۲۰ سال زندان برای متهمان ردیف دوم و سوم پرونده بابک زنجانی

جلسات رسیدگی به پرونده شرکای بابک زنجانی، پس از نقض حکم قبلی در دیوان عالی کشور، در شبعه ۲۸ دادگاه انقلاب برگزار شده است. رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران خبر داد که متهمان ردیف دوم و سوم پرونده بابک زنجانی به ۲۰ سال زندان و استرداد اموال محکوم شده‌اند.
 
محمد مقیسه، که قاضی پرونده متهمان ردیف دوم و سوم پرونده بابک زنجانی است، روز یکشنبه ۱۴ آبان، در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا اعلام کرد که حمید فلاح هروی و مهدی شمس هر کدام به تحمل ۲۰ سال حبس و استرداد اموال محکوم شدند.
 
آقای مقیسه گفت که این حکم قابل اعتراض و بررسی دوباره در دادگاه تجدید نظر است.
 
دیوان عالی کشور که حکم اعدام بابک زنجانی را تأیید کرده است، حکم اعدام صادر شده برای مهدی شمس و حمید فلاح هروی متهمان ردیف دوم و سوم این پرونده را لغو و این پرونده را به شعبه «هم عرض» ارسال کرده بود.
 
رسانه‌های ایران از مهدی شمس به عنوان یکی از مدیران سابق کشتیرانی و از حمید فلاح هروی به عنوان یکی از نیروهای امنیتی سابق نام می‌برند.
 
مهدی شمس متهم شده که بابک زنجانی را به وزیر نفت معرفی کرده است.
 
با این حال او در دادگاه سخنان قاضی پرونده مبنی بر نقش او در معرفی بابک زنجانی به وزیر نفت را رد کرده و گفته بود که براساس «اسناد پرونده» مشخص است که بابک زنجانی با وزیر نفت «سابقه دوستی داشت».
 
به گفته مهدی شمس، بابک زنجانی در ۲۶ فروردین ۹۱ در لوزان سوییس با مقام‌های وزارت نفت مذاکره کرده و در ۲۴ آذر همان سال اولین قرارداد خود را با این وزارتخانه بسته است.
 
او همچنین گفت که ستاد تدابیر ویژه اقتصادی نیز آقای زنجانی را «تأیید کرده بود».
 
در این پرونده همچنین حمید فلاح هروی به مواردی چون «مشارکت در کلاهبرداری یک و دو دهم میلیارد یورویی» از شرکت نفت و« مشارکت در کلاهبرداری از تأمین اجتماعی» متهم شده است.
 
مقام‌های انتظامی و قضایی ایران در دی ماه ۹۵ از دستگیری علیرضا زیبا حالت‌منفرد، به عنوان «یکی از عوامل اصلی پرونده بابک زنجانی» در خارج از ایران، و بازگرداندن او به کشور خبر داده بودند.
 
برخی از رسانه‌های ایران از او به عنوان صاحب امضای مجاز بانک «ارزش» یکی از بانک‌های متعلق به بابک زنجانی نام برده‌اند.
 
بابک زنجانی متهم شده که «یک میلیون بشکه نفت به ارزش ۳۰۰ میلیون یورو» را از شرکت نفت ایران تحویل گرفته و از مبلغ دو میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو که موظف بوده پرداخت کند، «۱۶۰ میلیون یورو پرداخت کرده و مابقی را صرف امور شخصی کرده است».
 
آقای زنجانی و وکیل او چندین بار وعده داده‌اند که این بدهی از طریق شرکای خارجی زنجانی پرداخت خواهد شد اما تاکنون این بدهی پرداخت نشده است.
 
بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، بدهی بابک زنجانی به این وزارتخانه را چهار میلیارد دلار اعلام کرده و گفته است که آقای زنجانی «قصد ندارد» این بدهی را پرداخت کند.
+13
رأی دهید
-4

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۹
  ab5534 - هلسینکی، فنلاند

  متهم ردیف اول خود خامنه‌ای و دوم پسرش مجتبی‌ است
  1
  24
  یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.