«بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار»؛ هزینه‌ای که ظهور و افول داعش در عراق برجای‌گذاشت

نیروهای امنیتی عراق در جریان عملیات آزادسازی موصل نخست وزیر عراق، روز شنبه خسارات ناشی از ظهور و افول گروه موسوم به حکومت اسلامی در آن کشور را معادل ۱۰۰ میلیارد دلار تخمین زد.
 
حیدر عبادی این سخنان را در حین بازدید از کربلا، از شهرهای مقدس شیعیان، ابراز کرد. روز جمعه میلیون‌ها زائر برای شرکت در مراسم سالانه اربعین در کربلا گرد هم آمده بودند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، نخست وزیر عراق گفت «خسارت ناشی از تصرف شهرهای عراق از سوی گروه حکومت اسلامی تابه‌حال از مرز ۱۰۰ میلیارد دلار فراتر رفته است». این در حالی‌ست که محاسبه خسارات فعلا به دو حوزه اقتصادی و زیرساختی محدود می‌شود.
 
گروه حکومت اسلامی،‌ متشکل از سنی‌های افراطی، حدود سه سال قبل در جریان پیشروی‌هایی چشمگیر نزدیک به یک سوم خاک عراق بعلاوه بخش‌هایی از سوریه را به تصرف خود درآورد. گرچه قلمرو «خلافت» خودخوانده این گروه در پی حملات متعدد رو به کاهش گذاشته و اکنون به نقاطی در مرز عراق-سوریه محدود شده است.
 
نیروهای عراقی روز شنبه به منظور بازپس‌گیری آخرین شهرهای اشغالی از سوی گروه حکومت اسلامی در آن کشور، از جمله راوه و آبادی‌های نزدیکش، دست به عملیاتی تازه زدند.
 
حیدر العبادی که فرمانده نیروهای مسلح عراق هم هست اعلام کرده که هدف دیگر این عملیات «پاکسازی فضاهای باز بیابانی» نیز هست.
 
با توجه به حملات مداوم گروه حکومت۱۰۰ اسلامی علیه شیعیان، بیرون راندن این گروه از شهرهای عراق، در مراسم اربعین امسال در آن کشور نمود تازه‌ای داشت.
 
سال گذشته در جریان حمله‌ای انتحاری دستکم ۷۰ تن کشته شدند که اغلب آنان را زائران ایرانی در حال بازگشت از مراسم اربعین تشکیل می‌دادند.
+4
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  اربعین امسال سنی های وهابی، ایرانیهای قاتلپرست را در کربلای معلا به مقام رفیع شهادت نایل نگرداندند، امیدوارم در سالهای آتی این عزیزان از رسیدن به این مقام بی بهره نباشند
  6
  12
  یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.