اسناد پارادایز: ۱۰ میلیون پوند از اموال شخصی ملکه بریتانیا در صندوق‌های فراساحلی سرمایه‌گذاری شده بود

اسنادی که به تازگی افشا شده نشان می‌دهد که حدود ۱۰ میلیون پوند از اموال شخصی ملکه بریتانیا در صندوق‌های فراساحلی سرمایه‌گذاری شده بود.
 
مجموعه املاک سلطنتی لنکستر که برای ملکه درآمدزایی می‌کند، صندوقی در جزایر کیمن و برمودا داشته است.
 
بخش کوچکی از این سرمایه از شرکتی سردرآورد که پشت شرکتهای برایتهاوس و ترشرز است، برایتهاوس به وام دادن غیرمسئولانه متهم است و ترشرز با ۱۷.۵ میلیون پوند بدهی مالیاتی ورشکست شد.
 
مجموعه املاک سلطنتی لنکستر می گوید که دارایی‌اش در شرکت هولدینگ برایتهاوس الآن ۳۲۰۸ پوند است و در تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری صندوق دخیل نبوده است.
 
کریس ادکوک، مدیر ارشد مالی این املاک که ۵۰۰ میلیون پوند ارزش دارد به بی بی سی گفت: "استراتژی سرمایه‌گذاری ما بر توصیه ها و راهنمایی های مشاوران سرمایه گذاریمان و اختصاص مناسب منابع استوار است..."
 
او گفت: "در پی توصیه اکید مشاوران سرمایه‌گذاری ما، مجموعه املاک سلطنتی لنکستر تنها در صندوق‌های سهام اختصاصی بسیار معتبر سرمایه‌گذاری می‌کند."
 
سخنگوی مجموعه املاک سلطنتی لنکستر اضافه کرد: "ما سرمایه‌گذاری‌های زیادی داریم که معدودی از آنها با صندوق‌های فراساحلی است. همه سرمایه‌گذاری‌های ما مشروع و تحت حسابرسی است".
 
به گفته او "ملکه برای هر درآمدی که از مجموعه املاک بدست می‌آورد به طور داوطلبانه مالیات می پردازد."
شهرت مجموعه املاک سلطنتی
 جزئیات فعالیت‌های مجموعه املاک سلطنتی لنکستر در پی افشای حدود ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار سند از شرکت‌هایی از جمله اپل‌بی روشن شده که یکی از سرشناس‌ترین دفاتر حقوقی فراساحلی دنیا است.
 
صندوق‌های مورد بحث در سرزمین‌های ماوراءبحار بریتانیا مستقرند که در آنها مالیات بر شرکت‌ها تعلق نمی‌گیرد و در مرکز فعالیت‌های مالی فراساحلی قرار دارند.
 
اما مجموعه املاک سلطنتی لنکستر می‌گوید که نمی‌دانسته سرمایه‌گذاری در صندوق‌های فراساحلی از نظر مالیاتی نفع دارد و افزوده که استراتژی مالیاتی بخشی از سیاست سرمایه‌گذاری این مجموعه نیست.
اسناد پارادایز نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۴ مجموعه املاک سطلنتی لنکستر ۵ میلیون پوند در صندوق جوبیلی ابسلوت ریترن (صندوق بازدهی مطلق جوبیلی) در برمودا سرمایه‌گذاری کرده که این سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۰ پایان یافته است.
 
مجموعه املاک سطلنتی لنکستر در سال ۲۰۰۵ با سرمایه گذاری ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار پوند در یک صندوق دیگر به نام دوور استریت کیمن موافقت کرد.
 
اسناد نشان می‌دهد که این صندوق در شرکت‌های تکنولوژی و دارویی سرمایه‌گذاری کرده است.
 
این سرمایه‌گذاری‌ها از جمله شامل منافعی در شرکت سهامی اختصاصی ویژن کپیتال در لندن می‌شده که تمام سهام برایتهاوس و ۷۵ درصد از سهام مالک خرده فروشی زنجیره‌ای ترشرز را خرید.
 
ترشرز با مالکیت جدید بدهی زیادی بالا آورد و به مدت دو سال مالیات نداد تا اینکه در سال ۲۰۰۹ ورشکست شد و حدود ۶ هزار کارمندش بیکار شدند.
 
