قول مجازات سازندگان ساختمان های فروریخته در زلزله

حسن روحانی در بازدید از سرپل ذهاب که آمار کشته ای آن بالاست اظهار نظر می کرد دو روز بعد از زلزله ویرانگر غرب ایران که خسارات گسترده ای در کرمانشاه به بار آورد رئیس جمهور این کشور قول داده است که مسئولان احداث ساختمان هایی که در زلزله فروریخته پاسخگو شناخته شوند.
 
نماینده اسلام آباد غرب در مجلس هم می گوید حکم بازداشت پیمانکار بیمارستانی در این شهر در استان کرمانشاه که در زلزله یکشنبه شب تخریب شد صادر شده است.
 
اشاره حسن روحانی به ساختمان های مسکن مهر در شهر سرپل ذهاب بود که در زلزله یکشنبه شب تا حدود زیادی تخریب شده است.
 
او هنگام بازدید از بخش های زلزله زده شهر به دو ساختمان اشاره کرد که یکی فرویخته و دیگری سرپا مانده بود.
 
با این حال او بعدا در ستاد مدیریت بحران کرمانشاه گفت اکنون وقت مچ گیری نیست: " این مسکن مهرها را دیدیم که در کنار خانه های مردم بود. خانه ها خراب نشده بودند اما مسکن مهر خراب شده بود. گرچه وقت این نیست مچ همدیگر را بگیریم."
 
براساس تازه ترین آمارها از زلزله یکشنبه شب بیش از ۴۳۰ نفر کشته و نزدیک به ۸ هزار نفر زخمی شده اند.
 
براساس این گزارش، تعداد کشته ها در سرپل ذهاب ۳۱۶ نفر، قصر شیرین ۲۸ نفر، کرمانشاه ۲۵ نفر، اسلام‌آباد غرب ۲۲ نفر، ثلاث ۱۵ نفر، کرند نفر ۱۴ و جوانرود ۳ نفر ثبت شده است.
 
پیشتر گزارشی در خبرگزاری رسمی ایرنا منتشر شد که حاکی از مرگ ۵۳۰ نفر بود اما این آمار بعدا به ۴۳۲ نفر اصلاح شد. با این حال تصور می شود تعداد زیادی که جان باخته اند بدون گواهی فوت دفن شده اند و در آمار رسمی جای نگرفته اند.
در بعضی نقاط بیمارستان های صحرایی ایجاد شده است دولت برای رساندن کمک به استان کرمانشاه در غرب کشور در تقلاست. تعداد زیادی خانه در این منطقه ویران شده و مردم دو شب را در هوای آزاد صبح کرده اند.
 
آقای روحانی روز سه شنبه که عزای عمومی بود از این منطقه بازدید کرد و سخنان او به طور زنده از تلویزیون دولتی پخش شد.
 
او گفت دولت به کسانی که خانه هایشان خراب شده کمک مالی و وام خواهد داد و هرکسی را که معلوم شود استانداردهای ساختمان سازی را رعایت نکرده مجازات خواهد کرد.
 
بنابه گزارش ها او با اشاره به اینکه برخی ساختمان ها که به صورت تعاونی و دولتی ساخته شده و از عمر احداث آنها زمان کمی می گذرد، تخریب شده اند، گفت: باید اشکالات و کاستی های موجود در ساخت این بناها بررسی شود و دولت مطمئنا این مسائل را دنبال کرده و مقصران را شناسایی و به مردم معرفی خواهد کرد."
 
عکسی که در شبکه های اجتماعی می گردد یک ساختمان خصوصی سالم را در کنار یک ساختمان ریخته که بخشی از پروژه مسکن مهر بود نشان می دهد.
 
پروژه مسکن مهر توسط محمود احمدی نژاد رئیس جمهور قبلی ایجاد شد که هدف آن احداث دو میلیون واحد مسکونی برای افراد کم درآمد بود.
انتقال یک مجروح در سرپل ذهاب صدها خانه به عنوان بخشی از این پروژه در سرپل ذهاب ساخته شد.
 
محمد علی جعفری فرمانده سپاه در تلویزیون دولتی گفت: "ساختمان های نوساز... خوب دوام می آورد، اما خانه های قدیمی و خشتی کاملا تخریب شده."
 
منصوره باقری یک مقام هلال احمر در ایران گفت که حدود ۱۲ هزار خانه مسکونی تخریب شده است.
 
مجید جودی مدیرکل بازسازی بنیاد مسکن هم به شبکه خبر گفت: "۳۰ هزار و ۵۰۰ واحد در ۹ شهرستان استان کرمانشاه آسیب دیده است."
 
یک سازمان کمک رسانی گفت که ۷۰ هزار نفر پس از زلزله به سرپناه نیاز دارند.
 
زلزله ساعت ۲۱:۱۸ یکشنبه ۳۱ آبان در حدود ۳۰ کیلومتری جنوب شهر دربندیخان عراق در نزدیکی مرز ایران روی داد.
 
لرزش ناشی از آن در نقاط دور حتی در ترکیه، اسرائیل و کویت احساس شد. این مرگبارترین زلزله امسال بود.
 
ناحیه مرزی عراق جمعیت خیلی کمتری از ناحیه مرزی ایران در این منطقه دارد. در عراق ۱۰ نفر کشته و چندصد نفر زخمی شدند.
در این عکس پیداست که خسارت وارده به بعضی ساختمان های خیلی بیشتر از دیگران بوده است  پیگرد پیمانکار بیمارستان اسلام غرب
 همزمان حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب در مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت: " با توجه به اینکه بیمارستان تخریب شده در اسلا‌م‌آباد غرب به تازگی ساخته و افتتاح شده بود، شاهد بودیم که این بیمارستان در پی وقوع زلزله تخریب شد و این در حالی بود که بیمارستان امام خمینی با وجود قدمتی چندین دهه‌ای خسارتی جدی به خود ندید."
 
او گفت پیمانکار این بیمارستان هم اکنون تحت پیگرد است.
 
به گزارش روزنامه جام جم او پیشتر گفته بود: "جای تاسف دارد، چه اتفاقی در مملکت ما افتاده است که هر کجا ساختمان دولتی ساخته می‌شود در آن خیانت صورت می‌گیرد. مشابه آن را در مسکن‌های مهر داشتیم و مساکن مهر در سرپل ذهاب و اسلام آباد ویران شد که خیانت آشکاری است."
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به شدت خسارت‌ها گفت: "بیمارستان فرو ریخته است و قابل استفاده نیست و در طول چند ماه با هزینه‌ای بالغ بر ده ها میلیارد تومان، تجهیزات نو به بیمارستان گذشته امام خمینی منتقل شد که بخش عمده آن در زلزله خراب شد و باید مشخص شود مسئولیت آن با کیست."
دمای شبانه هوا در محل به صفر نزدیک بوده است
+36
رأی دهید
-1

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.