مکارم شیرازی: دولت باید به قم «بودجه حسابی» بدهد، هیچ شهری هم نباید اعتراض کند

رادیو زمانه ـ آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه که در حوزه علمیه قم تدریس می‌کند، قم را شهری «مقدس» خواند و گفت دولت باید بودجه ویژه‌ای در اختیار این شهر قرار دهد.
 
به‌گزارش سایت «رسا»، مکارم شیرازی پنج‌شنبه ۱۱ آبان در دیدار با اعضای شورای شهر قم، گفت: «دولت باید ردیف بودجه مخصوصی برای قم تعیین کند تا شهرداری بتواند بدون وجود موانع مالی، به رفع مشکلات بپردازد.»
 
او افزود: «هیچ کدام از شهرها هم نباید معترض شوند چون قم با بقیه شهرها فرق می‌کند.»
برخی مراجع دینی شیعه و نیروهای مذهبی، دو شهر قم و مشهد را به دلیل وجود مقبره امامان شیعه و اعضای خانواده‌های آن‌ها و مراکز دینی در این شهرها، از حساب دیگر شهرهای ایران جدا می‌کنند و آن‌ها را «مقدس» می‌نامند.
 
ناصر مکارم شیرازی این اصل را که شهرداری‌ها باید با درآمد خود، مشکلات شهر را حل کنند، «اصل بیخودی» دانست و افزود: «بیشتر ساختمان‌های قم، فرهنگی و دینی است و نه تنها نمی‌توان از آن‌ها درآمد داشته باشد، بلکه باید به این مراکز پول هم بدهد، از این جهت دولت باید این مشکل را حل کند.»
او همچنین خواهان ساختن فرودگاهی در قم شد و فرودگاه را «یک پرستیژ برای شهر مقدس قم» خواند و گفت: «چرا باید شهری مثل کاشان فرودگاه داشته باشند اما کلانشهر قم که شهری زیارتی است، فرودگاه نداشته باشد.»
 
مراجع دینی شیعه در سال‌های اخیر از برگزاری کنسرت در دو شهر قم و مشهد نیز جلوگیری کردند. دلیل آن‌ها در این مورد نیز «مقدس» بودن این دو شهر عنوان شد.
+16
رأی دهید
-103

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  تحریمها روی واردات شکر اثر گذاشته و سود دهی ش را برای سلطان شکر پائین آورده .
  3
  89
  ‌پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران

  این اغا دزده در زمان اوستا محمود احمدی نژاد٬ قرار بوده کلی پول خرج طلبه های شیعه عرب خارج از کشور کنه و پول را از دولت وقت تحویل گرفته٬ولی همه پول را بالا کشیده. البته سلطان شکرهم هستند حضرت ایشان و همچنین سلطان پررویی و بیشرفی مثل اکثریت اخوندها.
  4
  67
  ‌پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  hamid411 - لس آنجلس، ایالات متحده امریکا

  چندین بار گفتم، این والده به خطا ها توی اون حوزه بیضیه فلسفه کانت و أرسطو نمیخونن. اینها شر و ور های صدر اسلام رو تنقیه میکنن. یعنی کپی برابر اصل، وقتی اون ممد اقا دزد مدینه یه جنگ رو میبرد، حتی به ناموس و زن و بچه قبیله مقهور هم رحم نمیکرد. و تا جزیه نمیگرفت ول نمیکرد. این حروم لقمه های کثافت هم ایران و ملت رو جزو غنائم جنگی حساب کردن و چپ و راست دارن میدزدن. واقعا خاک بر سر هرکسی که اولا زیر الم اینها سینه میزنه، دوما ماله کشی میکنه و میگه اسلام محمد با اسلام اخوندا فرق داشته. همشون از صدر اسلام تا ذیل اسلام سر و ته یه لجن هستن.
  9
  53
  ‌پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۷۳
  نازک بین - شفیلد، انگلستان

  بودجه مورد نیاز فرهنگی . مذهبی شهر های مثل مشهد و قم را میتوان و باید از در آمد حاصل از نذورات و هدایای مردمی به اماکن مقدس تآمین نمود . نه از بودجه ای که به نسبت بتمام شهرهای کشور داده میشود. این آقا بفرماید درآمد این اماکن کجا هزینه میشود.؟! در آمدی که در طول ماه سر به دهها و شاید صدها میلیارد تومان میزند. ! وچه کسانی در اینمورد ذینفع هستند.؟؟؟!!!!
  5
  49
  ‌پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  فضول میرزا - استکهلم، سوئد

  تنها چیزی که چشمان تو را سیر می کند خاک گورستان است! :o
  3
  56
  ‌پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد

  باید به قم بودجه حسابی بدهند ! به نوعی گفته باید که بدونه کوچکترین مخالفتی خواسته اش عملی گردد ! سالیانه هزاران نفر برای زیارت به قم میرون و این پولیکه از زیارت کنندها بدست می اورید چکارش میکنید ؟
  3
  35
  جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران

  بیا برو تو اسطبل خرها گاوها الاغ ها و قاطرها یه ۳- ۴ تا بودجه درست و حسابی که خودت دوست داری بردار . خوش خط و خال باشه که هی مزاحم دووووولت نشی.
  2
  25
  جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۲:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  آقا حالا گور پدر رجوی ولی مجاهدینو چرا خلع سلاح کردند آخه؟! حداقل به درد یک چنین موقعیت هایی می خورند.
  2
  16
  جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۴:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  mina minavand - هانور، آلمان

  واقعا که قم با همه شهرها فرق داره. کجا این همه دزد با هم یک جا زندگی میکنند و همه چی رو برادر وار با هم تقسیم میکنند؟؟
  2
  23
  جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  sama128 - شیراز، ایران
  :o :o :o :o : : : ;) ;) ;) ;) البته میگن بودجه قاطر یه چیز دیگه است تو مایه های بودجه حسابی که میخوای هستش. اصل بودجه حسابی و درست درمون که میخوای همونه . یاد اوری کردم که زیاد تو اسطبل ها نگردی یک راست بری سر اصل بودجه حسابی . :o :o
  0
  8
  جمعه ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.