ریشه سانسکریت هندی با قواعد و دستور زبان و کلی فعل و واژا عربی و مقادیر زیادی کلمات تورکی. همین. فارسی زبان نبوده. فارسی که از پارسی نام گرفته اسم قومی بوده که به پرسه زن (مثل واژه ییلاق قلاق تورکی) شناخته میشدن. به طور مقال قوم بزرگ و کهن تورکهای ایران و قفقاز و تروکیه که در گذشته عموما به قز(لاتین کاس) شناخته میشن هم از واژه *گز* یعنی گشتن و چرخیدن. مثل همون پارسه یا پرسه شما هست. چون اینها هم قبل از به وجود آوردن تمدن قزوین(کاسپین) در دل ایران گردنده بودن. وقتی قزها یکجا نشین شدن تمدنهای بزرگ مثل قزوین(کاسپین) و سومر و بابل و ماد ومانناو غیره که گفتم رو هم به وجود آوردن.
  5
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۳:۲۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  amirgheryou-یکبار هم گفتم که باید روزی به توی پشت کوهی کهن ترک ثابت کنم که ما اول بشر بودیم بعد ترک شدیم!!!!خخخ.دچار مرضی شدی که لاعلاج شده.عود کرده!! ببین پانچه جان.اگر با این ورزش آشنا باشی که بعید میدونم در همه دنیا از سویس و ایرلند و ژاپن و ایران کمربندی به کمر بسته و فنون آغازین هم از همین کمربند یا کمرگیری شروع میشه!کُشتی به پهلوی کستیک به پارسی دری گُشتی کمربندی بود که هنگام دعا در غروب آفتاب کنار آتش پاک به سه لایه به نشان پند زرتشت گفتار و کردار و پندار نیک به کمر بسته و دست در کمر یکدیگر دور آتش به نیایش مشغول میشدند کشتی گرفتن به معنای کمر هم گرفتن و کمربند گرفتنست!
  3
  3
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  وقتی ترکان بصورت قبایل جداازهم در هزاره ها بین غرب چین و شرق جیحون پراکنده بودند ما داشتیم یونان و مصر رو فتح میکردیم حال شما از اسب یاغی پیاده شدی و به ما و هندیان زبان سوا کردی و همت گماشتی خدمت کردی؟!!! شما که امروز از صدقه سر مهمانپذیریه ما ایرانیان از پشت کوه سربرآوردیو و ساکنان تهران شدی همینجوری نصف ایران رو ترک کردیو و بزرگان رو بنام خود سند زدی و خواهان زبان رسمی ترکی هستی چطور باور کنم که اجداد یاغی ات بی مزد بود و منت هر خدکتی(!!!)که کردند؟!!! سومر بابل ماد وووو همه ترک شدند؟!!!5سال دیگر زمیانیکه 35ساله شدی می فهمی که چقدر امروز ذهن درمانده ای داشتی! یادم میاد ابتدا که تراکتور به لیگ اومد چنان تبی در تبریز تند شده بود که در گزارش برنامه 90 بحث بود بین دو هوادار که یکی میگفت اولین تیم پرطرفدار دنیا رئال مادرید هست و بعد ما و اون یکی میگفت نه اول ما هستیم بعد بارسلونا ووو(!!) ترکی اومده به مغازه ام میگفت بخدا نصف اینایی که میرن استادیوم فقط بخاطر جو ترک و فارسی بازیه!حتی نمیدونن فوتبال چند نفره بازی میشه!!! و همان موقع گفتم تب تند زود فروکش میکنه .حالا ببین همون تراکتوریها رو
  2
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  Kefli Iskender- هر وقت جواب مرا دادی که چطور 70درصد ایران را ترک و ترکزبان دیدی من هم میگویم کپی و پیس چیست هسفر!
