رکورد اینستاگرامی ایرانی‌ها زیر مطلب دونالد ترامپ

رادیو فردا : کاربران ایرانی شبکه اجتماعی اینستاگرام، پس از ۱۷ روز که از نظردهی آنها زیر یکی از عکس‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا می‌گذشت، توانستند یک رکورد تازه ثبت کنند. حرکتی که با اعتراض آنها به استفاده از نام دیگری برای خلیج فارس، از سوی آقای ترامپ آغاز شد.
 
این اولین بار نیست که کاربران ایرانی در فضای مجازی کارزاری به راه می‌اندازند و با لایک کردن یا پسندیدن یک مطلب و یا نظر دادن و کامنت گذاشتن پای مطالب،‌خبر ساز می شوند. این‌بار اما فعالیت مجازی این کاربران رکوردساز شده است.
 
۲۱ مهرماه بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، سیاست راهبردی خود در قبال ایران را اعلام کرد. سخنرانی‌ای که در آن آقای ترامپ از تأیید نکردن اقدامات ایران بر مبنای برجام سخن گفت و در عین حال اعلام کرد تحریم‌های تازه‌ای را علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال می‌کند.
اما نه این نکات بلکه موضوعی دیگر در این سخنرانی، مورد توجه شمار زیادی از کاربران قرار گرفت، که بیش از دو هفته بعد هنوز به آن واکنش نشان می‌دهند و آن هم زمانی بود که آقای ترامپ، بر خلاف رویه چند رئیس‌جمهور پیش از خود، در اشاره به خلیج فارس، به جای واژه فارس از عربی استفاده کرد.
 
دقایقی بعد، عکسی از آقای ترامپ در حال ایراد این سخنرانی، بر روی حساب رسمی اینستاگرام او منتشر شد و از همان دقیقه، کاربران ایرانی روانه این صفحه شده و اعتراض خود به استفاده از نام دیگری برای خلیج فارس را شروع کردند.
 
هر دقیقه ده‌ها کامنت اضافه می‌شد تا آنکه تعداد این کامنت‌ها به حدود چهار میلیون رسید و رکورد بیشترین کامنت زیر یک عکس در شبکه اجتماعی اینستاگرام را شکست.
فعالیت مجازی کاربران ایرانی در اینستاگرام با هشتگ‌های مختلفی شروع شد که ابتدا مربوط به خلیچ فارس و ایران می‌شد. البته با افزایش میزان نظردهی کاربران، دامنه آن نیز گسترش یافت. گروهی علیه کشورهای همسایه ایران می‌نوشتند، گروهی دست به دامن طنز شدند و عده‌ای نیز مطالبی توهین‌آمیز درباره رئیس‌جمهور آمریکا و یا مردم کشورهای همسایه ایران نوشتند.
 
اما هدف نهایی کاربرانی که ۱۷ روز به نظردهی ادامه دادند، شکستن یک رکورد بود. پیش از این شهروندان ترکیه رکورددار نظردهی در ایسنتاگرام بودند. آنها چند ماه پیش، زیر یک عکس دیگه کوستا، مهاجم تیم اتلتیکو مادرید، از او خواسته بودند به تیم بشیکتاش ترکیه بپیوندد. معمولا هم رکوردداران اینستاگرام چه در میزان لایک و چه کامنت، اهالی هنر و موسیقی و ورزش بودند اما حال حساب رسمی یک سیاستمدار، و موضوعی سیاسی، رده اول را در میزان نظردهی از آن خود کرده است.
​البته کاربران ایرانی پیش از این نیز حساسیت خود به رخدادهای اینترنتی در زمینه خلیج فارس را نشان داده بودند. یک دهه پیش ایرانی ها در یک حرکت اعتراضی با ساختن یک بمب گوگلی، راه جستجو برای نام «خلیج عربی» را سد کرده بودند.
 
اما همه حرکت های کاربران ایرانی، به یادآوری نام خلیج فارس خلاصه نشده، و از جمله، در جام جهانی گذشته هنگامی که لیونل مسی گل پیروزی تیم آرژانتین علیه ایران را به ثمر رساند، صفحه های منتسب به او در فضای مجازی، مورد هجوم و ناسزای کاربران ایرانی قرار گرفته بود.
+38
رأی دهید
-5

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۵
  تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک
  همواره حضور انورتان عرض کرده ام و مستحضر هستید که "هنر نزد ایرانیان است و بس!" ولتر میگفت: برای انسانها، بیهودگیها ی بیمعنی، بسیار اهمیت دارند. بیش از ۶۰ سال است که انسانهای بیشماری، برای یافتن لقمه ایی نان و گذشتن از خلیچ فارس و رسیدن به کشورهای شیخ نشین خلیجی در آبهای خلیج فارس جانشان را از دست میدهند و مالشان را قاچاقچیها به یغما میبرند. اهل خوزستان، چهارمحال بختیاری و فارس بخوبی با این درد آشنا هستند و آنرا میدانند. مهم این است که این انسانها بتوانند در مملکت خودشان در کنار زن و فرزند و پدر و مادرشان دو روز زندگی کرده و به بلا و مصیبت تن ندهند. حالا اسم خلیج میخواهد فارس باشد یا حوضچه ابوالقاسم خان توفیری به معیشت و زندگی من و شما و آن بیچاره ها ندارد. دارد؟! ولتر راست میگفت: بیهودگیهای بیمعنی خیلی اهمیت دارند!
  6
  12
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  زنده باد فرزندان کوروش.
  1
  3
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  [::تو خوبی بابا - ویاندن، بلژیک::] واقعا این اسمی که نوشتی دقیقا جواب خودت هستش. آره تو خوبی بابا ..برو با همون ولتر و باقی دوستان خوش باش. آره همه چیزهای مهم رو شما میدونی . ایران و ایرانی و سرزمین پارس با همین غیرتهای وطن پرستانه تا الان باقی مانده. و اینو بدون بربرها و مغلها و عربها و. نتونستند بعد از صدهاسال این مردم و این کشور و این درخت عظلم رو سرنگون کنند چرا؟ چون فرزندان کوروش و فرزندان ایران از هر قبلیه ای که بودند مثل یه زنجیر همیشه دور این درخت تنومند و قدیمی رو گرفته بودند تا اگر ضربه ای هست به اونها بخوره نه به درخت. درکش سخته ولی برو مصر برو عراق برو سوریه برو سایر کشورها ببین که زبانشون تغییر کرده و امروز شدن یه کشور کاملا عربی ...مغلها رو آدم کردیم . باور نداری برو ببین.
  1
  6
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  چی شد فرهنگ اصیل اریایی.این است همان فرهنگ. فرهنگ شما ان چیزی نیسا که شما باور دارید و بهش افتخار می کنید. فرهنگ ایرانی همانی است که امروز در دنیای مجازی به نمایش می گذارید
  1
  0
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۶
  koroshniknam - تهران، ایران
  ای کاش افرادی که باعث این رکورد شدن ، اول نگاهی هم به اسم خودشون و اقوامشون کنن و ببینن عربی هست یا نه ؟ و اگر جزو ایرانیان نامسلمون بودن بعدا از اسم خلیج عربی ناراحت بشن.
  5
  0
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۱۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.