تجمع ده‌ها هزار ناسیونالیست لهستانی با شعارهای نژادپرستانه و ضداسلامی

«اردوگاه رادیکال ملی‌» می‌گوید مسلمانان مهاجر و دگرباشان موجب آسیب به ارزش های کاتولیکی لهستان هستند. ده ها هزار معترض ملی‌گرا و ناسیونالیست در سالروز استقلال جمهوری لهستان در ورشو با تکان دادن پرچم ها و برپایی آتش در جشن ملی اختلال ایجاد کردند. آنان پارچه نوشت هائی با خود حمل می کردند با این شعارها: «اروپای سفید. اروپا باید سفید بماند» و «برای هولوکاست اسلامی دعا کنیم».
 
برخی نیز ماسک بر صورت زده بودند و با تکان دادن پرچم شعار می دادند: «مرگ بر دشمنان وطن» یا «لهستان باید کاتولیک بماند نه سکولار».
 
به گزارش سی ان ان، پلیس ورشو شمار ناسیونالیست ها در تظاهرات را ۶۰ هزار نفر اعلام کرد. اکثر آنها لهستانی بودند اما از سراسر اروپاهم به ورشو آمده بودند.
 
«اردوگاه رادیکال ملی‌» یا National Radical Camp که پیشتر علیه مسلمانان مهاجر و دگرباشان دعوت به تظاهرات گسترده کرده بود، این اقلیت ها را موجب آسیب به ارزش های کاتولیکی لهستان قلمداد می کند.
پلیس می گوید بیش از شصت هزارنفر در این تظاهرات حضور داشتند. این سازمان از حمایت چندانی برخوردار نیست اما اقدام دولت لهستان با در پیش گرفتن سیاست ناسیونالیستی و ربط دادن مهاجرت به جرائم و بیماری ها، از میزان مدارا با اقلیت ها کاسته و جو بیگانه هراسی را افزایش داده است.
 
یک گروه کوچک از تظاهرات کنندگان با اعتراض به اقدام ناسیونالیست ها، این اردوگاه را به گروگان گرفتن کشورلهستان متهم کرد.
 
روز شنبه سالگرد استقلال لهستان بود. در سال ۱۹۱۸ پیمان امپراتوری های روس، پروس و هابسبورگ لغو شد. براساس این پیمان سرزمین لهستان بین آنها تقسیم شده بود و با لغو آن پیمان، جمهوری لهستان بر نقشه اروپا نقش بست. در چند سال گذشته شبح راست افراطی بر صحنه سیاست این کشور سایه افکنده به خشونت ها دامن زده است.
 
در مرکز ورشو، « آندرژ دودا» رئیس جمهوری در مراسم سالگرد استقلال شرکت کرد و بر آرامگاه سرباز گمنام تاج گل گذاشت.
 
رئیس جمهری لهستان به مردم کشورش توصیه کرد قدر آزاد ی و استقلال را بدانند.
+48
رأی دهید
-56

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان

  گدا گشنه های لهستانی هم آدم شدن؟ آخه اصلا مهاجرین به کشور سرما زده و بی پول و فقیر شما به زور هم میان؟ معروفه این لهستانیها فقط بدرد خر حمالی و کارهای بدنی سنگین میخورن..حالا قضیه اینهاست.اگه از این زر زر ها میخواهید کنید اول از اتحادیه اروپا بفرمائید بیرون ببینیم چند ماه بدون کمکهای اتحادیه اروپا و لغو امکان کار تو کشورهای ثروت مندش دووم میارید. اینقدرم کاتولیک کاتولیک نکنید همون کشیشهای کاتولیک تقه پسراتون رو در نوجوانی از پشت میزنن بعد میگید چرا دگرباش زیاده؟. گاگولهای خرفت با اون لهجه های دهاتیشون.
  44
  153
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  negarhera - پورتلند، ایالات متحده امریکا

  هم فقط مونده بود این سیب زمینی خورهای اواره واسه ما شاخ شونه بکشن! مردمی که خودشون قدبانی نژادپرستی و فلاکت جنگ و هولوکاست بودن! هر چی بدبخت تر باشی ظاهرا عقده ای تر میشی
  36
  133
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش

  این آن چیزی بودکه ما تعدادی از ایرانی ها میگویم و یک عده انگل پناهنده برای ما جفت می انداختند.یکی مثل من نه ادعای بشر دوستی دارم و نه شعارهایی بوقی میدهم.من باید حواسم به خانواده ام باشد و به همین خاطر خانواده منهم به اروپا آمد و با پول خودمان تلاش کردیم کار کردیم درس‌خواندن تا از حیوانات اسلامی و آخوند نفسی به راحتی بکشیم.زمانی که هرزه انگل خانم مرکل مرزها را باز کرد من گفتم که شرایط برای ما بسیار بد خواهد شد و نژاد پرست قوی میشوند و به ما که در جامعه هستیم فشار میآورند چون پناهنده انگل که در جامعه نیست.الان کم کم شاهد خواهیم بود که چه به سر اروپا خواهد آمد. من حالم بیشتر از همه از آن ایرانی های انگلی بهم میخورد که جرات زر زدن در ایران را ندارند و آخوند میبینند خودشان را خیس میکنند و آمدند اروپا طرفدار حقوق سیاهپوست و سوری و افغانی شدند یا در ایران میروند تماشای اعدام بعد میآیند اینجا کامنت حقوق انسانی میگذارند.مخصوصا این وطن فروشها فکر میکند مثلا فردا ایران تقسیم میشوند و این کامنت ها ملاک تقسیم است و دست خر بهش میدهند
  86
  32
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  هر سال همچین روزی این اتفاق می افته و لی من که تو این همه مدتی که اینجا بودم از نزدیک ندیدمشون. امیدوارم که در راهپیمایی ها همیشه ببینیمشون فقط.
  44
  21
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان

  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. یعنی این پست شما مثلا ضد نژادپرستی بود؟ شما راحت می تونی نژادپرستی تدریس کنی. من خوب می دونم که لهستانی ها با اون لهجه خنده دار ریختن انگلیس و بدجوری فرصت شغلی شما رو گرفتن اما چرا شما فکر می کنی که این چند هزار نفرتو راهپیمایی نماینده مردم لهستان هستن؟من تو این همه سال اینجا حتی یک بار هم بهم حتی توهین نشده.اما رفیقم که انگلیس زندگی می کنه کتک هم خورده. 10% لهستانی ها که خر مذهبی باشن میشه 4 میلیون.حالا از این 4 میلیون 40 هزار نفر اومدن ادای مذهبی ها رو در میارن.خب اینا میشن نماینده مردم لهستان؟ از این که بگذریم من ترجیح میدم تو کشوری زندگی کنم که کمترین مسلمون رو داشته باشه نه اینکه از خونه بیام بیرون ببینم یه پشمالو با زن پوشیه زدش داره چپ چپ بهم نگاه می کنه که چرا لباسم کمه. البته در مورد بعضی چیزایی که گفتی موافقم (کشیش فاسد و کمک گرفتن از اروپا). اما واقعا فکر می کنی کسی نمی خواد بیاد اینجا؟ روزی نیست که دوستان ایرانی نپرسن چجوری میشه اومد لهستان.
  64
  44
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  Lavashak22 - کپنهاک ، دانمارک

