روحانی خطاب به عربستان: بزرگتر از شماها نتوانستند علیه ملت ایران کاری کنند

رئیس جمهوری ایران عربستان سعودی را متهم به «تقویت داعش» کرد در ادامه مناقشه سیاسی ایران و عربستان سعودی، رئیس جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، ۱۷ آبان‌ماه، ضمن به کار بردن لحنی مسالمت‌جویانه در بخش‌هایی از سخنانش و با تاکید بر این که ایران خواستار «صلح و ثبات در منطقه» است، در عین حال خطاب به مقامات عربستان گفت که «بزرگتر از شماها نتوانستند علیه ملت ایران کاری از پیش ببرند».
 
به گزارش خبرگزاری فارس، حسن روحانی که در جلسه هیئت دولت سخن می‌گفت عربستان سعودی را متهم به «تقویت داعش» و «دشمنی با مردم منطقه» کرد.
 
رئیس جمهور ایران خطاب به سران عربستان سعودی گفت: «با مردم سوریه و عراق چرا دشمنی می‌کنید و چرا داعش را تقویت کرده و به جان مردم منطقه انداختید؟ چرا در امور و حکومت لبنان دخالت می‌کنید؟»
 
حسن روحانی افزود: «ملت یمن در مقابل این حجم از بمباران کشورش چه عکس‌العملی می‌تواند نشان دهد؟ می‌گویند از سلاح خود استفاده نکنند؟ خوب شماها بمباران را متوقف کنید، سپس ببینید آیا ملت یمن به آن پاسخ مثبتی نمی‌دهد؟ شما اجازه ارسال دارو، غذا و کمک‌های سازمان ملل را هم به ملت یمن نمی‌دهید آیا این کار شما درست، معقول و اسلامی است؟»
 
روز شنبه گذشته یک حمله موشکی به پایتخت عربستان سعودی رخ داد که نیروهای دفاعی این کشور آن را در آسمان فرودگاه ریاض دفع کردند.
 
پس از آن که مسئولیت این حمله را شورشیان حوثی در یمن پذیرفتند، عربستان اقدام به بستن مرزهای یمن کرد و وزیر خارجه عربستان نیز روز ۱۵ آبان در گفت‌وگویی با شبکه سی‌ان‌ان تأکید کرد که ایران در این رخداد دست داشته است.
 
عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، گفت که حمله موشکی اخیر به فرودگاه بین‌المللی ریاض را «به منزله اعلان جنگ از سوی ایران می‌دانیم و در فرصتی مناسب پاسخی درخور به آن خواهیم داد».
 
یک روز پس از تکذیبیه ایران، محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی که مقام وزارت دفاع را نیز دارد با پافشاری بر موضع کشورش، ایران را به «تهاجم نظامی مستقیم» به واسطه شورشی‌های حوثی یمن متهم کرد.
 
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز چهارشنبه در سخنان خود در جلسه هیئت دولت به طور مستقیم به حمله موشکی و واکنش‌های سعودی اشاره نکرده، اما به نظر می‌رسد به این گفته‌ها پاسخ می‌دهد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس، آقای روحانی روز چهارشنبه حکومت سعودی را متهم کرده و گفت که به دلیل «مشکلات داخلی» در کشور خود «قصد دارید دیگران را با مشکل مواجه کنید».
 
رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه گاهی با زبانی مسالمت‌جویانه حرف زده و بر تاریخ «روابط دوستانه» دو کشور تاکید کرده و گاهی طرف مقابل را به اشتباه استراتژیک متهم کرده است.
 
او گفت: «اگر فکر کنید ایران دوست شما نیست و آمریکا و رژیم صهیونیستی دوست شما هستند، چنین تفکری خطای راهبردی و محاسباتی است.»
 
به گفته آقای روحانی، ایران «به جز خیرخواهی نیت دیگری برای ملت‌های منطقه نداشته» و خواست ایران در منطقه همواره «صلح، امنیت، ثبات و توسعه» بوده است.
 
این در حالی است که عربستان سعودی و همسایگان عربش به‌ویژه در چند سال گذشته بارها جمهوری اسلامی را به دخالت در امور داخلی خود متهم کرده و از بازداشت گروه‌هایی خبر داده‌اند که از تهران اسلحه و مهمات دریافت کرده‌اند.
 
در پاسخ به این اتهام، رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه بار دیگر توضیحی را تکرار کرده است که مقامات جمهوری اسلامی همواره در گفت‌وگو از حضور در عراق و سوریه بر زبان آورده‌اند.
 
به گفته او، «اتهام دخالت ایران در منطقه در حالی است که جمهوری اسلامی ایران به درخواست عراق و سوریه و برای مبارزه با تروریسم، در مسیر کمک به این کشورها قرار گرفته است».
 
حسن روحانی در عین حال پیام «دوستی و برادری» هم به عربستان سعودی داده است.
 
او گفت: «ما برای یمن، عراق، سوریه و حتی عربستان هم خواهان توسعه و پیشرفت هستیم و همه بدانند، راهی جز برادری، دوستی و کمک به همدیگر وجود ندارد.»
 