بخش عمده سرمایه گذاری ویژن کپیتال در برایتهاوس بعدا از شرکتی در لوکزامبورگ سر درآورد و از میزان مالیاتی که در بریتانیا می‌پرداخت کاسته شد.
 
شرکت برایتهاوس عمدتا بصورت قسطی کالاهای الکتریکی و مبلمان به خانواده های کم درآمد می فروشد و ماه گذشته نهاد ناظر بر فعالیت‌های مالی در بریتانیا اعلام کرد که این شرکت به عنوان وام دهنده، مسئولانه عمل نکرده و برایتهاوس را مکلف کرد که ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار پوند بعنوان غرامت به ۲۴۹ هزار مشتری خود بپردازد.
 
مجموعه املاک سلطنتی لنکستر می گوید که سرمایه گذاری اش در صندوق مذکور در جزایر کیمن که قرار است تا سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ ادامه یابد، معادل ۰.۳ درصد کل ارزش مجموعه است و منافعش در برایتهاوس فقط ۰.۰۰۰۶ درصد ثروتش است. مجموعه املاک لنکستر جزئیات منافعش در ترشرز را ارائه نکرده است.
صندوق بازدهی مطلق جوبیلی در برمودا مستقر بود که از سرزمین‌های ماوراءبحار بریتانیا است در گزارش سال ۲۰۱۷ مجموعه املاک سلطنتی لنکستر آمده که "دائما هر گونه عمل یا کوتاهی‌ای که بتواند تأثیر منفی بر شهرت مجموعه املاک یا شهرت علیاحضرت ملکه داشته باشد را به دقت بررسی می‌کند".
 
مارگارت هاج، نماینده پارلمان بریتانیا از حزب کارگر و رئیس پیشین کمیته حسابرسی عمومی مجلس عوام گفت که او از دست مشاوران سرمایه‌گذاری ملکه "به شدت عصبانی" است چرا که آنها به حسن شهرت ملکه آسیب زده‌اند.
 
او گفت: "کاملا روشن است که وقتی شما با ثروت سلطنتی سر و کار دارید، در واقع باید از پاکیزه هم پاکیزه تر باشید و هرگز نباید به دنیای کثیف پولشویی، فرار مالیاتی، پرهیز از مالیات و پول در آوردن از راه‌های نادرست حتی نزدیک شوید."
'سوءاستفاده از ضعیفان'
 روش تجاری برایتهاوس از مدتها پیش زیر ذره‌بین بوده است.
 
در یک گزارش پارلمانی در سال ۲۰۱۵ اعلام شد که این شرکت تا ۹۴ درصد از مشتریانش بابت بدهیهایشان سود می گیرد. از هر پنج مشتری، قسط های یک نفر عقب افتاده و از هر ۱۰ معامله، یکی به مصادره اموال ختم می شود. در یک نمونه که نمایندگان مجلس عوام و مجلس لردها بررسی کردند، یک فریزر سامسونگ که در فروشگاه لوکس جان لوئیس ۶۴۴ پوند قیمت داشته، برای یک مشتری برایتهاوس در یک دوره پنج ساله ۱۷۱۶ پوند تمام شده است. برایتهاوس اصرار دارد که وام دهنده مسئولی است که در ۳۰۰ شعبه اش به میلیونها مشتری خدمات می رساند که نمی توانند از مسیرهای عادی خرید کنند.
 
اما این شرکت در همان دوره ای که مجموعه املاک لنکستر در آن سرمایه گذاری کرد، مورد توجه افکار عمومی بود چون در نوامبر سال ۲۰۰۸ نشریه فایننشال تایمز از مدیر برایتهاوس خواست به این اتهام پاسخ دهد که مشغول "سوءاستفاده از ضعیفان" است.
پروژه برتی
 ویژن کپیتال در ماه ژوئن سال ۲۰۰۷ اعلام کرد که سهام برایتهاوس و ترشرز را می خرد.
اسناد اسناد افشا شده نشان می دهد که مجموعه املاک سلطنتی لنکستر در میان ۴۶ سرمایه گذاری بود که ۳۱۲ میلیون دلار در صندوق دوور استریت کیمن سرمایه داشتند.
در سپتامبر سال ۲۰۰۷ از سرمایه گذاران خواسته شد ۶% تعهد مالی خود را در پنج پروژه از جمله "پروژه برتی" سرمایه گذاری کنند.
 
