درخواست همسر نازنین زاغری از وزیر خارجه انگلیس برای تصحیح سخنانش

نازنین زاغری شهروند بریتانیایی ایرانی که در سفر به ایران بازداشت شد ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری که در ایران بازداشت است، از وزیر خارجه انگلیس خواست تا در یک موضع گیری عمومی، اظهاراتش درباره او را تصحیح کند چون اظهارات قبلی بوریس جانسون، موجب بازجویی دوباره زاغری در تهران شده است.
 
آقای رتکلیف روز سه شنبه ۱۶ آبان این درخواست را از بوریس جانسون مطرح کرد.
 
درخواست همسر زاغری درحالی است که روز دوشنبه گزارش شد، در پی سخنان وزیر خارجه بریتانیا درباره نازنین زاغری، گزارش‌هایی مبنی بر دادگاه غیرمنتظره و طرح اتهامات جدید علیه او در تهران منتشر شد.
 
نازنین زاغری، شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که به همراه دختر خردسالش برای دیدن خانواده خود به ایران سفر کرد از یک سال و نیم پیش در ایران زندانی شده به اتهامات امنیتی به تحمل پنج سال زندان محکوم شده است.
 
حال روزنامه تایمز لندن گزارش داده است که خانم زاغری در پی سخنان بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا با اتهامات جدیدی از سوی دادستان در زندان مواجه شده و بطور غیرمنتظره به بازجویی برده شده است.
 
بوریس جانسون، هفته گذشته در نشستی با یک کمیته پارلمان بریتانیا ضمن محکوم کردن حبس خانم زاغری در ایران درباره او گفته بود: «او فقط به مردم در ایران روزنامه نگاری درس داده است.»
 
نشریات پولیتیکو و تایمز روز دوشنبه ۱۵ آبان در گزارش‌هایی نوشتند که این سخنان آقای جانسون موجب شد خانم زاغری دو روز پیش به طور غیرمنتظره به دادگاه احضار شود. در این جلسه به طور مستقیم به گفته‌های وزیر خارجه بریتانیا اشاره شده و گفته شده که خانم زاغری احتمالا به اتهامات امنیتی به پنج سال زندان دیگر محکوم شود.
 
سخنان وزیر خارجه بریتانیا پیش از این احضار واکنش یادداشت نویس روزنامه ایندیپندنت را نیز در پی داشت که نوشت سخنان آقای جانسون می‌تواند برای خانم زاغری دردسرساز شود.
 
این گفته های آقای جانسون در حالی بود که پیشتر، در پی طرح اتهام آموزش روزنامه نگاری به خبرنگاران ایرانی، بنیاد خیریه تامسون رویترز که خانم زاغری برای آن کار می‌کرد اعلام کرده بود که نازنین زاغری در آموزش روزنامه‌نگاران نقشی نداشته است و در بخش برنامه‌ریزی و توسعه بوده است.
 
این بنیاد پنجشنبه گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد که خانم زاغری روزنامه نگاری تدریس نمی کرد و روزنامه نگار هم نبود بلکه مدیر برنامه ریزی در بخش توسعه رسانه‌ای بود.
 
این دومین بار طی هفته‌های اخیر است که خانم زاغری با اتهامات جدیدی از سوی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی روبرو می‌شود. مهر ماه گذشته ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری اعلام کرد که او با اتهامات جدیدی روبرو شده که ممکن است ۱۶ سال دیگر به حبس او اضافه کند.
 
چند روز بعد، عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در اعلام جزئیات اتهامات جدید علیه خانم زاغری گفت که او «مسئول آموزش خبرنگاری آن‌لاین بی‌بی‌سی فارسی» بوده و «با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران» فعالیت می‌کرده است.
 
بی بی سی پیشتر اعلام کرده بود که خانم زاغری هرگز برای این شبکه جهانی کار نکرده است.
 
زندانی کردن نازنین زاغری و طرح اتهامات جدید علیه او واکنش‌های نهادهای مدافع حقوق بشر را در پی داشته است. در یکی از آخرین واکنش‌ها، کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل که بارها خواستار آزادی او شده بودند، اواخر مهر ماه طرح اتهام‌های جدید علیه خانم زاغری را نگران کننده خواندند.
 
کمپین حمایت از نازنین زاغری نیز اتهام‌های جدید علیه او را همان اتهام‌های قبلی در قالبی جدید دانست.
+18
رأی دهید
-7

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  وزیر امور خارجه میگه روزنامه نگاری یاد می داده شوهرش میگه نمیداده.رسما استخدام تامسون بوده .جاسوس هم نیست چون همه جاسوس ها چه سیا چه موساد چهMI6 همه لباس فرم دارن و رسما با کارت استخدامی سرویس های جاسوسی در کشورهای دیگه تردد وکار وفعالیت می کنن.روزنامه نگار نبوده وزیر خارجه اشتباهی از دهنش در رفته.گناه داره.بذارین بره.ببینید چه عکس مهربانانه وقابل ترحمی با بچه اش داره.گناه داره.
  28
  13
  ‌سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان

  گذشت اون زمانی که مستر جیکاک ها و007 ها ورشیدیان ها وریپورترها تو تاریخ ما دستکاری میکردن.به شکرانه توان نیروهای حفظ امنیت ملی وسربازان گمنام سازمان اطلاعات مو از ماست کشیده میشه ودر صورت لزوم سناریوی زهرا کاظمی تکرار میشه.گذشت آنزمانی که ایران محله بروبیا بود.
  29
  9
  ‌سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  از مخالفت ومنفی دادن همه پناهنده ماب ها وجیپسی ها ی دربه در بی وطن ورجاله ها با تمام وجود استقبال می کنم و به همه دستانی که آغامحمد خان وار از کله خائنان به وطن برج ومناره میسازن و با ماتحت عریان منافق جاده ماهیدشت کرمانشاه تا اسلام آباد وکرند غرب رو آذین می کنن درود می فرستم وبوسه می زنم.خوشحالم که یا حق ورود به ایران رو خیلی ها ندارن.اونهائی هم که دارن باید مثل موش برن وبرگردن.برای هیزم بیار آتش معرکه دشمنان ایران چوب تر هست وشیشه بطری وسگ های نوری المالکی وغیره وتکه خاکی بدون سنگ قبر.بچرخید تا بچرخیم.
  20
  4
  ‌سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.