دیکشنری کالینز اصطلاح 'خبر جعلی' ( فیک نیوز ) را به عنوان 'عبارت سال' انتخاب کرد

ناشران دیکشنری آمریکایی کالینز گفته‌اند که اصطلاح "خبر جعلی" که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا رسانه‌های منتقد را به استفاده از آن متهم می‌کند به عنوان "عبارت سال" انتخاب شده است.
 
ناشران دیکشنری آمریکایی کالینز گفته‌اند که اصطلاح "خبر جعلی" که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا رسانه‌های منتقد را به استفاده از آنها متهم می‌کند به عنوان "عبارت سال" انتخاب شده است.
 
به گفته ناشران، از سال گذشته تا کنون، استفاده از این اصطلاح سه برابر شده است.
 
آقای ترامپ برای اولین بار از این اصطلاح در اشاره به اخبار رسانه‌ای در مورد ارتباط روسیه با انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته و تماس با اعضای ستاد انتخاباتی و مقامات دولتی خود استفاده کرد.
 
دیکشنری کالینز، که از مآخذ معتبر است، در مدخل مربوط به این اصطلاح آن را به این صورت تعریف کرده است: "گزارش مجعول، غالبا جنجالی که در پوشش گزارش خبری منتشر می‌شود."
 
اصطلاح دیگری که در سال جاری به بالای فهرست عبارات مشهور راه یافته "سیال جنسیتی" به معنی فردی است که در مورد موضوعات جنسیتی موضع و دیدگاه ثابتی ندارد.
 
این پنجمین سالی است که دیکشنری کالینز یک کلمه و یا عبارت پرطرفدار را برجسته کرده است.
 
از جمله کلمات قبلی می‌توان به واژه‌های "برگزیت" و "گیک" اشاره کرد.
 
البته این تنها دونالد ترامپ نبوده که از اصطلاح "خبرجعلی" استفاده کرده، ترزا می، نخست وزیر بریتانیا و جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا هم در سخنرانی‌های خود به این اصطلاح اشاره کرده‌اند.
 
هلن نیوزتید، مسئول محتوای زبان دیکشنری کالینز گفته: "اصطلاح خبر جعلی فارغ از این که به عنوان بیان واقعیت مورد استفاده قرار گیرد و یا به عنوان یک اتهام، در سال جاری قابل بررسی بود. این اصطلاح در تخریب اعتماد جامعه در گزارش کردن اخبار نقش داشته است."
 
کلمات دیگری که پیش از این از سوی دیکشنری کالینز به عنوان "عبارت سال" معرفی شده است
 
۲۰۱۶ برگزیت: این کلمه از نظر دستوری اسم است و به معنای "خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا است".
 
۲۰۱۵ بینج واچ: این کلمه از نظر دستوری فعل است و به معنای "تماشای شمار زیاد برنامه‌های تلویزیونی است ( به ویژه تماشای تمام نمایش‌های مربوط به یک مجموعه به ترتیب)."
 
۲۰۱۴ فوتوبمب: این کلمه از نظر دستوری فعل است و به معنای "خراب کردن عکسی که عکاس در حال گرفتن است، اغلب با انجام دادن کارهایی مضحک مثل شکلک درآوردن."
 
۲۰۱۳ گیک: این کلمه از نظر دستوری اسم قابل شمارش است. و به معنای" فردی است که دانش کامپیوتری دارد و بنظر می‌رسد که علاقه‌اش به مسائل کامپیوتری بسیار بیشتر از سایرین است."
+4
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.