  2
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]شباهت کلامی در اقوام ایرانی از لر کرد گیلک تبری و خراسانی کاملا پیداست.گفتی هرچه به غرب میرویم راه پارسی گم میشود خواستم اشتراکات کردی را بگویم.فکر کنم منظور کلیت از محصور بودن پارسی در محدوده ایران را باید اینگونه برداشت کنم که این1648695کیلومتر مربع قاچاقی پارسی مانده! و اصلنم آذربایجان بزور و بمرور ترکزبان نشده و ترکمن ها که در واقع تنها نژاده ترک هستند کوچرو نیستند(به کومه هاشون نگاه کن هنوزهم کوچرو بنظر میان)ببخشید که پرسپولیس را کنار نفت خوزستان دیدیم! حال چون نفت آنجاست پس منکر همه هخامنشیان می شویم!یعنی ازین سطحی تر استدلال ندیده بودم که در تو یافتم.حال به من ثابت شد که برخلاف تصور اولیه ام دانش بسیار پایینی داری و ازآن بدتر قوه تحلیل بسیارآبکی! .
  3
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. زبان هندو اروپایی هم از شرق رفت تا به اقیانوس اطلس و رگه هایش هنوز هم هست!چون تاجیک و افغانی و ما به یک زبانیم و در غرب کردها و لرها هم به ریشه زبانی ما میخورن و درنهایت بغیر اون ترکان عثمانی میرسیم به یونان و بعد به اروپا چطوری فهمیدی ما محصوریم؟!!! .
  4
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  اون موقع که اجدادت با زبانهای زیرشاخه هندی در بالای درخات پاکستان و افغانستان زندگی میکردن و اوج ارتباطشون با درختهای دیگه پرتاپ میوه اونم فقط در فصل میوه بوده ملت بزرگ و کهن تورک در ایران فعلی و قفقاز و تروکیه تمامی تمدنهای کهن رو رقم زدن. گفتم برو کمی تورکی یاد بگیر بعد برو نام تمامی شاهان و شهرهای تمدنهای قبل از خاخامنشیهای یهودی رو در ایران و سایر مناطق اطرافش بررسی کن اگر تورکی نبود بیا اینجا اعلام کن. فقط آشوریها و ایلامیها رو من عبری زبان و مثل ریشه هندی ها و عربها سامی نژاد دیدم.
  2
  4
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] آه دوست عزیز، «افسانه هندو اروپایی» indoeuropian ریشه در تاریخ استثمار و مکیدن ثروت هندوستان داشت، آنهم برای کلاه گذاشتن سر مردمان بشدت خرافاتی و بخت برگشته هندوستان که باور کنند با این اروپایی های متمدن شیک پوش فامیل هستند!
  2
  1
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] «افسانه هندو اروپایی» indoeuropian برای این بود که مردم بشدت خرافاتی هند باور کنند که حالا بهر تقدیر اگر در التزام رکاب این پسرعموهای متمدن و ثروتمند و اروپایی از خودمان هستند! هندیهایی که تصور می کردند حال بهر تقدیر اگر امروز افسار فیلشان را گرفته ایم، یا بعنوان سرباز اجیر به ایران و افریقا فرستاده می شویم( به عکسهاس تاریخی نیروهای انگلیسی در ایران نگاه کنید) هر چی باشد از یک قوم وخویش هستیم! اینست داستان خویشاوندی فامیلی هندواروپایی . روایت نژاد و آریایی و دری زبانها هم همین است. مشکل شما ایست که مطالعه نمی کنید و منابع مطالعه شما محدود است به: من آنم که رستم بود پهلوان!‌
  2
  1
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]حال که بحث به هندواروپایی کشید اجازه بدهید خاطره ای برایتان نقل کنم، چند سال پیش در یکی از مسافرتهایم به کشور تبت بزیارت معبدی رفتم، راهبان آنجا خود را «آریایی» می نامیدند. می گفتندد ما (آری یایی یی) هستیم. ولی اگر این«آری یایی» را با(آ) بنویسید متوجه منظور این راهبان تبتی نمی شوید. باید با(ع) تلقظ کنید!‌ (آریا) نه بمعنای نژاد، بلکه بمعنای (عاری- یایی) یعنی(عاری) و رها از هر گونه تعلق و وابستگی و دلبستگی. بقول حافظ «ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است» بودند. بدین معنی! «عاری» از وابستگی.(عاری یا ) نه (آری یا - آریا) .