به سرمایه گذاران گفته شد که پروژه برتی طراحی شده تا در شرکتی شریک شود که ویژن کپیتال برای "تملک سهام دو شرکت زنجیره ای در بریتانیا" تأسیس کرده است.
تعهد ۴۵۰ هزار دلاری مجموعه املاک سلطنتی لنکستر به "کپیتال کال" در سند ثبت شده است.
 سندی دیگر سرمایه گذاری در صندوق بازدهی مطلق جوبیلی را نشان می دهد.
شفافیت کامل
مجموعه املاک سلطنتی لنکستر که بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد یک مجموعه مسکونی و تجاری و سرمایه گذاری مالی است.
 
هدف اصلی این مجموعه تأمین درآمد برای مقام سلطنت در بریتانیاست که به عنوان "دوک لنکستر" شناخته می شود.
 
این مجموعه ملزم به پرداخت مالیات نیست، اما ملکه الیزابت دوم از سال ۱۹۹۳ بطور داوطلبانه برای همه درآمدهای خود مالیات پرداخته است.
 
گزارش های سالانه و صورت حساب های این مجموعه که خلاصه‌ای از فعالیت‌های مالی و دارایی‌های آن را شامل می شود، در اختیار پارلمان قرار می‌گیرد.
 
سرمایه گذاری فراساحلی در گزارش این مجموعه نیامده بود، اما این مجموعه ملزم به انتشار جزئیات دارایی ها و فعالیت هایش نیست.
 
دیوید مک‌کلور، نویسنده کتابی در مورد ثروت خانواده سلطنتی بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت "فشار بر مجموعه املاک سلطنتی لنکستر از سوی اداره ملی حسابرسی افزایش خواهد یافت تا به حسابرسی کامل پارلمانی تن دهد، امری که ده‌ها سال است در مقابل آن مقاومت می‌کند."
 
او می‌گوید: "راه حل این مشکل شاید تنها شفافیت کامل باشد، تا همه از سرمایه گذاریهای آنها مطلع باشند." مجموعه املاک سلطنتی لنکستر می گوید که ملکه "علاقه زیادی" به این مجموعه و مستأجرانش دارد، اما "یک پیشکار و شورایی را برای اداره امور مجموعه تعیین کرده است. پیشکار او اختیار نظارت بر فعالیتهای مجموعه را به شورا واگذار کرده است".
 
این مجموعه می گوید که سرمایه گذاران در صندوق دوور استریت کیمن برای "دوره ای مشخص" تعهد می سپارند و "در تصمیم گیری های دائمی در مورد سرمایه گذاری های صندوق مشارکت ندارند" و در اینکه پول نهایتا در کجا سرمایه گذاری می شود نقشی بازی نمی کنند.
 
مجموعه املاک سلطنتی لنکستر در پاسخ به این سئوال که آیا سرمایه گذاری فراساحلی دیگری هم دارد یا نه گفت که در حال حاضر در صندوقی در ایرلند سرمایه گذاری کرده است.
 
پیشکار املاک سلطنتی لنکستر معاون وزیر و صاحب کرسی در کابینه است، اما نقشی ناچیز در اداره مجموعه دارد. پیشکار فعلی، سر پاتریک مک‌لاگلین، نماینده پارلمان و مدیر امور داخلی حزب محافظه کار است.
 
در زمانی که مجموعه املاک سلطنتی در سال ۲۰۰۵ در صندوق دوور استریت کیمن سرمایه گذاری کرد، پیشکار آن جان هاتن، نماینده پارلمان از حزب کارگر بود.
 
وقتی که فراخوان سرمایه گذاری در شرکت خریدار برایتهاوس و ترشرز رسیده بود، اد میلیبند، رهبر سابق حزب کارگر پیشکار املاک سلطنتی بود. او اتفاقا در سال ۲۰۱۶ در یک برنامه تلویزیونی بی‌بی‌سی خواهان نظارت بیشتر بر شرکت های اجاره به شرط تملیک مانند برایتهاوس شد.
+15
رأی دهید
-3

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان
  امان از پول و ثروت که مثل سم برای انسانهاست و مسمومشون میکنه.
  5
  10
  دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  baba bekheyal - اسپارت، ایران
  دزدی پنهان.
  6
  15
  دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.