شمخانی: استفاده از کلمه حصر درست نیست

شمخانی: مسائل مربوط به موسوی و کروبی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ پیش آمده و آنها در حصر نیستند.دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران می‌گوید استفاده از واژه «حصر» برای میرحسین موسوی و مهدی کروبی «درست نیست» و آنها «هر کس را اراده کنند می‌توانند ببینند».
 
خبرگزاری های ایلنا و ایسنا گزارش کرده‌اند که علی شمخانی روز سه‌شنبه نهم آبان،‌با اعلام این موضوع در نمایشگاه مطبوعات به دیدار چندی پیش اسماعیل دوستی٬ عضو حزب اعتماد ملی، با مهدی کروبی اشاره کرد و آن را نشانه در «حصر» نبودن رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ دانست.
آقایان موسوی و کروبی همراه با زهرا رهنورد از بهمن سال ۸۹ در حصر به سر می‌برند.
 
دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در بخش دیگری از سخنانش با اعلام اینکه «حصر زمانی رفع می‌شود که دلیل وقوعش حل شود» افزود: مسائل مربوط به موسوی و کروبی پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ پیش آمده و آنها «در حصر نیستند».
 
مرتضی صادقی، فعال سیاسی چپ،‌مقیم هلند در مورد سخنان علی شمخانی به رادیو فردا می گوید: «اینگونه بنظر می رسد که آرام آرام تشنگان قدرت و ثروت در نظام جمهوری اسلامی دارند متوجه می شوند که برای حفظ جایگاه و منافع خود باید حتی کلمات را بر اساس معانی راس هرم نظام معنی کنند».
 
او با اشاره می کند:‌ «در موارد متعددی، این خوش بینی وجود داشت که علی شمعخانی به دلیل پیشینه و خدمات بی شائبه ای که به نظام جمهوری اسلامی کرده و ارادتی که به آقای خامنه ای دارد جسارت ورود به بحث حصر و احتمالا آماده سازی شرایط برای پایان ان را فر اهم آورد اما در شرایطی که محصورین حتی اجازه انتخاب زمان دیدار با پزشکان را ندارند . در زمانبندی دیدارهای خانواده گی هیچ تغییری حاصل نشده خانم رهنورد و آقایان موسوی و کروبی دسترسی به تلفن اینترنت و ... ندارند یک باره ما با استناد ملاقات آقای دوستی با آقای کروبی برای تکذیب کل حصر مواجه می شوید. واقعا نمی شود حرفی زد جز عبارت تاریخی مهندس موسوی که گفت:ما با انسانهائی مواجهیم که مستقیم در چشم تو نگاه می کنند و دروغ می گویند».
 
پیش از این، حسین کروبی ،‌ فرزند مهدی کروبی، روز ۲۷ مهر اعلام کرده بود که شورای عالی امنیت ملی «تصویب کرده» برخی افراد با پدرش دیدار کنند که بر اساس این مصوبه، آقای دوستی با پدرش دیدار کرده است.
 
فرزند آقای کروبی افزوده بود علی شمخانی به تعدادی از اعضای «کمیته پیگیری حصر» در فراکسیون امید مجلس، گفته که «می‌خواهیم بعضی از دوستان را نزد آقای کروبی و موسوی ببریم».
 
حسین کروبی همچنین بر اساس شنیده‌های خود گفته بود که شورای عالی امنیت ملی «تصویب کرده به مرور یک‌سری اشخاص بتوانند با آقای کروبی و آقای موسوی دیدار کنند.»
 
پیش از این نیز برخی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی پیشنهاد رفع حصر تدریجی رهبران معترضان به نتایج انتخابات سال ۸۸ را مطرح کرده بودند.
 
علی شمخانی در شرایطی به صراحت اعلام کرد که میرحسین موسوی و مهدی کروبی در «حصر نیستند» که تاکنون خبر معتبری از رفع حصر این دو نفر از سوی مقام‌های مسئول و یا خانواده‌های آنها منتشر نشده است.
 
پیش از سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز گروهی از فعالان سیاسی محافظه‌کار و تعدادی از نیرو‌های حزب‌الله در شبکه‌های اجتماعی در سال‌های اخیر بارها ادعا کرده‌اند که میرحسین موسوی٬ مهدی کروبی و زهرا رهنورد در «حصر» نیستند و از امکانات خوبی برخوردارند.
 
این در حالی است که دختران میرحسین موسوی و زهرا رهنورد روز ۲۳ مهر در نامه‌ای به مراجع تقلید، با انتقاد از «شانه خالی کردن» مسئولان از پیگیری موضوع حصر والدین‌شان گفتند که «مرگِ تدریجی محصوران آرزو و برنامه‌ عده‌ای» شده است.
 
رفع حصر از اصلی‌ترین خواسته‌های هواداران حسن روحانی در دو انتخابات ریاست‌‌جمهوری در سال‌های ۹۲ و ۹۶ بود و او در هر دو انتخابات، وعده‌هایی به تصریح یا تلویحاً در مورد رفع حصر داد.
در این میان، در طول چهار سال فعالیت دولت نخست آقای روحانی، نه تنها برای تحقق این وعده اقدام عملی صورت نگرفت، بلکه دردوره دوم ریاست جمهوری او، بر محدودیت‌ها علیه محمد خاتمی، رئیس جمهوری پیشین ایران، نیز افزوده شده است.
 
آقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد از بهمن ۸۹ تاکنون بدون محاکمه در حصر خانگی به سر می‌برند.
درخواست‌های آنان برای حضور در دادگاه علنی نیز تاکنون مورد قبول واقع نشده و نظامیان و روحانیون هوادار رهبر جمهوری اسلامی در واکنش، آنها را به صدور احکام سنگین از جمله اعدام تهدید کرده‌اند.
+4
رأی دهید
-23

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۷۶
  hassan5 - تهران، ایران
  خودشان تمایل به بیرون رفتن ندارند!؟!؟
  0
  2
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.