خنده نماینده روسیه به پیشنهاد هسته‌ای جلیلی

 علی باقری، معاون جلیلی در شورای امنیت ملی در دوره پیشین با استناد به اظهارات تام کاتن سناتور جمهوری خواه، ادعایی کرده است که هم با اصل اظهارات تام کاتن و هم با روایت نیویورک تایمز در خصوص مذاکرات هسته ای و پیشنهاد تیم جلیلی در تعارض است.
 
در روایت باقری و طرفداران او علیه برجام، ادعا می شود که اظهارات مقامات دولت درباره وضعیت اقتصادی کشور در شروع به کار دولت یازدهم سبب شده بود طرف مقابل به وخیم بودن وضعیت اقتصادی کشور پی برده و در نتیجه در مذاکرات هسته‌ای با ایران دست بالاتری پیدا کند.
 
باقری اخیرا در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف مدعی شده که: «امروز هم مشکل همین است، چراکه به خاطر عقب نشینی های راهبردی که در برجام متجلی شده تصور آنها از ما این است که ضعیف هستیم و به خاطر همین امر سناتور تام کاتن که متحد ترامپ است در سخنرانی اخیر خود گفت: «در ارتش امریکا به ما یاد میدهند که وقتی دشمن در برابرت زانو زد او را به زمین بزن و کارش را تمام کن».
 
این در حالی است که باقری همه سخنان تام کاتن را ذکر نمی کند؛ تام کاتن به صراحت به تحریم های سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ اشاره کرده است ولی باقری این بخش از اظهارات وی را ذکر نکرده است؛ کاتن معتقد است تحریم‌های اعلام شده علیه ایران به ویژه از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱، عملا اقتصاد ایران را به مرز فروپاشی کشانده بود و در چنین شرایطی، آمریکا نمی‌بایست با مذاکرات هسته‌ای اجازه دهد اقتصاد ایران نجات پیدا کند.
 
روزنامه نیویورک تایمز فاش کرده بود که در جریان مذاکرات هسته ای ایران و ۵+۱ در دوره سعید جلیلی، تنها پیشنهاد علنی شده جلیلی به طرف مقابل، موجب خنده نماینده روسیه شده است.
 
به نوشته این روزنامه، آمریکایی‌ها آن روزی احساس کردند ایران به زانو در آمده که ریال نزدیک به هفتاد درصد ارزشش را در برابر دلار از دست داد، بحران مرغ بر کشور سایه افکند و قیمت پراید سه برابر شد. آمریکایی‌ها پیش از آن هم به ضعف مذاکره‌کنندگان ایرانی پی برده بودند؛ همان روزی که پیشنهاد طرف ایرانی به ۵+۱ آن قدر مبتدیانه بود که سفیر روسیه نتوانست جلوی انفجار خنده‌اش را بگیرد!
 
عجیب است اگر مذاکره‌کننده ارشد کشوری در موضوعی به حساسیت مذاکرات هسته‌ای ایران، احساس قدرت و توانایی کند ولی تنها پیشنهاد علنی شده وی به طرف مقابل باعث خنده حضار شده باشد؛ اتفاقی که برای تیم سعید جلیلی افتاد.
 
آنها در جولای ۲۰۰۸، پیشنهادی با عنوان «مدالیته برای مذاکرات جامع» در جلسه با ۵+۱ ارائه کردند که فقط در عنوان آن دو غلط املایی وجود داشت.
 
به نوشته نیویورک تایمز محتوای این متن آن قدر عجیب بوده است که سرگئی کیسلیاک نماینده روسیه در مذاکرات که بعدا روابط وی به عنوان سفیر روسیه در آمریکا با دولت ترامپ جنجالی شد، نتوانسته جلوی انفجار خنده‌اش را بگیرد.
+49
رأی دهید
-9

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۳۹
  Linchan - تهران، ایران
  آخه وقتی یه بی سواد آخوند زاده میشه سرپرست تیم مذاکره کننده که دست چپ از راستشو نمیشناسه بایدم مضحکه عام و خاص بشیم تو دنیا،
  3
  14
  ‌پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۳:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  یا30ن - پارسایان، ایران
  اینا اگر چیزی حالیشون بود که بایکوت ترکیه توسط روسیه رو برا خودشون امتیاز فرض می کردن.نه اینکه بشن کوریدور ترکیه که بایکوت رو دور بزنه!در ثانی بنظر من تیم مذاکره کننده به غیر از ظریف بقیه یه مشت پت و مت و سه کله پوک بودن!که هدفشان فقط اجرای یه کمدی بود که دیگران رو به خنده‌های و پوزخند سرگرم کنن.نمونش نماینده روسیه!حالا گیرم هم برجام به نتایج عالی هم می رسید!هیچ فرقی به حال ما نداشت.ما قبل از برجام هم روزگاری نداشتیم تا چه برسه به بعد از برجام!اینم کلیشه‌ای بود که سرمردم رو گرم کنند!این ها تا زمانی که در بستر سازی امور کشور به نیروی ملی اتکا نکنند روزگار ما همین هست و خواهد شد!نمونه پروفسور آرین!نمونش اینکه واگن های درجه یک ما غذاهای رو اتریشیها طبخ می کنن!هرچه را بگندد نمکی زنند وای از آن روز که بگندد نمک!
  2
  6
  ‌پنجشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.