  دلیل پیشترفت نکردن این کشورهای گداگشنه که خودشون اویزون کشورهای پیشرفته اروپایی هستند همین کودنی و نفهمیشون هست ، لهستان و کوزوو و بوسنی هرزگوین .. هم تو سر و کله همدیگه میزنن هم نژادپرستن.
  16
  81
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  بچه طهرون - لندن، انگلستان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. بقول لهستانی ها ... ... ادم مزخرف من 15 سال با همین پناهندها سرکار دارم البته که خودم هم پناهندگی بعد 15 سال گرفتم یک روز هم پول از دولت نگرفتم 7 روز هفته کار کردم بغیر خودم خرج خانواده ام هم میدادم البته تحقیق کنیم راجع تو میبینیم خودتم اونجا پناهنده ای و الا اتریش امریکا و استرالیا کاندا نیست که همچین تحفه ای مثل تو رو بپزیرهیکم ادم باش جوگیره ات.ایرانیها که میگی فلانن پناهندها فلانن لهستانی ها هم ..تو خوبی و اون کاربر تو خوبی بابا از بلژیک
  6
  13
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۹
  Lavashak22 - کپنهاک ، دانمارک
  بعضی از خارجیها شدند کاسه داغتر از آش، مهمون از مهمون خوشش نمیاد صاحبخانه از هر دو. ادم هر چی بدبختر و هیچی‌ندارتر عقده‌اش بیشتر
  3
  8
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۲:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  بنظرم کارشون درست بوده.اروپا نباید گرفتار مسلمونایی مفتخوری میشد که مثل موش بچه تولید میکنن برای نابودیه دنیا! البته استثنا هم باید قائل شد برای دها ویا صدها بظاهر مسلمانی که خیرشون به همه میرسه! که مطمئنا به یک درصد جمعیت یک کشور اروپایی نمیرسن! کشور خودشونه دوسدارن فرهنگ خودشون قالب باشه نه ضدفرهنگهای خاورمیانه ای
  11
  13
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  wahabi bast. - برنو، چک
  ایران سرفرازم آرزوست: تا حالا به راسیسم توى لهستان برخورد نکرددى نازنین؟ من چهار با اومدم پولند : یک بار کاتوویسا ، یک بار پولسکى تیسین، یک بار کراکوا یک بار هم وارساوا ، . باور کن هر چهار بار توهین شد به من . البته من معتقد به راریست بودن همه ملت نیستم ولى راسیسم زیاد ه هموطن نازنینم. در چک رپابلیک هم همینطور. قبول کنیم هموطن نازنینم. ایام بکام.
  3
  16
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان
  [::wahabi bast. - برنو، چک::]. شما میگی چند بار اومدی.من میگم اینجا زندگی می کنم. هیچ دلیلی نداره که بخوام دروغ بگم. "چک" و اسلواکی و مجارستان هم سفر کردم هم هوایی و هم زمینی.هیچ مورد خاصی برخورد نکردم. البته شاید همون بهتر که با حرفهای کسانی مانند شما پناهنده کمتری بیاد اینجا(چون جای خوبی هم برای پناهنده نیست) اما این دلیل نمیشه که واقعیت گفته نشه. حالا اینکه شما تجربه متفاوت دارین شاید به خاطر توقع زیادیه که ازمردم دارین. حتی بارها شده که بخاطر اینکه خارجی بودم بهم کمک شده. چه اون زمانی که ماشینم خراب شده و چه اون زمانی که آدرس پرسیدم. 2بار برام پیش اومد(در ورشو) که طرف مسیرش رو کمی عوض کرد که من رو راهنمایی کنه. اگر اینجا به این بدی که شما میگین چرا این همه پزشک و دندانپزشک ایرانی اینجا موندن (اینجا از هر 5 ایرانی یک ایرانی با مدرک دکترا هست) اما باشه دوستان همین 200-300 تا ایرانی که اینجا زندگی می کنن رو با لهستانی های نژادپرست(به قول شما) تنها بذارین و همونجا که هستین خوش باشین.
  14
  4
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  توی انگلیس پر هست از لهستانی و بقیه اهالی شرق اروپا..مسلم توشون آدم خوب هم زیاده ولی عین واقعیت هست که نژاد پرست و ریسیست فراوون دارن.خیلی بیشتر از هر قوم اروپایی دیگه.اینها و مجارها..من بارها با چشم خودم دیدم که لهستانیها فحش میدادن به مهاجرین غیر اروپایی و میگن ما اروپایی هستیم و سفید و همه جای اروپا میتونیم باشیم اما آسیایی ها نباید بیان.یعنی اصلا اهمیتی به مسلمون و طرز رفتار طرف نمیدن. مسلما ما خودمون از مهاجرین تندرو مسلمان و اونهایی که بی فرهنگی میکنن و اینجا رو به گند میزنن بدمون میاد..اما هیچ مشکلی با مهاجرین خوب که تو جامعه ادغام میشن از هیچ نٰژادی نداریم چه سیاه چه هندی و عرب و ..ولی اینها اکثرشون عمیق و علنی ریسیست هستن. خودم دیدم شخصی که حتی زنش لهستانی هست و زنش متنفر هست از همه ایرانیها و آسیاییها و با پررویی اینو علنا میگه و دیدم که در مهمانی ای که چند تا مهمون ایرانی اومده بودن حتی جواب سلام هم نداد به اونها و اصلا نگاهشون هم نمیکرد نشسته بود مثل مجسمه فقط با فک و فامیل لهستانیش حرف میزد. بدترین ریسیست انگلیسی هم دیدم باهاش حرف بزنی به این پستی دیگه نیست.
  3
  17
