درآمد بوکسورهای حرفه‌ای چقدر است؟

آنتونی جاشوا (راست) قهرمان دو کمربند "آی بی اف" و "دبلیو بی ای"با ناک اوت بر تاکام پیروز شد. جاشوا همزمان دارای کمربند قهرمانی "ای بی او" نیز هست بی بی سی : اخیرا آنتونی جاشوا، قهرمان سنگین‌وزن بوکس جهان در بیستمین مسابقه حرفه‌ای‌اش کارلوس تاکام را در یک نبرد نفس‌گیر ضربه فنی کرد و با این برد او در ۲۰ مسابقه حرفه‌ای ۲۰ ناک‌اوت را به نام خود ثبت تاریخ ورزش جهان کرد.
 
خبرساز شدن جاشوا توجه‌ به همکاران او را هم درخبرها قرار داد. از جمله سینا قائمی مربی بدنسازی او که ایرانی-بریتانیایی است و وظیفه اصلی‌اش آماده نگه داشتن جاشوا پس از مسابقات، تمرینات و کمک به "ریکاوری" بهتر او است. او در مصاحبه‌ای با ‌بی‌بی‌سی فارسی از زندگی بیرون از رینگ دوست صمیمی‌اش به ما گفت.
 
مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی درباره درآمد و حقوق بوکسورهای حرفه‌ای جهان پرسیده‌اند که در این مطلب به ابعاد مختلف آن می‌پردازیم.
آیا بوکسورها حقوق ثابتی دارند؟
بوکسورهای حرفه‌ای حقوق ثابتی ندارند. به همین دلیل اوسط و معدل درآمد آنها خیلی بالا نیست.
 
درآمد بوکسورهای حرفه‌ای بستگی به مسابقاتی دارد که در آن شرکت دارند. درآمد آنها همچنین نظر به قرارداد و توافقی در هر مسابقه تعیین می‌شود که با برنامه‌گذاران ورزشی و همچنین میان دو ورزشکار بسته می‌شود.
 
درآمد هر مسابقه هم بستگی به عوامل مختلف آن دارد. یعنی شمار بلیت‌های فروخته‌شده، تبلیغات تجاری شرکت‌های مختلف، شمار بینند‌گان کانال‌های تلویزیونی که مسابقه را پخش می‌کنند (که تقریبا هیچگاه رایگان نیست) و پرداخت درصدی بنگاه‌های شرط‌‎‌بندی روی مسابقات از جمله این عوامل هستند.
 
در کشورهای غربی بنگاه‌های شرط‌ بندی مکان‌هایی‌ هستند که افراد با پرداخت مبالغ مختلفی روی برد یا باخت تیم یا ورزشکار مورد نظرشان شرط می بندند.
 
سهم بوکسورها از هر مسابقه موسوم به "کیف پول" است که قبل از انجام مسابقه دو رقیب به توافق می‌رسند.

به طور مثال:
مسابقه تاریخی مشت‌زنی که میان فلوید می‌ودر و مانی پاکیائو که در سال ۲۰۱۵ برگزار شد، از آن به عنوان پردآمدترین مسابقه تاریخ و یا "مسابقه قرن" یاد می‌کنند.
 
درآمد کل این مسابقه ۴۱۰ میلیون دلار بود. توافق می‌ویدر و پاکیائو به مبلغ ۳۰۰ میلیون دلار و تقسیم ۶۰ بر ۴۰ استوار بود. به این معنی که برنده مسابقه ۶۰ درصد مبلغ درنظرگرفته‌شده را خواهد گرفته و بازنده مسابقه ۴۰ درصد آن را.
 
در نتیجه پس از این مسابقه می‌ویدر که برنده شد، ۱۸۰ میلیون دلار را گرفت و پاکیائو هم "کیف پول" ۱۲۰ میلیون‌دلاری نصیبش شد.
 مسابقات پردرآمد دیگر:
دومین پردرآمدترین مسابقه بوکس هم در سال ۲۰۱۳ دیدار فلوید می‌وی‌در و کانلو آلوارز بود که ۱۵۰ میلیون دلار از آن به دست آمد.
 
سومین مسابقه پردرآمد هم در سال ۲۰۰۷ میان فلوید می‌وی‌در و اسکار دی‌لاهویا بود که ۱۳۶ میلیون دلار درآمد داشت.
 
در سال ۲۰۰۲ هم مسابقه میان مایک تایسون و لینکس لوئیس ۱۱۲ میلیون دلار درآمد داشت.
 بیشترین درآمد را در رشته بوکس حرفه‌ای چه کسانی داشته‌اند؟
با آن که بوکسورها همیشه در صدر پردرآمدترین ورزشکاران جهان نیستند، اما بر اساس مجله اقتصادی فوربز فلوید می‌ودر، بوکسور آمریکایی در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ سه بار در صدر پردرآمدترین ورزشکاران در تمام رشته‌ها قرار داشت.
 
بر این اساس درآمد فلوید می‌ودر در چند سال گذشته این قرار بود:
 
۲۰۱۲ - ۸۵ میلیوین دلار
 
۲۰۱۳ - ۳۴ میلیون دلار
 
۲۰۱۴ - ۱۰۵ میلیون دلار
 
۲۰۱۵ - ۳۰۰ میلیون دلار
 
۲۰۱۶ - ۴۴ میلیون دلار
 
نظر به مجله معتبر فروبز، مانی پاکیائو هم در چند سال گذشته از پردرآمدترین بوکسورهای جهان بوده است.
 
در مجموع به ترتیب از این بوکسورها به عنوان پردرآمدترین مشت‌زنان تاریخ نام برده می‌شود:
 
فلوید می‌ودر، جورج فورمن، مانی پاکیائو، اسکار دی‌لاهویا، لنکس لوئیس، شوگر ری لئونارد و محمد علی (کلی)
 پردرآمدترین بوسکورهای ۲۰۱۷ کی‌هاستند؟
در لیست پردرآمدترین ورزشکاران سال ۲۰۱۷ مجله فوربز اما سه ورزشکار رشته ورزشی بوکس دیده می‌شوند:
 
    کانلو آلوارز، از مکزیک با درآمد: ۲۸.۵ میلیون دلار
    آنتونی جوشوا، از بریتانیا با درآمد: ۲۲ میلیون دلار
    ولادمیر کلیچکو، از اوکراین با درآمد: ۲۱.۵ میلیون دلار
 
در صدر این فهرست کریستیانو رونالدو، بازیکن پرتغالی فوتبال با درآمد ۹۳ میلیون دلار قرار دارد.
 
مجله فوربز اما اخیراً گزارش کرده که درآمد جاشوا در حال بیشتر شدن است و او تنها در دو مسابقه اخیرش ۲۵ میلیون دلار درآمد داشته است. گفته می‌شود جاشوا شاید به یکی از پردرآمدترین بوکسورها مبدل شود.
+11
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.