ایران دولت عربستان را به 'تهدید به توسل به زور' متهم کرد

خوشرو ارتباط جمهوری اسلامی با موشک‌پرانی به سوی عربستان سعودی را تکذیب کرده است نماینده ایران در سازمان ملل متحد ارتباط جمهوری اسلامی با پرتاب موشک از یمن به داخل خاک عربستان سعودی را تکذیب و متقابلا دولت این کشور را عامل تشنج در منطقه معرفی کرده است.
 
غلامعلی خوشرو در نامه‌ای به دبیرکل و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنان مقامات سعودی در این مورد را تکذیب کرده که موشکی که روز شنبه به سوی فرودگاه ملک خالد در ریاض، پایتخت سعودی، پرتاب شد توسط ایران در اختیار نیروهای حوثی مخالف دولت یمن قرار گرفته بود. وی گفته است که ایران "قویا ادعاها و اتهام‌های بی‌اساس مقام‌های سعودی علیه جمهوری اسلامی ایران را محکوم کرده و آن را اظهاراتی مخرب، تحریک‌آمیز و در تناقض اشکار با بند ۴ ماده ۲ منشور ملل متحد در ممنوعیت تهدید به توسل به زور می‌داند."
 
نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل متقابلا دولت عربستان را متهم کرده است که با طرح ادعای ارتباط ایران با پرتاب موشک به ریاض، در صدد "انحراف افکار عمومی از تجاوز جنایتکارانه علیه یمن" است و گفته است که این اتهامات مسئولیت عربستان سعودی "در ارتکاب جنایات جنگی و نقش حقوق بین‌المللی بشردوستانه" را برطرف نمی‌کند.
تلویزیون وابسته به حوثی‌ها تصویری از پرتاب موشک به سوی فرودگاه ملک خالد ریاض را پخش کرد در پی پرتاب موشک به فرودگاه ریاض، ائتلاف به رهبری عربستان سعودی که از دولت یمن در برابر شورشیان حوثی حمایت می‌کند، اعلام کرد که به منظور جلوگیری از انتقال تسلیحات برای نیروهای حوثی، مرزهای زمینی و دریایی و مسیرهای هوایی یمن را مسدود کرده است. آقای خوشرو در نامه خود گفته است که با توجه به مشکلات مردم یمن از جمله شیوع بیماری وبا در این کشور، مسدود کردن مرزها باعث وخامت اوضاع در این کشور می‌شود و "جامعه جهانی باید عربستان سعودی را برای تمامی این جنایات مسئول بشناسد."
 
نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل گفته که "دولت سعودی و متحدانش باید درک کرده باشند که بحران یمن راه حل نظامی ندارد" و افزوده است که ایران همواره خواستار حل بحران این کشور از طریق مذاکره بین گروه‌های مختلف یمنی بوده است." وی گفته است که "جمهوری اسلامی ایران بار دیگر خواستار خویشتنداری و در پیش گرفتن عقلانیت به جای تحریک و تهدید است که می‌تواند به گسترش بیشتر بی‌ثباتی در این منطقه آشوب‌زده منجر شود."
جنگ در یمن باعث بروز کمبود کالاهای اساسی شده و بستن مرزها می‌تواند این کمبودها را تشدید کند  روز شنبه، منابع خبری عربستان سعودی گزارش کردند که پدافند ضدموشکی این کشور یک فروند موشک را که به سوی فرودگاه ریاض پرتاب شده بود در آسمان هدف قرار داده و منهدم کرده است.
 
روز دوشنبه، خبرگزاری سعودی متن اطلاعیه "فرماندهی ائتلاف برای بازگرداندن مشروعیت به یمن" را منتشر کرد که در آن آمده بود که"حوثی‌های تحت کنترل ایران" با یک فروند موشک با برد ۹۰۰ کیلومتر فرودگاه پایتخت عربستان را هدف قرار داده‌اند. "ائتلاف برای بازگرداندن مشروعیت به یمن" یک ائتلاف نظامی بین المللی با مشارکت شماری از کشورهای عرب و اسلامی است که از دولت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن، در برابر حوثی‌ها و متحدان آنان، از جمله نیروهای وابسته به رئیس جمهوری سابق این کشور، حمایت می‌کند.
عبد ربه منصور هادی در اجلاس سال جاری مجمع عمومی سازمان ملل - سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان هادی را رئیس جمهوری قانونی یمن می‌دانند اطلاعیه ائتلاف افزوده است که در ماه ژوئیه نیز یک فروند موشک از یمن به داخل خاک عربستان پرتاب شد و "پس از آزمایش و بررسی دقیق قطعات آن، کارشناسان نظامی نقش رژیم ایران در تولید این موشک‌ها و قاچاق آنها برای شبه‌نظامیان حوثی در یمن به منظور حمله به پادشاهی سعودی و منافع حیاتی آن را تایید کردند."
 