  2
  1
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] اینست ریشه و سیر مهاجرت مردمان(عاری یا) . مردمانی که «عاری» و رها از تعلقات بودند به تبت رفتند و (عاری یا) رها از تعلقات باقی ماندند، و جماعت دیگری که به این سو آمدند و حال دو دستی چسبیده اند به ستونهای تخت جمشید(آری یایی).
  2
  1
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::] سئوال من از شما اینست، آیا یا این بگیر وببند و قتل و غارت و خونریزی و وحشیگری و کشت و کشتار که همه جا بوی خون و نفرت می داد، خوب بفرمایید توضیح دهید این شاعران و ادیبان دری و فارسی که از هندوستان و افغانستان برخاسته اند و اینهمه ادبیات بزرگ و دیوان شعر و عاشقی و محبت و غزل و مرغ چمن و گل و بلبل و احساسات لطیفشان را،‌مگر در مریخ نشسته بودند که دور از اینهمه هیاهو و و با فراغ خاطر می نوشتند؟نکند سرشان را فرو کرده بودند توی چمنزار و در این بلبشور کسی هم کاری بکارشان نداشت؟ !!
  2
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  بیچاره سعدی یک پا بلند شد از دربار (امیر آتا بیگ) رفت سوریه و دید که چه خبر است، دید دید سوریه بیشباهت به احوال امروز ما نیست، بدو بدو خود دوید و دوباره را رسانید به درگاه آتا بیگ. پرسیدند چی شد، چرا برگشتی! گفت، نگو نگو ! چنان قحط سالی دیدم اندر دمشق که یاران فراموش کردند عشق. امیر نیز فرمود گفتم که نرو، بیا همینجا بشین. بعد فرما داد برایش مقرری تعیین کردند و زندگی آسوده برایش فراهم آوردند. این بود که سعدی ننشست و وشت: با هنر هر جا رود قدر بیند و بر صدر نشیند و بی هنر لقمه چیند و سختی بیند! این اشعار سعدی بیان سیستم لیاقت Meritocracy حال و زمانه ای دولت ترک آتا بیگ لر بود . مشاهده آنچه که می دید و می نوشت. اینها دیگر شعر و تافته ذهن خیالپرداز نیست، بیان مشاهدات «سعدی» از زندگی و زمانه خود او در دوران حکومت ترکان آتابیگ است .
  2
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  [::amirgheryou - نیکان من زرتشتی بودند و ایرانی از گنبدهای آتشکده که تقلید مسجد شد تا اوستا و ایران باستان و زبان پهلوی آثارم پیداست! تو وصل به صحرای گبی هستی و زبانت برای شرق دور و زردپوستان است و اینجا بدنبال فسیل اجدادت میگردی؟!!! نیازی به زبان ترکی آموختن نیست همینکه می بینم حد و فهم تورا به حق خود پی میبرم! به مبارزهات ادامه بده دن کیشوت مغولزاده .