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  انگلیسی نژاد پرست و ریسیست هم تو شهرستانهای انگلیس از قشر جوان و قلدر دیدم و هم تو لندن از قشر پیر و میانسال و نق نقو.ولی هر بار باهاشون صحبت کنی و میفهمن که عقایدت با مسلمونها پاکستان کاملا فر ق داره و نمیخوای تبلیغ اسلام کنی و بیفرهنگی های دیگه اتفاقا رفتارشون کاملا عوض میشه و حتی ممکنه دوست بشن باهات. منظور درک و فهم باز توشن زیاده اما این لهستانی جماعت خودش هیچی نداره پاشده اومده اینجا خودش مهاجر و آویزونه و اونوقت میگه ما چون سفیدیم حق داریم بیاییم آسیاییها عقب موندن و برن. اونوقت اینجا یه شخصی اومده از لهستان شده طرفدار اینها. اگه پزشک ایرانی اونجا نسبتا زیاده دلیلش خوبی اونجا نیست دلیلش اینه اونجا ویزای پزشکی راحت میداد نسبت به غرب اروپا و آمریکای شمالی و هزینه ها بسیار مفت تر بود برای همین عده ای رفتن اونجا و رومانی و اوکراین حتی و بعد هم عدت کردن موندگار شدن. سالها تحت سیستم شوروی و کمونیسم بودن نتیجش این شده این عقاید ریسیستی و فاشیستی تو این مردم قوی باشه.درصد خیلی زیادیشون.
  2
  15
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  Nakamichi - لندن، انگلستان
  همین چند روز پیش تلویزیون انگلیس نشون داد بچه مدرسه ایهای انگلیس که طبیعتا توشون چند تا سیاه و حجاب دار هم بود از طرف مدرسه سفر بردن لهستان و بچه ها از شدت رفتار بد و نژاد پرستی شوکه شده بودن حتی دو تاشون حجاب داشتن رفته بودن آب بخرن میگفتن مسخرشون کردن و بهشون نفروختن. این چیزها همه میدونن اووقت این آقا تو لهستان پا شده همه اینها رو انکار میکنه.
  2
  14
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  ایران سرفرازم آرزوست - ورشو، لهستان
  [::Nakamichi - لندن، انگلستان::]. خب شما چی فکر کردی؟ اینجا تو لهستان تقریبا با حجاب نیست و وقتی طرف یه با حجاب می بینه و یاد تروریستها می افته واکنش نادرست هم ممکنه نشون بده. من خودم ناخودآگاه وقتی زن ترک یا عرب با حجاب اینجا می بینم نا خودآگاه حس بدی پیدا می کنم چه برسه به لهستانی. البته هیچ وقت به خودم اجازه نمیدم این حس رو ابراز کنم . کل منظور من ازهمه این حرفها اینه که همه مثل هم نیستن. در ضمن شما هم وقتی راجع به مردم شرق اروپا اینجوری حرف می زنین ناخودآگاه یک نژادپرست شدین ( یا اینکه مفهوم نژادپرستی رو هنوز نفهمیدین). در ضمن ما ایرانی ها حق نداریم به نژادپرستها ایراد بگیریم وقتی با افغانها اون طور رفتار می کنیم.
  11
  5
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  [::بچه طهرون - لندن، انگلستان::] بی عقل اگر من پناهنده بودم که میگیرم مگر از تو میترسم یا اش تقسیم میکنند.خوب یکی زندگی انگلی دارد مثل جنابعالی یکی هم زحمتکش است مثل ما ! شماها خیلی استفاده تان از ما بیشتر است چون میخورید و میخواهید و حال میکنند، منهم اگر عقل داشتم مثل تو می کردم ولی خوب خانواده من مثلا پدر مادرم خیلی اصرار داشتند که فرق انسان و حیوان در همین است که حیوان را نگهداری میکنند و بهش غذا و مکان زندگی میدهند.خوب گفتم شما خیلی زرنگ هستید ،ما کار میکنیم شما میل میفرمایید.و من فقط میتوانم بگویم تیر بخورد ان شکمت.
  11
  4
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  در مورد لهستان مطمئنم فاز نژادپرستی و ضد اسلامیشون به خاطر توهینهای ایرانیها بخصوص در اینترنت در مسائلی مثل بازیهای والیبال و غیره هستو یه ملت مثل خودتون پیدا شده جلوتون مثل آینه. ببینید جالبه این کارها؟
  8
  4
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::بچه طهرون - لندن، انگلستان::]. با این لر اصلاح نشده iran2015 دهن به دهن نشده چون مستقیم از کوههای زاگرس ترانزیت شده اتریش برای آجر انداختن. کلا این و اون بابلی شالیکار rahjoo معلومه.....
  3
  7
  دوشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  rahjoo - مازندران، ایران
  [::amirgheryou - تهران، ایران::]. تو که خدای توهینی به اقوام !تو دیگه چی میگی؟پشت کوهی؟!! ببین درد تا کجات رفته که بیربط منو میاری وسط که بیشتر عذابت بدم
  2
  3
  ‌سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  [::rahjoo - بابل، ایران::]. ااا تو اینجایی. خوبه که اینطوری معروف میشی. :)
  0
  1
  ‌چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  بچه طهرون - لندن، انگلستان
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. اخه ....هرکی پناهنده شد که کمک نگرفت از دولت.حـ... مثل .....داری دروغ میگی.پناهنده داریم تو ناسا یا دانشگاه تدرییس میکنه.همه مثل ... تو دستمال کش جمهوری اسلامی نیستن بدزدن بدن ....سر کوچه بیاد اتریش .افتاد.؟؟
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.