این اطلاعیه گفته است که ارسال تجهیزات نظامی برای حوثی‌ها به منزله نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در مورد ممنوعیت ارسال اسلحه برای این گروه است و افزوده است که "علاوه بر این، نقش ایران و فرماندهی مستقیم بر دست نشاندگان حوثی خود در این عملیات به منزله تجاوز آشکار به کشورهای همسایه و تهدیدیدی برای صلح وامنیت منطقه و جهان است." فرماندهی ائتلاف گفته است که از دیدگاه آن، "این تجاوز نظامی آشکار توسط رژیم ایران می‌تواند اقدام نظامی علیه مملکت عربستان سعودی محسوب شود و در نتیجه بر حق این کشور برای دفاع از خاک و مردم خود براساس ماده ۵۱ منشور ملل متحد تاکید می‌گذارد."
 
جمهوری اسلامی همواره ارسال موشک برای حوثی‌های یمن را تکذیب کرده است. برخی منابع جمهوری اسلامی گفته‌اند که موشک‌هایی که حوثی‌ها به سوی عربستان سعودی پرتاب می‌کنند از قبل در یمن بوده و به گفته برخی دیگر، در صنایع موشک سازی حوثی‌ها بازسازی یا تولید شده است.
 
در اوایل سال ۲۰۱۱ و در جریان بهار عربی، حرکت اعتراضی به دولت علی عبدالله صالح، که نزدیک به سی و پنج سال ریاست جمهوری را در دست داشت، به خشونت گرایید و پس از چندین ماه تظاهرات و درگیری، وی سرانجام در اوایل سال ۲۰۱۲ از این مقام کناره‌گیری کرد و منصور عبد ربه هادی، معاون رئیس جمهوری، این سمت برعهده گرفت. در انتخاباتی که بعدا برگزار شد، عبد ربه هادی با برنامه‌ای برای ایجاد ساختارهای لازم جهت استقرار دموکراسی در یمن، برای یک دوره دو ساله به ریاست جمهوری انتخاب شد.
 
در سپتامبر سال ۲۰۱۴، شورشیان حوثی شهر صنعا، پایتخت را تصرف و در اوایل سال بعد، رئیس جمهوری و دولت او را عملا از قدرت برکنار کردند. حوثی‌ها گفتند که رئیس جمهوری استعفا داده و با تشکیل نهادی به نام دولت انتقالی، حکومت را در دست گرفتند در حالیکه دبیرکل سازمان خواستار بازگشت رئیس جمهوری به قدرت شده بود.
 
با خروج عبد ربه هادی از پایتخت و در حالیکه نیروهای حوثی به سرعت به سوی جنوب یمن پیش روی می‌کردند، در مارس سال ۲۰۱۵ عربستان سعودی و چند کشور عرب و مسلمان دیگر ائتلافی را جهت حمایت از نیروهای دولتی تشکیل دادند. سازمان ملل و اکثر کشورهای جهان عبد ربه منصور هادی را رئیس جمهوری و رئیس دولت مشروع و قانونی یمن می‌دانند اما جمهوری اسلامی ایران طرفدار "دولت انقلابی" حوثی‌هاست هرچند کمک نظامی به این گروه را تکذیب کرده است.
 
کارشناسان جنگ یمن را "جنگ نیابتی" بین حکومت های ایران و عربستان سعودی می‌دانند.
 
کشور یمن در سواحل دریای سرخ، دریای عرب و خلیج عدن واقع شده و با دو کشور عربستان سعودی در شمال و عمان در شرق همسایه است.
+22
رأی دهید
-12

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۱۰۷
  pars40 - فرایبورگ، سوییس
  دو تا حکومت لجن دارن با هم فحش کاری میکنن تاوانشو باید مردم بدن.
  3
  7
  ‌چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.