۵ هشدار برای کاهش مصرف پروتئین!

پروتئین‌ها زنجیره‌های طولانی از اسیدهای آمینه هستند که ما از رژیم‌های غذایی دریافت می‌کنیم. اسیدهای آمینه در گیاهان نیز وجود دارند اما بیشتر منابع آن‌ها در محصولات حیوانی مانند گوشت، لبنیات، تخم مرغ و ماهی است.
 
پروتئین‌ها دائماً تجزیه می‌شوند و باید جایگزین گردند. به همین دلیل مصرف غذاهای سرشار از پروتئین در روز اهمیت دارد و آن ‌هم برای جلوگیری از علائمی مانند انرژی کم، نوسانات خلقی، اضطراب، متابولیسم آهسته، سطح قند خون نامنظم، بی‌خوابی، یبوست و ...
با این حال همان‌طور که کمبود پروتئین شما را در معرض مشکلات سلامت قرار می‌دهد، دریافت بیش از حد آن نیز می‌تواند با ۵ هشدار جدی برای بدن همراه باشد. به عقیده متخصصان تغذیه برای مردان بزرگسالی که دارای وزن متوسط و سطوح فعالیت کافی هستند، روزانه دریافت ۵۶ گرم پروتئین ضروری است. این میزان در زنان به ۴۶ گرم می‌رسد:
آسیب کلیوی: علم به ما می‌گوید که رژیم‌های غذایی سرشار از پروتئین می‌توانند آسیب شدید کلیه‌ها را به همراه داشته باشند زیرا این اندام‌ها باید به طور مداوم سخت کار کنند تا نیتروژن خون را از بین ببرند. پروتئین اضافی در رژیم غذایی به معنای مواجهه با عوارض جانبی نیتروژنی بیشتر است. به طور معمول، بدن می‌تواند مقدار طبیعی از پروتئین را از طریق ادرار دفع کند، اما مصرف بیش از اندازه موجب شکل گیری استرس در کلیه‌ها برای خلاص شدن از شر نیتروژن اضافی می‌شود که در بلندمدت آسیب کلیوی را به همراه دارد.
افزایش وزن: بسیاری از کارشناسان تغذیه با این مسئله موافق هستند که اگرچه در کوتاه مدت ممکن است با مصرف زیاد پروتئین، کاهش وزن را تجربه کنید، اما وزن بالاخره به میزان سابق خود بازمی‌گردد و یا حتی می‌تواند بیشتر از زمانی شود که برنامه کاهش وزن خود را آغاز کرده‌اید.
کج‌خلقی: مطالعه‌ای که در سال ۲۰۰۹ انجام شد، نشان داد، افرادی که یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات را برای یک بازه زمانی یک ساله یا بیشتر دنبال کردند، با آثار منفی چشمگیر روی خلق و خوی خود مواجه شدند. محققان پیوندی بین رژیم غذایی کم کربوهیدرات و تحریک پذیری، افسردگی، و بی قراری به واسطه کمبود کربوهیدرات‌ها (قند و نشاسته) برای مغز و تولید سروتونین (هورمون خلق و خوی) را گزارش کردند.
بوی بد دهان: افرادی که رژیم‌های غذایی سرشار از پروتئین و کم یا بدون کربوهیدرات را دنبال می‌کنند، اگرچه ممکن است کاهش وزن را در کوتاه مدت تجربه کنند، اما احتمال مواجهه با نفس بد بو به لطف وضعیتی که به نام کتوز شناخته می‌شود، آن‌ها را تهدید می‌کند. کتوز زمانی رخ می‌دهد که بدن به واسطه کمبود کربوهیدرات‌ها استفاده از چربی به عنوان سوخت را آغاز می‌کند. همان‌گونه که بدن از ذخایر چربی استفاده می‌کند، زمینه‌ساز تولید کتون می‌شود. انتشار این مواد شیمیایی نفس بدبو و بوی بد دهان را موجب می‌شود. از آنجایی که کتون ها از اعماق درون بدن منتشر می‌شوند، هر میزان مسواک زدن، شستشوی دهان و آدامس جویدن نیز در رفع بوی بد تأثیری نخواهد داشت.
مشکلات گوارشی: فیبر از اهمیت ویژه‌ای برای گوارش برخوردار است. در حقیقت، برای حفظ عملکرد درست و سالم دستگاه گوارش مصرف روزانه ۲۵ تا ۳۵ گرم فیبر توصیه می‌شود. پیشگیری از شرایطی مانند نفخ، گاز، و یبوست به میزان فیبری که در رژیم غذایی خود از کربوهیدرات‌های پیچیده (به عنوان مثال، غلات کامل، لوبیا، میوه‌ها، و سبزیجات) دریافت می‌کنید، بستگی دارد. بر همین اساس است که رژیم‌های غذایی سرشار از پروتئین و کم کربوهیدرات به ناآرامی گوارشی منجر می‌شوند.
+8
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.