بحرین «تروریست‌های مرتبط با ایران» را متهم به خرابکاری در خط لوله نفت کرد

بحرین می‌گوید انفجار و آتش‌سوزی در خط لوله اصلی نفت این کشور در روز جمعه، اقدامی «خرابکارانه» بوده که از سوی «تروریست‌های» مرتبط با ایران رخ داده‌است.
 
خبرگزاری رویترز روز شنبه (۲۰ آبان) این موضوع را به نقل از شیخ راشد بن عبدالله الخلیفه، وزیر کشور بحرین گزارش کرده‌است.
 
وزیر کشور بحرین گفته که «شواهد» موجود حاکی از «خرابکاری» در خط لوله نفت است که «منافع ملی» و «سلامتی» مردم بحرین را هدف قرار داده‌است.
 
در بیانیه شیخ راشد بن عبدالله خلیفه آمده که این انفجار «آخرین نمونه از اقدام‌های تروریستی توسط تروریست‌هایی است که در ارتباط مستقیم با ایران‌اند و از سوی ایران هدایت می‌شوند.
 
بامداد روز شنبه رسانه‌ها از انفجار و آتش‌سوزی در خط لوله اصلی نفت بحرین خبر دادند که مقام‌های این کشور می‌گویند آتش‌سوزی را مهار کرده‌اند و کنترل اوضاع را در دست دارند.
 
مقام‌های بحرینی در مورد علت این انفجار توضیحی نداده‌اند و از فرد مظنونی هم در این رابطه نام نبرده‌اند.
 
این انفجار در نزدیکی روستای «بوری» در ۱۵ کیلومتری منامه، پایتخت بحرین رخ داده و بر اساس گزارش‌ها منطقه به دلایل امنیتی تخلیه شده‌است.
 
بحرین بخش عمده نیازهای نفتی خود را از میدان ابوسعفه که عربستان نیز در آن شراکت دارد، تأمین می‌کند.
 
انتقال نفت به بحرین از طریق خط لوله‌ای به طول ۵۵ کیلومتر و با ظرفیت روزانه ۲۳۰ هزار بشکه نفت صورت می‌گیرد.
 
به گزارش رویترز، قرار است در سال آینده میلادی، خط لوله نفتی جدیدی با ظرفیت ۳۵۰ هزار بشکه نفت در روز بین بحرین و عربستان ایجاد شود.
 
از زمان سرکوب اعتراضات شیعیان در بحرین در سال ۲۰۱۱، گروه‌های شبه‌نظامی، عملیاتی را علیه نیروهای امنیتی در این کشور انجام می‌دهند که منامه، مسئولیت این اقدامات را بر عهده تهران می‌گذارد.
 
ایران نیز همواره هر گونه دخالت در امور بحرین و دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس را رد می‌کند.
 
بحرین کشوری با اکثریت شیعه، اما دارای حکومتی سنی‌مذهب است.
+19
رأی دهید
-33

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۹
  Sepas - تهران، ایران
  جمال پرشین گلف عشق است، بقیش دیگه سوسول بازیه
  11
  21
  شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۵
  whatever - کپنهاگ ، دانمارک
  چه جوریه که امیر و وزیر و سفیرهای بحرین همشون فامیلشون "خلیفه" است؟ هیچ خانواده دیگه نیست اینها باهاشون پول یا مفت نفت و گاز بحرین رو تقسیم کنن؟
  10
  22
  شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  wahabi bast. - برنو، چک
  اینا دیگه خیلى دور ور داشتن . ایران درسته خیلى جاها دخالت میکنه ولى هیچ وقت نمیاد در استان خودش لوله نفت بترکونه. بالاخره بحث منافع ملى هست و آینده نزدیک که انشالله از پالایشگاه هاى خشایار و داریوش و بابک ما محصولات نفتى صادر بکنیم.
  19
  22
  شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  من احساس میکنم حکومت ایران عملا برای 4روز حکومت بیشتر بدجور دارن سیستهای ابرقدرتها رو در منطقه پیش میبرن و همش هم در راستای کنترل قیمت نفت و عدم تمرکز بخصوص کشورهای عربی هست. از این وضعیت بدم میاد. شدیم ویروس منطقه. کی گریبان خودمونو بگیره خدا میدونه. خوش به حال روستاییها که در جنگ کمترین صدمه رو میخورن.
  9
  4
  شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  amirgheryou - تهران، ایران
  مصرف داخلی این بلوشوهایی که ایران در منطقه راه میندازه و کشور رو در معرض جنگ و تشنج قرار میده بالا رفتن زیاد دلار و سود حکومت از دلارهای انباشته و یا معاملاتی که جنس میده دلار میگیره و پول مردم رو با دلار گرون میکشه. بخصوص که مردم از ترس جنگ دلار انباشته کنن که اگر مجبور شدن از ایران بیرون برن لنگ نمونن. اینا دیدن در صوریه نصف ملت مردم و نصفش آواره شدن اما حکومتیها سرجاشون هستن و پشت این حکومت هم روسیه هست و همه مردم ایران بمیرن هم این حکومت رو نگه میدارن. خلاصه سوریه 25 میلیونی به راحتی نابود شد و فکر نکنید نابود شدن ایران 75 میلیونی برای قدرتها و عمالشون که حکومت ایران هم هست کاری داره. انقدر تو مغزتون دشمنی با اعراب رو داغ کردن برای اینروزا. خوش به حال اونایی که رفتن به یک کشور خوب و زندگی معمولی و راحتی رو ساختن. ما باید اینجا همش حرص بخوریم. گرچه پوست کلفت شدیم.
  5
  4
  شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.