حمایت نیکوکاران از رفتگر درستکار

سخنگوی دولت، مسئولان شورای شهر کرج و مردم  نیکوکار برای آزادی مرد جوان اعلام آمادگی کردند
 
همزمان با انتشار گزارشی از سرگذشت غم‌انگیز «رفتگر نیمه‌شب‌های کرج» در صفحه حوادث «ایران»، دیروز شاهد موجی از احساسات مردم مهربان و نیکوکار کشورمان همراه با پیام‌هایی پرشور و امید بودیم. تلفن‌های گروه حوادث و سایر بخش‌ها دائم زنگ می‌خورد و مردم برای یاری رساندن به مرد گرفتار اعلام آمادگی کردند. زوج نیکوکار کرجی که تا کنون ده ها زندانی را  آزاد کرده اند نیز برای آزادی وی اعلام آمادگی کردند.
در این گزارش تکاندهنده به روایت زندگی عجیب مرد جوانی به‌نام «جعفر باقری»، رفتگر پیمانکار شهرداری کرج پرداختیم. او که طی 6 ماه، سه بار در حال کار، کیف‌های حاوی پول نقد، طلا و جواهرات را در خیابان‌ها یافته و بی‌آنکه وسوسه شود، آنها را به صاحبانشان بازگردانده بود. اما سحرگاه 18 مهر 94، هنگامی که او در حال جاروکردن خیابانی در منطقه 11 شهرداری کرج – کلاک- بود متوجه شد جوی آب توسط درختی شکسته مسدود شده است. او بلافاصله برای برداشتن تنه درخت دست به کار شد غافل از اینکه سیم برق پاره‌ای در جوی آب افتاده است و ناگهان مرد جوان دچار برق گرفتگی، سوختگی و شکستگی شدید شد. دقایقی بعد هم رفتگر نیمه جان در تماس همکارانش با اورژانس، با همان لباس‌های نارنجی به بیمارستان انتقال یافت و تحت درمان قرار گرفت. اما افسوس که هیچ‌کس حاضر به پرداخت هزینه‌های درمان مرد نگونبخت و درستکار نشد.

با این حال و پس‌از بهبود نسبی و به‌دلیل مشکلات جسمی نتوانست به محل کارش برگردد و پیمانکار شهرداری هم با او قطع همکاری کرد. حالا او مانده بود با میلیون‌ها تومان بدهکاری و نگاه‌های سنگین صاحبخانه و هزینه‌های درمان خود و معیشت خانواده‌اش و البته آلبومی از عکس‌های یادگاری مسئولان شهر با او.سرانجام «جعفر» که با حقوق ماهانه 800 هزار تومانی، امید به آینده‌ای روشن داشت، به‌خاطر دریافت نکردن 21 ماه حقوق و نپرداختن 16 ماه اجاره خانه با شکایت صاحبخانه‌اش بازداشت شد. اما چند روز بعد و به‌دنبال انتشار ماجرای تلخ زندگی‌اش در صفحه حوادث «ایران»، ورق برگشت و زندگی روی خوش خود را به مرد پاکدست، همسر و دو فرزندش نشان داد.
پیگیری سخنگوی دولت
صبح دیروز از دفتر دکتر «محمدباقر نوبخت» سخنگوی دولت، تماسی با گروه حوادث روزنامه ایران برقرار و اعلام شد با دستور وی، مقرر شد بدهکاری مرد گرفتار پرداخت شود.

