نامه سناتورهای آمریکا به سفیر ایالات متحده در سازمان ملل برای پاسخگویی ایران

چندین سناتور امریکا در نامه ای به نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل از او خواستند که از آژانس بین المللی انرژی اتمی بخواهد از تأسیسات نظامی ایران بازدید بعمل آورد.
این سناتورها در عین حال خواستار گزارشگری و الزامات بررسی قوی تر و تأئید پیروی ایران از توافق هسته ای شده اند.
 
امضا کنندگان این نامه عبارتند از سناتورهای جمهوریخواه تد کروز، مارکو روبیو، دیوید پردو، جان بوزمن، جانی ایزاکسون، جان براسو، مایک لی، کری گاردنر، جیم ریچ، دن سالیوان، مایک راندز، لوتر استرینج، جیمز اینهاف و جان کندی.
 
در بخشی از این نامه آمده است: «هنگامی که برجام آشکار شد، پرزیدنت اوباما قول داد که بازرسان به مکان های مشکوک دسترسی داشته باشند. بدین معنا که آژانس بین المللی انرژی اتمی، سازمان مسئول بازرسی ها، هرگاه لازم باشد به هر کجا که ضروری باشد، دسترسی خواهد داشت. او تاکید کرد که برنامه هسته ای ایران با محدودیت های شدید روبروست و مورد شدیدترین بازرسی های اتمی قراردارد. اما در عمل به نظر می آید که چنین نیست. در همین تابستان گذشته مقامات ایرانی گفتند که که سایت های نظامی ایران از شمول بازرسی ها بیرون است و انها هرگز اجازه بازرسی از آنها را نخواهند داد.»
 
سناتورها در نامه خود از نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل خواستند با همکاران خود در سازمان ملل همکاری کند تا مسئله کمبود ها و ابهامات در بازرسیها مورد بررسی قرار گیرد و نکات مبهم درگزارش رفع شود. از جمله این ابهامات، عدم تمایز میان سایتهای نظامی و غیر نظامی ایران است.
در این نامه تاکید شده است که این ابهامات مانع از انجام بازرسیهای جامع آژانس شده است. بررسی انستیتوی علم و امنیت بین المللی در مورد تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی موید این واقعیت است که گزارش آژانس آنچنان محدود است که بازرسان ناگزیر شده اند با تکیه بر گزارش های اطلاعاتی و دیگر اطلاعات تعیین کنند که آیا سایت هائی را که بازرسی نکرده اند مورد استفاده هائی قرار گرفته که توافق هسته‌ای را نقض می کند.
+19
رأی دهید
-18

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  Iranemaa - قم، ایران
  اگر آخوندا به بمب اتم دست پیداکنند، ایران میشه کره شمالی دوم ،یعنی عملا بخاطر ریسک بمب اتم، هیچ کشوری قدرت حمله به حکومت آخوندی را ندارد و در داخل هم با خیال راحت مردم را سرکوب و شکنجه میکنند و این یعنی آخوند، سالهای سال با قوانین ضدانسانی اسلامی بر مردم حکومت خواهد کرد.
  13
  16
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  samak - پاریس، فرانسه
  این اسامی را که ردیف کردید، یهو یک دلهره غریبی آشوب به دلم انداخت که نکنه این چند تا سناتور آمریکایی یه وقت تک و تنها به ایران حمله کنن? اون وقت یعنی چی میشه وضعمون?
  10
  10
  ‌چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۹
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.