  2
  0
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - بابل، ایران
  Kefli Iskender-چون تبت نشین گفت آریایی هست یعنی ستونهای نژادم فروریخت؟!!!«ز هر چه رنگ تعلق پذیرد آزاد است» به وجدانت رجوع کن!چقدر این مصرع حافظ پارسی گوی در دستکم کامنتهایت پیداست؟!!! 7آبان بسوی پاسارگاد اینهمه برایتان دردآورست؟!!! میخواهی چه کنیم؟!بشینیم با شما از حاکمان ترک و لولیوشان و هنر و بخشندگی ترکان برایمان قصه ببافی آقابزرگ؟!!! چقدر خصلت شما و آن آخوندها یکیست؟کوروش یهودی بوده و همه این هندواروپایی بازیها کار استعمار!!! نی من منم نی تو تویی نی تو منی!هم من منم هم تو تویی هم تو منی! من با تو چه دارم ای نگار خودمی! کاندر غلطتم که من توام؟یاتو منی؟! من درین جاده ام ،کوروش داریوش اسپارتاکوس ستارخان و هر عرب و ترک و زرد و سیاه وسفیدی که حالم را خوب کند بااو همراهم! نه برا خاطر رشد خودم دیگری را زیرپا میذارم نه ناتوانیم را با بدخواهی دیگران آرزومندم!
  2
  0
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. از« اسب» نوشته اید دوست گرامی، بلی،‌ دقت کنید «اسب» می توانند راز مهمی از عادات و آداب زندگی گذشتگان را بازگو کند. متشکرم که به نکته مهمی اشاره کرده اید. شما اگر رقص مردانه ترکها را نگاه کنید، خواهید دید حرکات سریع و ریتمیک پاهای مردانه آنان تداعی کننده یورتمه رفتن اسب است.(کمله ترکی - یوروتمه yürütmek ) این نشان حضور و اهمیت اسب در زندگی مردمان ترک است . این رقص را شما نزد تمام مردمان ترک در تمام آسیای میانه و بالکان و سواحل کریمه و همچنین رقص ترکهای یاکوت Yakutدر سیبری خواهید دید. ریشه این رقص و حالت کردن دستها در رقص مردان ترک، مانند بال گشودن عقاب و نگاه مغرورانه و خیره آنان بهنگام رقص، به ترکهای پاگان Pagan و حتی به دوره قبل از گرویدن ترکها به ادیان ابراهیمی بازمی گردد. یعنی به دوره زمانی که باورهای آنیمستی Anemism در نزد ترکهای خزر رواج داشت.
  0
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]حال باز گردید و نگاهی بیندازید به رقص لوطیان (جماعت الواط گر و لولیان یعنی وول خورنگان لول کش).این رقص تنها قر دادن نیست، بلکه گویای ریشه تاریخی عادات و شیوه معیشت و طرز زندگی اجتماعی این جماعت است. در کامنت بعدی کلماتی را که می نویسم در یوتیوب جستجو و مقایسه کنید تا بیشتر متوجه سخنانم شوید. 
  0
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] این جمله در یوتیوب کپی و نگاه کنید: موزون گونه محمد خردادیان و هدی جراح
  0
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::] سپس این جمله را در یوتیوب جستجو کنید و مقایسه کنید با رقص قبلی: رقص ترکی آذربایجانی
  0
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::amirgheryou - تهران، ایران::] بیخیالش شوید، این آدم مریض است. مرا بگو که وقت تعصیلی ام را گذاشته ام نشسته ام برای باز کردن وسعت ذهن این آدم برایش از مشاهداتی و خاطرات شخصی خودم به تبت را برایش می نویسم. آنهم خاطراتی که برایم رنج سفر و هزینه ای چند ده هزار دلاری داشت. بعد این آدم بجای تشگر و قدردانی می آید انگشتش را می گذارد روی دکمه قرمز و با یک کلیک منفی می دهد. تجربه من اینست که این نوع آدمها در دوران مدرسه هم شاگردان تنبل و درس نخوانی بوده اند.حیف اینهمه وقت.
  0
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Kefli Iskender - مریخ، وانواتو
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. لطفا از این به بعد کامنت های مرا نخوانید ، و مرا مخاطب قرار ندهید. بفرمایید راه خودتان را بروید. ما را بخیرو شما را بسلامت.