تهران، عربستان ‌سعودی را به دخالت در امور یمن متهم می‌کند، اما ریاض با رد این اتهام می‌گوید که ائتلاف منطقه‌ای به درخواست دولت قانونی یمن وارد جنگ با گروه حوثی‌های شیعه شده ‌است.
 
عربستان سعودی در مقابل ‌تهران را به دخالت در امور یمن متهم می‌کند، اتهامی که ایران نیز آن را رد می‌کند.
+73
رأی دهید
-32

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۲۵
  اسب آتش - سیدنی، استرالیا

  روحانی با این عوضی ها حرف نزن کارتو بکن
  47
  19
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  بزرگتر از عربستان کیه ؟ آمریکا ؟ جناب روحانی که امثال من را با وعده های دروغ فریب دادی ، بزرگتر از عربستان همان هایی هستند که با تحریم ها و تحقیر شدن مردم باعث گرفتاریهای زیادی شدند که خود خامنه ای آتش به اختیاری، کلی نگران است که برجام برداشته نشود که وضع از اینی که هست بدتر نشود . دگه دوره دروغ گفتن به مردم و هوشا پوشا بازی تمام شده .
  19
  41
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۰
  senator x - تهران، ایران

  مگه شما رئیس جمهور سوریه یا عراق یا یمن,هستید؟بشما چه مربوط. باین میگویند دخالت در کشورهای منطقه
  17
  41
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  خداناباور - هامبورگ، آلمان

  از ملت ایران مایه نذار روباه کثیف که این دفعه اگه جنگ راه بندازید آخوند کشون راه میفته تو ایران. مردم منتظرن همین فرستن.
  9
  45
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  Daheye 60 - نیویورک، ایالات متحده امریکا

  آقای روحانی ، به تو چه که مردم یمن و سوریه و لبنان چکار میکنند. پدر مردم ایران رو شماها با این شعارها سرویس کردید. ‌ای آخونده دزد و قالتاق و دروغگو.
  9
  51
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  ایران کشوری است در لالالند.در هیچ منطقه ای نیست.هیچ مرز مشترکی ندارد.حق دخالت در امور هیچ کشوری را ندارد حتی اگر داعش تا هشتاد کیلومتری مرزش باشد.حق درگیری ودفاع در صورت لزوم را فقط وفقط داخل مرز خودش دارد.جائی مثل مهران ودهلران وخرمشهر وایرانشهر.همه حق دارند ایران رو محکوم کنند اما اگر ایران مقابله به مثل کند محکوم است به دفاع بی جهت ودلیل از مردم یمن وغیره.بله ایران کشوری است در لالالند وهنر نزد ایرانیان است بس.
  25
  10
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۸
  rouzbeh_ma - لندن، انگلستان
  و و رفقای سپاهیت اگر منافع ملی و مردم حلیتون بود الان عین . تو گنداب یمن و سوریه گیر نکرده بودید . نه می تونید یا باید رام بشید و عین یه عنصر مفید با جامعه جهانی و مردم خودتون کنار بیایید و از ایدئولوژی های احمقانه دست بردارید و یا نابود بشید. البته که راه دوم با این اوصاف ناگذیرهست . خیلی هنر میخواد با یه کشور قوی تر از خودت جنگ درست کنید؟ جنگ هشت ساله ای که خامنه ای شروع کرد برای شما نون و برای مردم خون داشته. بدتون نمیاد یکی دیگه درست کنید. ولی زمونه عوض شده و نقاب ها برداشته شده. این تو بمیری فرق داره از اون قدیمی هاش نیست .
  6
  18
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  nasir2017 - سن خوزه ، ایالات متحده امریکا
  اگر شاه جرات و گستاخی جمهوری اسلامی را داشت هنوز پا بر جا بود و ملت اینقدر تو زحمت نمیوفتاداند اگر جمهوری اسلامی به گفتهاش عمل کرده بود کار به مراتب بهتر . از الان بود. حالا ما ۴۰ سال تجربه نیشتر داریم. آیا نباید خودمون را مقصر بدونیم که افسار مملکت را همیشه دادیم دست یه عده که تا قدرت میگیرن یا خائن میشن یا فاسد؟؟؟؟؟ جمهوری اسلامی قدم در راه دشواری گذاشته و متاسفانه راه برگشت برای ملت کمتر از سوریه یا یمن نیست. چیزی که مثل روز روشنه اینه که اروپا یا امریکا یا حتی روسیه یک ایران بزرگ و قوی نمیتونن تحمل کنن. و این گیریست که ملت افتادن. من مطمعنم که اگر ملت یک دست باشن حتی با استفاده از این سیستم حکومتی هم اگر قوی بشیم به یک حکومت سکولار میتونیم برسیم.
  0
  3
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  ادبیات دیپلماسی ایران عشق است. انگارمیدون انقلاب بستنی فروشه نه خیر سرش رئیس جمهور یه کشور
  1
  11
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۳:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - ریکیاویک، ایسلند
  [::mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان::]. انصافا اینو درست میگی.
  0
  1
  ‌پنجشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.