وزارت خارجه ایران استعفای حریری را 'سناریوی تنش‌آفرینی' خواند

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، موضع سعد حریری علیه ایران را رد کرده و گفته است که استعفای آقای حریری بخشی از "سناریوی جدیدی برای تنش‌آفرینی" در لبنان و منطقه است.
 
آقای قاسمی در بیانیه‌ای گفته است اتهام‌هایی که آقای حریری علیه ایران مطرح کرده، مشابه اتهام‌هایی است که مقام‌های آمریکایی، اسرائیلی و سعودی به حکومت ایران می‌زنند.
 
سعد حریری امروز در نطقی در ریاض، پایتخت عربستان، به تندی از ایران و حزب‌الله لبنان انتقاد کرد و گفت احساس می‌کند عده‌ای می‌خواهند او را مانند پدرش، رفیق حریری، مورد سوءقصد قرار دهند.
 
سخنگوی وزارت خارجه ایران استعفای سعد حریری در عربستان را "مایه تاسف و شگفتی" دانسته و گفته است او به اهداف اسرائیل کمک می‌کند.
 
بهرام قاسمی مداخله ایران در امور داخلی لبنان را رد کرده و گفته است که ایران به استقلال، ثبات و آرامش این کشور احترام می‌گذارد.
 
حزب‌‌الله لبنان گروه شیعه مسلحی است که با حمایت گسترده ایران فعالیت می‌کند و در سال‌های اخیر نیروهایش در کنار نظامیان ایرانی در دفاع از حکومت بشار اسد در سوریه جنگیده‌اند.
سعد حریری روز جمعه در بیروت با علی اکبر ولایتی، مشاور دیپلماتیک رهبر ایران، ملاقات کرد  سعد حریری در انتقاد از حزب‌الله لبنان گفته است اعضای این گروه خود را سرباز مقاومت معرفی می‌کنند اما سلاحشان را علیه مردم سوریه به کار می‌گیرند.
 
جنگ داخلی سوریه از آغاز زمینه‌ساز تنش و اختلاف در فضای سیاسی لبنان بوده است. سوریه منتقدان زیادی در لبنان دارد.
 
در سال ۲۰۰۵ و به دنبال سوءقصد به رفیق حریری، که بسیاری نهادهای امنیتی سوریه را متهم اصلی آن می‌دانستند، اعتراضات گسترده‌ای در لبنان شکل گرفت که در نهایت باعث شد نظامیان سوری پس از سال‌ها خاک لبنان را ترک کنند.
 
سعد حریری در نطق استعفای روز شنبه خود فضای سیاسی لبنان را به مقطع سوءقصد به جان پدرش تشبیه کرد و گفت مردم قیام خواهند کرد و مداخله‌جویی ایران در امور جهان عرب شکست خواهد خورد.
+29
رأی دهید
-31

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.