بهت و انتقاد از ویران شدن خانه‌های نوساز مسکن مهر در زمین لرزه کرمانشاه

امدادگر و سگ زنده یاب در میان ویرانه های مسکن مهر سرپل ذهاب صدای آمریکا :زمین لرزه شدید در استان کرمانشاه علاوه بر ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان و تلاش برای کمک رسانی، انتقادهای بسیاری را نیز متوجه ضعف و مقاوم نبودن پروژه مسکن مهر آن منطقه در برابر زمین لرزه کرد.
 
پروژه مسکن مهر که از طرح‌های اصلی دولت محمود احمدی نژاد برای رفع مشکل گرانی و کمبود خانه در ایران بود، با انتقادهایی از جمله نداشتن امکانات اولیه و دوری از شهر اصلی مواجه بود اما در پی زلزله یکشنبه شب ۲۱ آبان در مناطق مرزی استان کرمانشاه، مقاوم نبودن این خانه ها نیز به ایرادات پروژه اضافه شد.
تصاویر خبرگزاری‌های داخلی ایران نشان می‌دهد که ساختمان‌های مسکن مهر در شهر سرپل ذهاب، که همگی نوساز هستند به شدت آسیب دیده و غیرقابل سکونت شده‌اند. حتی برخی از این ساختمان‌ها کاملا ویران شده و ساکنان آن جان باخته‌اند.
ساکنان خانه های مسکن مهر سرپل ذهاب، سوگوار از دست دادن نزدیکان خود در زمین لرزه در همین رابطه علی بیت الهی، رییس بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تخریب گسترده واحدهای مسکن مهر در کرمانشاه به ویژه سر پل ذهاب به خبرگزاری ایلنا گفت: «اینکه گفته می شود علت تخریب این واحدها، مجاورت انها با گسل است، درست نیست و کاملا رد می‌شود.»
 
او با تاکید بر اینکه علت اصلی تخریب واحدهای مسکن مهر فقدان ایمنی و مقاومت این ساختمان‌ها است، گفت: «در زلزله اخیر بجنورد هم شاهد تخریب جدی واحدهای مسکن مهر بودیم و زلزله کرمانشاه هم نشان داد که مسکن مهر این منطقه هم در برابر زلزله مقاوم نیست.»
 
این درحالیست که دولت آقای احمدی‌نژاد وعده داده بود که مسکن مهر با آخرین استانداردهای ساخت و ساز و با امکانات کامل ساخته و تحویل داده شود.
ویرانی شدید پروژه مسکن مهر در سرپل ذهاب در دوره اول دولت احمدی نژاد، کارشناسان بررسی‌های لازم برای ساخت پروژه را انجام داده و طرح ساخت مسکن مهر با پیش بینی ۲۰ هزار واحد مسکونی به دولت بردند اما در جلسه هیات دولت، احمدی نژاد بدون بررسی و محاسبه، طرح کارشناسی شده را رد کرد و همانجا اعلام کرد که یک میلیون و ۵۰۰ هزار مسکن باید ساخته شود؛ یعنی ۷۵ بیش از برابر نظر کارشناسی.
نتیجه این تصمیم رئیس دولت نهم در اوایل ریاست جمهوری این بود که برخی از متقاضیان مسکن پس از سالها هنوز نتوانسته‌اند مسکن خود را تحویل بگیرند و برخی هم که تحویل گرفته‌اند آن را فاقد امکانات زندگی می‌دانند.
 
دولت روحانی نیز از منتقدان پروژه مسکن مهر بوده است و بارها اعلام کرده که پروژه برای تحویل به متقاضیان نیازمند اصلاح اساسی است.
 
حال مشخص شده است که برخی از این خانه‌ها علاوه بر اینکه امکانات مناسبی ندارند، در برابر زلزله نیز مقاوم نیستند.
+34
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان

  البته بعید هم نیست که زلزله ی مصنوعی نباشه . اگه باشه هم ۱۰۰٪ کار آمریکا با سرمایه ی عرعرستانه برای انتقام اون راکت که از یمن زده شد .
  38
  12
  ‌سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۷:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  بیدار58 - بابلسر، ایران

  من چند ساله مستاجرم و دوستام خیلی اصرار کردن بیا و ثبت نام کن واسه مسکن مهر,ولی من نکردم اینکارو چون میدونستم قراراه چی ساخته شه.خودمون هم مقصریم که گول میخوریم راحت
  5
  28
  ‌سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  حسین سلطانزاده - برلین، آلمان
  اون سگ نجس اونجا چکار میکنه ببریدش بیرون همه جا رو الان نجس میکنه
  3
  7
  ‌سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۳
  کور شود آنکس که نتواند دید - لندن، انگلستان
  [::لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان::]. هرچی میخوام جواب تو و امثال تو... رو ندم،نمیشه.جانفشانی ملت رو امداد غیبی،مطالبه حقوق قومیتها و اقلیتها را با برچسب تجزیه طلب،مزدور خارجی،مفسد فی الارض و محارب با خدا،ضد عنقلاب و.....مسمی جواب میدهید و همیشه ملت را خر گیر آوردید،کثافتکاریهایتان را به گردن این و آن نسبت میدهید.مطمئن باش سرنگونی نزدیک است ولو بدست رژیم آل سعود یا مجاهدین خلق قبول.چرا که از ملت دلیر همیشه در صحنه بخاری بالا نمیاد.
  5
  11
  ‌سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۰
  ابن ملجم - مونیخ، آلمان
  [::کور شود آنکس که نتواند دید - لندن، انگلستان::]. راستش رفیق این امثال سرجوخه ششم المان که به لطف حکومت ولیه وقیه کار و کاسبیش را اورده اینجا تو پارکهای برلین ..به ملت میکنه!!!به اسم مخالف رژیم میان المان هزار دروغ کلکی که فقط از دستمال به دستان بیت اغا بر میاید سر هم میکنن که اقامت بگیرن،اقمت که امد فورا قیافه کریه خودشونو نشون میدن!،مطئن باش همین روزها مهمان از اداره امنیت المان سری به ایشون میزنن کر بدونن در المان چه غلطی میکنه!
  1
  3
  ‌سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۷
  لشگر ششم ورماخت - هامبورگ، آلمان
  [::کور شود آنکس که نتواند دید - لندن، انگلستان::] من کامنت قبلی م رو که تایپ کردم رو با احتمال و درصد پایین نظر و پیشبینی م خودم رو بیان کردم نگفتم که حتما اینجوری شده. و اما تو : من تورو و امثالهم رو عددی نمیدونمتون که بخوام باهاتون درگیر بشم چه در مجازی و چه در واقعیت . تو و امثال تو لیاقتتون همون مجاهدین و آ نجسه سعوده و نه در ایران و فردای ایران هیچ جایگگاهی ندارین . تا وقتی که امثال شما اپوزسیونی ها و مناففقین و مجاهدین وجود دارین و به کار کثیفتون یعنی تحریک کردن مردم از دور و خودتون توی سوراخ موش قایم میشین و دنبال ماهی از آب مستراه هستین، چوب و چماق و شیشه نوشابه های جمهوری اسلامی هم به کار خودشون ادامه میدن و دستشو هم طلا .
  4
  1
  ‌سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.