پهلوان عباس زندی درگذشت

عباس زندی دارنده بازوبند پهلوانی ایران طی چهار دوره مختلف بود.عباس زندی، قهرمان کشتی آزاد جهان و سرمربی اسبق تیم ملی ایران، در سن ۸۷ سالگی چشم از جهان فرو بست.
 
او مردی از نسل اول کشتی آزاد ایران است؛ نسلی که از گود زورخانه گام به روی تشک‌ گذاشتند تا قوانین کشتی مدرن و رقابتی را بیاموزند.
 
در آن هنگام، صاییم آریکان از ترکیه به خدمت گرفته شده بود تا به عنوان سرمربی تیم ملی ایران، پهلوانان زورخانه را با روش مبارزه در کشتی مدرن آشنا کند.
 
پس از جنگ جهانی دوم، از پایان دهه ۴۰ میلادی تا آغاز دهه ۶۰ میلادی، دوران پر هیجان رویارویی پهلوانان ایران و ترکیه بود.
 
پهلوانانی چون غلامرضا تختی و زندی از ایران، یاشار دوغو، عصمت آتلی و حیدر ظفر از ترکیه. حالا جام تختی و یاشاردوغو در دو کشور، از قدیمی‌ترین تورنمنت‌ها در دنیای کشتی هستند.
 
عباس زندی دارنده بازوبند پهلوانی ایران طی چهار دوره مختلف بود. او رکوردهای جالبی به جا گذاشت. از جمله اینکه در سن ۱۸ سالگی به المپیک رفت، در ۱۹ سالگی جوان‌ترین پهلوان کشور شد و در ۳۲ سالگی هم با حمایت تختی و رضایت بلور، به سرمربیگری تیم ملی رسید.
 
تا قبل از پیوستن تختی به جبهه ملی، رفاقت صمیمانه‌ای داشتند. دو همسن و رفیق قدیمی. در المپیک توکیو، زندی سرمربی بود و تختی کشتی‌گیر. بین‌شان فاصله افتاده بود و تختی را سایر اعضای تیم ملی با همراهی وزنه بردارها کوچ می‌کردند.
 
پهلوان زندی که به درجه سرهنگی هم رسید، در المپیک‌ها بد اقبال بود؛ سه دوره کشتی گرفت و بی مدال ماند اما دو دوره هم به عنوان سرمربی، تیم ملی را هدایت کرد.
 
وقتی هواپیمای حامل علیرضا پهلوی سقوط کرد، شاه چنان اعتمادی به زندی ۲۴ ساله داشت که جزو نخستین گروه تجسس به ارتفاعات مازندران اعزام شد.
 
سال‌های قهرمانی، با تختی وزن‌هایشان را جابه‌جا می‌کردند که تیم ملی ایران از وجود هر دو استفاده کند. در مسابقات جهانی ۱۹۵۱ هسلینکی، تختی در ۷۹ کیلو کشتی گرفت و زندی در دسته ۸۷ کیلوگرم.
سال بعد در المپیک برعکس شد. مسابقات جهانی ۱۹۵۴ هم تختی یک وزن بالاتر گرفت تا زندی در ۷۹ کیلو قهرمان شود.
 
زندی برای طلای جهان، اکسل گروئنبرگ سوئدی با دو طلای المپیک در کشتی فرنگی را مغلوب کرد. آتلی از ترکیه را هم برد روی پل و شکست داد. آتلی در المپیک‌های ملبورن و رم، هماورد زندی و تختی بود.
علیرضا زندی پسر عباس زندی از قهرمانان فوق سنگین کشتی آزاد ایران بود و حالا سرپرستی تیم ملی کشتی پهلوانی را به عهده دارد.
 
در این میان، وزیر ورزش و جوانان و رئیس کمیته ملی المپیک در پیام‌های جداگانه‌ای درگذشت عباس زندی پهلوان را تسلیت گفته‌اند.
 
بر اساس گزارش رسانه‌‌ها، مراسم تشییع پیکر زندی روز سه‌شنبه نهم آبان از مقابل در اصلی ورزشگاه شهید شیرودی (امجدیه) انجام می‌شود.
+34
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.