سرباز فراری کره شمالی دست کم پنج تیر خورد

پزشکان پنج گلوله را از بدن این سرباز کره شمالی بیرون آورده اند مقامات کره جنوبی می‌گویند که یک سرباز کره شمالی که از طریق منطقه غیرنظامی شدیدا تحت محافظت بین دو کره فرار کرده بود، دست کم پنج بار هدف گلوله قرار گرفته و وضعیتش وخیم است.
 
این سرباز روز دوشنبه از منطقه امنیتی مشترک در روستای پامونجن به سمت کره جنوبی گریخت.
 
کره جنوبی می گویدکه او با خودرو تا نزدیکی منطقه امنیتی مشترک آمد، اما وقتی چرخ ماشین دچار مشکل شد، تلاش کرد بقیه مسیر را پیاده طی کند.
 
به گفته کره جنوبی، سربازان کره شمالی ۴۰ بار به سوی او شلیک کردند، اما او توانست از این منطقه عبور کند و مأموران کره جنوبی او را زیر توده ای از برگ درختان در خاک کره جنوبی پیدا کردند.
 
مقامات کره جنوبی گفته اند که تا بامداد امروز این سرباز بی هوش بوده و تنفسش با دستگاه انجام می‌شده، اما زندگی اش می تواند حفظ شود. گفته می شود که پزشکان پنج گلوله از بدن او بیرون آورده اند، اما ممکن است دو گلوله دیگر هنوز در بدنش باشد.
 
سونگ یونگ مو، وزیر دفاع کره جنوبی به نمایندگان پارلمان این کشور گفت این بار نخست است که یک سرباز کره شمالی در بخش جنوبی منطقه امنیتی مشترک هدف گلوله قرار می گیرد.
 
به گزارش خبرگزاری یوهناپ کره جنوبی، نمایندگان پارلمان این سوال را مطرح کرده اند که آیا می شود تیراندازی به این سرباز در بخش جنوبی منطقه امنیتی مشترک را نقض آتش‌بس میان دو کشور تلقی کرد.
 
فرار این سرباز کره شمالی در حالی صورت می گیرد که رابطه کره شمالی با کره جنوبی که متفق اصلی آمریکا در منطقه است، به دلیل آزمایش‌های موشکی کره شمالی به طور کم سابقه‌ای تیره است.
 
حدود ۱۰۰۰ نفر هر سال از شمال به جنوب می گریزند اما شمار کمی از آن ها از طریق منطقه غیرنظامی بین دو کره فرار می کنند. این منطقه مجهزترین نقطه حفاظتی در جهان است.
 
فرار از طریق منطقه امنیتی مشترک که محل جالبی برای جهان گردان محسوب می شود به مراتب دشوارتر است. این منطقه تنها بخشی از منطقه غیرنظامی بین دو کشور است که در آن نیروهای دو کره رو در روی همدیگر می ایستند.
 
سئول می گوید که از زمان پایان جنگ کره در سال ۱۹۵۳ بیش از ۳۰ هزار نفر از کره شمالی به جنوب گریخته اند.
 
اکثریت فراریان از طریق چین، که طولانی ترین مرز را با کره شمالی دارد فرار می کنند زیرا فرار از این طریق نسبت به عبور از منطقه غیرنظامی بین دو کره راحت تر است.
 
چین با این فراریان به عنوان مهاجران غیرقانونی و نه پناهجو برخورد می کند و اکثر اوقات آن ها را به اجبار بر می گرداند.
 
کره شمالی و کره جنوبی از نظر حقوقی هنوز در حال جنگ هستند، زیرا اختلاف بین آنها در سال ۱۹۵۳ تنها با آتش بس مهار شد و هنوز یک پیمان صلح رسمی میان آن ها امضا نشده است.
+41
رأی دهید
-2

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.