از سوی دیگر «حاجی رضا شاکرمی» دادستان عمومی و انقلاب البرز نیز با اطلاع از سرنوشت رفتگر پاکدست، دستور انتقال وی به دفتر دادستانی را صادر کرد تا وضعیت وی خیلی سریع مورد رسیدگی قرار گیرد. این در حالی بود که موج تماس‌های مردمی با روزنامه ایران نیز تا عصر دیروز همچنان ادامه داشت و ده‌ها نیکوکار برای آزادی وی اعلام آمادگی کردند.«جعفر» -38‌ساله- دیروز خسته و غمگین در برابر دادستان کرج قرار گرفت و در حالی که چشمانش پر‌از اشک بود گفت: «تمام این چند شب که بازداشت بوده‌ام، فقط خدا را صدا زدم و می‌دانستم که پروردگار مهربانم صدای من و خانواده‌ام را می‌شنود. نمی‌گویم در این چند شبانه روز به من چه گذشت. در روزهایی که هیچ‌کس مرا نمی شناخت دلم از آنهایی شکست که تا چند وقت قبل برای گرفتن عکس‌یادگاری با من سرو دست می‌شکستند اما افسوس که خیلی زود و در اوج تنگدستی فراموشم کردند. برای یک مرد و پدر بسیار تلخ است که حکم تخلیه خانه‌اش صادر شده باشد و همسر  و فرزندانش را در خواب از خانه بیرون کنند. من دستم خالی است و قلبم از فرط رنج و ناراحتی، زخم خورده و شکسته است. اما هنوز هم بر اعتقادم پایبندم. چرا که اگر در همین لحظه باز هم خداوند مرا امتحان کند و کیف پولی پیدا کنم، بی‌هیچ‌کم و کاستی آن را به صاحبش بر می‌گردانم و لحظه‌ای هم تردید نمی‌کنم.»«حاجی‌رضا شاکرمی» دادستان عمومی و انقلاب استان البرز نیز پس از شنیدن اظهارات مرد جوان، دستور قبول ضمانت برای آزادی رفتگر درستکار را صادر کرد و پس از هماهنگی حوزه دادستانی با صاحبخانه وی، مهلتی 4 روزه به این مرد دربند داده شد.
واکنش رئیس شورای شهر کرج
محمد نبیونی رئیس شورای شهر کرج نیز اعلام کرد: به محض اطلاع از این موضوع و مطالعه گزارش روزنامه ایران یکی از همکارانم را مسئول پیگیری مشکلات رفتگر بدهکار کرده‌ام.همچنین از آنجا که کارکنان مجموعه شهرداری دارای بیمه مسئولیت هستند، حتی با وجود تأخیر، باید شهرداری لایحه‌ای به شورا تقدیم کند تا خسارت از محل بیمه پرداخت شود و در صورت قصور شهرداری حتی در صورت نبود قرار داد بیمه از محل بودجه طبق قانون خسارت‌ها پرداخت می‌شود.همچنین حسین محمدی، یکی دیگر از اعضای شورای شهر کرج نیز با ابراز تأسف از وقوع این ماجرا به خبرنگار «ایران» گفت: روز چهارشنبه – امروز- در صحن علنی شورای شهر کرج با حضور شهردار این موضوع که عواطف مردم شهر را جریحه دار کرده است، بررسی خواهد شد تا موضوع خیلی سریع حل شود. گفتنی است از صبح دیروز و به‌دنبال انتشار این گزارش، بارها نمایندگان شهرداری، شرکت پیمانکار و خبرنگاران استان البرز با تلفن همراه وی تماس گرفته و به خانه مرد رفتگر مراجعه کردند. این در حالی است که چند رفتگر دیگر با ارائه مدارک و اسنادی نسبت به بی‌توجهی پیمانکار مذکور شهرداری شکایت کرده و شرایط مشابه خود را بازگو کرده‌اند که طی روزهای آتی گزارش‌های مربوطه نیز منتشر خواهد شد.
+79
رأی دهید
-0

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  رقص پرواز - پراگ، چک

  درود بر انسانهای شریفی که مهربانی، حس انسان دوستی و کمک به همنوعان گرفتار در وجودشان خاموش نشده!
  1
  57
  ‌چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۴
  hamid swed - مالمو، سوئد

  اون هم بخاطر اینه که رسانه ای شد والا از این دولت بی بخار چیزی برنمیاد, پولها باید بره تو جیب بشار و بقیه لاشخورها, این بیچاره برای دولت کار میکنه و مردم باید کمکش کنن, آخه این چه رژیمیه؟؟
  4
  55
  ‌چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران

  دم روزنامه ایران گرم. دم روزنامه نگار و کسی که وقت گذاشته گرم. اینها ارزش داره و این روزنامه ها باید بدونند هر صفحه آنها برای چی ساخته شده و هدفشون چیه وقتی مردم ببینند این روزنامه ها میتونند محل کمک و شنیده شدن صداشون باشه قطعا اعتماد میکنند و به نظرم این روزنامه با همین مطلبش شاید کل کارش رو حلال کرده. همش که فلسطین و لبنان و سوریه نیست و متاسفانه روزنامه هایی که با پول مردم می چرخند و سرتاپا فحش و مطالب بیخودی هستش بسیار زیادن مثل کیهان که تو این ۴۰ سال هیچ دردی از دردهای مردم کم نکرده که همیشه باعث زندان و بدبختی و تهمت برای عده ای از مردم شده بدون اینکه جرمی ثابت بشه
  0
  26
  ‌چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.