توصیه‌های طب سنتی برای استحمام

استحمام صحیح یکی از درمان های طب ایرانی است و عدم آشنایی با شیوه صحیح استحمام می‌تواند باعث ایجاد خطرات و ضایعاتی برای سلامتی انسان شود.

بیشتر اتفاقات در درون انسان بعد یا در حین استحمام، ناشی از به حرکت درآمدن بخارات در بدن است.
 
چنانچه این بخارات در درون بدن مدیریت نشود، می‌تواند در عین مفید بودن سبب آسیب نیز شود؛ مثلا به شدت گرم کردن بدن با آب گرم در ابتدای استحمام می تواند بخارات گرم را به طرف سر و چشم برده و باعث رسوب بخارات روی عدسی چشم شده و موجبات بروز آب مروارید را فراهم کند.
 
متصاعد شدن بخارات در "حمام‌" کردن‌های کوتاه‌مدت و با حرارت بالا‌، می‌تواند سبب برخواستن شدید بخارات در ابتدا و رسوب جدی بخارات روی عضلات و استخوان ها بعد از خروج از حمام شده و موجبات دردهای شدید عضلانی و استخوانی را فراهم کند.
 
پس در زمان نیاز به حمام های کوتاه‌مدت‌، از استفاده آب خیلی گرم جداً پرهیز کنید و فقط با آب ولرم خود را شستشو دهید.
 
از قرار گرفتن در سرما بعد از استحمام جداً پرهیز کنید تا دچار درد استخوانی نشوید. متصاعد شدن بخارات در افرادی که مستعد اختلالات تاولی و اگزمایی در پوست هستند، بعد از 24 تا 48 ساعت می‌تواند با شدت یافتن اگزماها و آلرژی های تنفسی و پوستی همراه شود.
 
چنانچه قبل و بعد از استحمام، دست و پا با آب سرد شستشو داده شود، احتمال بروز حالت های آلرژی به حداقل خود خواهد رسید‌ پس حتما قبل و بعد از استحمام دست و پای خود را با آب سرد شستشو دهید تا از حمام و فواید آن، بهره بیشتری عاید شما شود.
 
استفاده از ضماد قره قوروت یا سدر به مدت 15 تا 20 دقیقه در داخل حمام و بعد از خیس شدن بدن، می‌تواند سبب خروج بخارات گرم از طریق منافذ پوستی شده و باعث جلوگیری از خارش و ضایعات پوستی در فصول گرم یا سرد سال شود.
 
از ضماد قره قوروت یا سدر که می‌تواند با ماست خمیر شود‌، استفاده کرد و اثرات نگهدارنده بسیار عالی در افراد دچار اگزما خواهد داشت و نیاز به درمان دارویی اگزما را به حداقل می‌رساند.
 
بعداز 15 تا 20 دقیقه از زمان ورود به حمام و قرار گرفتن در معرض آب ولرم یا گرم‌، منافذ پوست به حداکثر وضعیت فعالیت خود می رسد. چنانچه بدن را با روغن های گرم مثل سیاهدانه‌، کنجد یا زنجبیل ماساژ دهید، می‌تواند باعث خروج شدید بلغم بدن از طریق این منافذ شود‌.
 
در صورتی که 15 دقیقه در این وضعیت باقی بمانید، ماده ای بسیار چسبنده از بدن خارج می‌شود که این همان عامل بروز درد در عضلات و مفاصل بوده و بلغم غلیظ نامیده می‌شود‌.
 
بعد از قرار گرفتن در معرض آب گرم و بخار‌، حرارت خون افزایش یافته و بخارات متصاعد شده به ریه می رسد. در افرادی که دچار مشکل تنگی نفس هستند این حالت می‌تواند تنگی نفس را تشدید کند؛ استفاده از شربت انار یا شربت زرشک قبل از استحمام مانع از این تنگی نفس خواهد شد‌.
+7
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.