شاهزاده نور: همه ما امیدواریم به ایران بازگردیم

کیهان لندن می نویسد |:
عکس مجله فرانسوی  Point de Vue  در یکی از شماره‌های اخیر خود (۱۸ تا ۲۴ اکتبر) عکس شاهزاده  نور را پشت جلد خود قرار داده و در توضیح آن نوشته است «نور» نواده‌ی شهبانو فرح  ما را در نیویورک می‌پذیرد.
این مجله با عنوان «همه ما امیدواریم به ایران بازگردیم» گزارش می‌دهد که به یک شب‌نشینی خیریه در نیویورک رفته و با شاهزاده نور گفتگو کرده است.
-هدف شما از برگزاری این شب‌نشینی در پایان ماه سپتامبر در نیویورک چیست؟ــ مدت‌ها به دنبال یک هدف خیریه‌ می‌گشتم که وقت و تلاشم را برای آن به‌ کار ببرم. دوستی مرا به «ژاکلین نووگراتس»  بانی سازمان غیردولتی آکومن معرفی کرد. من از داستان او در کتاب «عرق‌گیر آبی» که ادامه‌ی کتاب «چگونه می‌توان فاصله‌ی بین ثروتمند و تنگدست را در جهانی به‌هم پیوسته پر کرد» است بسیار تحت تأثیر قرار گرفتم.
این خانم بانکدار قدیمی در مسافرتی به روآندا پولووری را بر تن کودکی می‌بیند که مادرش سال‌ها پیش به یک سازمان خیریه‌ داده بود. هدف وی آن است که تنگدستان بتوانند خودکفا شوند به این معنی که امکاناتی به آنها داده شود که بتوانند خودشان زندگی خود را اداره کرده و راه حل‌های برای مشکلات خود پیدا کنند. این نکته‌ای بود که مرا به فکر واداشت. شما در هر خانواده و یا کشوری که به دنیا می‌آیید باید کم و بیش امکاناتی داشته باشید که بتوانید زندگی شایسته‌ای را پیش ببرید. به این خاطر، تصمیم گرفتم با در میان گذاشتن این مسأله با همسالان خودم و تشویق آنان به شرکت در این اقدام انسانی، سنگی بر بنای آکومن بیفزایم.
– شما از نیویورک می‌روید که ساکن لندن شوید ولی سه سال در این شهر در مانهاتان زندگی کرده‌اید. چه چیز را در این شهر دوست داشتید؟ــ نیویورک بهترین آموزشگاهی است برای هر کس در هر زمینه‌ای که خواهان آن است. در این شهر همه چیز با سرعت می‌گذرد. شما نیز به ‌تندی یاد می‌گیرید. من از پایان تحصیلاتم در رشته‌ی روان‌شناسی بر آن شدم که به رشته‌ی سرمایه‌گذاری در اموال غیرمنقول روی آورم و به کار مشغول شوم. اصولا تماس با مردم را دوست دارم و به شرکت در گروه‌هایی که در رشته‌ی ساختمان فعالیت می‌کنند علاقه دارم. محیط برق‌آسای شهر نیویورک چنان به انسان انرژی می‌بخشد که در هیچ نقطه‌ی دیگری وجود ندارد. نیویورک به هیچ‌وجه شباهتی به مریلند که در آنجا بزرگ شدم و حتی واشنگتن که شهری کوچک‌تر و سیاسی است، ندارد. در کودکی محیط زندگی‌ام بسیار ملایم و شیرین  و آرامش‌بخش ‌بود ولی به نظرم زیادی آرام می‌آمد. دائماً از مادرم که او نیز زنی طرفدار آفتاب و روزهای آفتابی است می‌پرسیدم: «تو چگونه در اینجا زندگی می‌کنی؟» برای  پدرم که طبیعتاً خویشتن‌دار است، زندگی در آن محل و مکان کمال مطلوب است.