  0
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  [::Kefli Iskender - مریخ، وانواتو::]. باز هم دقت نمی کنی و پاسخی رو که داده شده دوباره می پرسی. من گفتم ایرانیان قبایل خونریز و فاتح ترک رو وارد دایره ی تمدن کردند و وزرا و دانشمندان ایرانی بودند که کشورداری می کردند نه فاتحان خونریز! اونوقت تو هی مثال از سعدی می آری اون مال وقتی بود که چند سده از ورود قبایل ترک به ایران گذشته بود انگار که مثلا بیای حمله ی اعراب وحشی به ایران و آتش زدن و تخریب تیسفون و بردهکردن زنان و کودکان رو انکار کنی و بگی مامون عباسی از دانشمندان و نهضت ترجمه ی آثار علمی پهلوی و یونانی و سریانی به عربی حمایت می کرد! باباجان مامون عباسی ننه اش ایرانی بود و وزرای کاردان ایرانی مثل برمکیان و بعد فضل و جعفر مجوسی به پدرش و خودش خدمت می کرده و ایران و خلافت بغداد رو اداره می کردند و این مدت ها بعد از حمله ی اعراب وحشی به ایران بوده حالا همین حکایت ترکان خونریزه! یکبار گفتم برو کتاب های معتبر رو بخون و سوادت رو بالا ببر! ادبیات فارسی پر است از اصطلاحات "ترکتازی" "ترکی کردن" و مانند آن:
  3
  3
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  ترکتازی. [ ت ُ ] (حامص مرکب ) ترکتاز. (ناظم الاطباء) (آنندراج ). تاخت آوردن به شتاب و تعجیل و بی خبر و ناگاه باشد بر سبیل تاراج و غارت نمودن. (برهان ). غارتگری. (فرهنگ رشیدی ). تاختن آوردن. (صحاح الفرس ). بمعنی ناگاه تاختن بر سبیل غارت مثل تاختن ترکان. (غیاث اللغات ). ترکتازی. تاخت وتازکان قدیم به معنی تاخت وتازوجولان. ۱- تاخت بشتاب و ناگاه بر سبیل تاراج و غارت کردن ( مانند ترکان قدیم ). ۲ - جولان . ترکتازی کردن. ( مصدر ) ۱- تاخت آوردن بشتاب و ناگاه بر سبیل تاراج و غارت کردن ( مانند ترکان قدیم ) . ۲- جولان کردن .//. خون خوری ترکانه که این از دوستی است// خون مخور ترکی مکن تازان مشو (خاقانی شروانی) آب حیات تو گر از این بنده تیره شد // ترکی مکن به کشتنم ای ترک ترک خو (مولوی ، غزلیات شمس). بله برای صدها سال در ادبیات فارسی تعابیری چون ترکتازی "ترکی کردن" و "ترکی صفتی" به معنی خونریزی و خشونت در گفتار و رفتار رایج بوده و این بازتابی بوده از کوچ های خشونت بار چندصدساله ی قبایل ترک یکی پس از دیگری به ایران
  3
  3
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  حتی بعدها شکوه از این خشونت گری ترکی به خود زبان ترکی ترک های شهری شده هم راه پیدا کرده، مثلا در جمهوری آذربایجان جعلی برای بیان خشن بودن طرز گفتار کسی می گن "تورکون سؤزو" یا ضرب المثلی هست که می گه "تاتین گلیشی، تورکون گئدیشی"
  2
  3
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  دژمن الله - روسیه، روسیه
  نکته ی آخر که یادم رفت باز هم نظرات خنده دار و عوامانه درباره ی لغات! عار و عاری واژه ای عربی است و ربطی به زبان تبتی و بوداییان تبت ندارد!!!! لطفا بی سوادی خویش را بیش از این عیان نکنید و ابتدا بیاموزید!
  1
  3
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::دژمن الله - روسیه، روسیه::]. تو چی میگی بابا. تعطیل..خخخخخخخ.
  3
  2
  یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.