– آیا هرگز فکر کردید که به خانواده‌ و سرنوشتی متفاوت از خانواده‌ها و سرنوشت‌های دیگر تعلق دارید؟ــ زمانی که کودک بودم، متوجه نوعی اختلاف با دیگران به ‌خاطر ملاحظات امنیتی می‌شدم که همیشه خاطر پدرم را نگران و آزرده می‌کرد. مادربزرگم بی نهایت به آنچه در ایران می‌گذرد توجه دارد و احساس مسؤولیت می‌کند. او همواره با مردم ایران که ناگزیر شد آن را ترک کند، در تماس است. درباره‌ی پدرم باید بگویم که او زندگی خود را وقف مبارزه برای دموکراسی و احترام به حقوق اقلیت‌ها در ایران کرده. طبیعی است که من نیز با خواندن کتاب‌هایی نظیر نوشته‌های اندرو کوپر The Fall of Heaven و یا The Pahlavies and TheFinal  که بدون شک یکی از واقع‌بینانه‌ترین نوشته‌ها درباره‌ی پهلوی‌ها هستند خودم را در خدمت این اهداف احساس می‌کنم.
بین آنچه برخی درباره‌ی تاریخ ایران می‌گویند و گفته‌های مادربزرگم که برای من از حوادثی که با آن زندگی کرده می‌گوید، دنیایی اختلاف هست. به همین ترتیب برخی از اشخاص، پدرم را به عنوان شخصی که مردم را به بازی می‌گیرد، معرفی می‌کنند درحالی که او خوش‌خلق‌ترین و نیکخواه‌ترین افراد است. اگر او را ندیده بودم گمان نمی‌کردم آدمی با این صفات وجود داشته باشد.
 – با کشوری که هرگز به آن نرفته‌اید چه رابطه‌ای احساس می‌کنید؟ــ من می‌توانم دیدی از ایران‌ــ البته تصوری و تخیلی‌ــ مبتنی بر عکس‌های خانوادگی داشته باشم بخصوص وقتی به مراکش می‌روم که بو و مزه‌ی غذاها شبیه آنجاست. از طرف دیگر، تمام آوارگان نسبت به کشور خود شور و علاقه‌ی خاصی  دارند. در جمع آمریکاییان ایرانی‌تبار من همواره افسانه‌ها و حکایت‌ها از کوه‌ها و مناظر و غذا و… شنیده‌ام. همه امید بازگشت به کشورمان را داریم. بزرگترین آرزوی من آن است که پدرم بتواند روزی به ایران بازگردد.
– با کشور پذیرنده‌ی خود (آمریکا ) چه رابطه‌ای دارید؟ــ من واقعاً سپاسگزارم که در کشوری بزرگ شده‌ام که آزاد است. فرصت می‌دهد که با دیگران رابطه‌ی دوستی  برقرار شود. آمریکاییان خون‌گرم هستند و به امور مختلف با دید مثبتی نگاه می‌کنند و به انسان انرژی می‌بخشند که به راستی پرارزش است. با تمام این احوال، من تصمیم گرفته‌ام مدتی در لندن زندگی کنم زیرا واقعا  تشنه‌ی فرهنگ اروپا هستم.
– به چه چیزهایی بیش از همه علاقه دارید؟ــ من هنر معاصر را بسیار می‌پسندم. دوستم لیلا هللر که در نیویورک  مشغول برگزاری نمایشگاه نقاشی است پسری فوق‌العاده دانا و باهوش دارد که چیزهای بسیاری به من یاد می‌دهد و مرا به موزه‌ها  می‌برد. عیناً مانند مادربزرگم که خیال دارم در کنارش به نمایشگاه‌های هنر معاصر اروپا بروم؛ من هم مانند او دیوانه‌ی حیواناتم بخصوص سگ‌هایمان را دوست دارم. باید این را نیز اضافه کنم  که همواره مُد را دوست داشته و دارم. خیلی به طراحی لباس زنان علاقه دارم و برای این کار تمام نشریاتی را که بخش مخصوصی برای نمایش مد دارند به ‌دقت نگاه می‌کنم.  این روزها دلم می‌خواهد لباس‌های طراحان معروف و معتبر را بپوشم ولی در عین حال به کار طراحان جوان مانند جاناتان سیمخای  (Jonathan Simkhai) هم  توجه بسیار دارم.
– به‌نظر می‌رسد شما به مادربزرگتان شهبانو فرح بسیار نزدیک هستید…ــ او همواره در زندگی من حضور داشته. ارزش‌های مورد علاقه‌ی او منبع الهام است. مادربزرگ من در عین حال که متعهد به  نقش خود است مانند هر مادربزرگ دیگر، بسیار با توجه و مهربان است. هنگامی که با خواهرانم کودک بودیم ما را صبح زود برای گردش به باغ خود می‌برد تا با تکان دادن درخت‌ها در دلمان نیت کنیم. به ما می‌گفت که از این کار نیرو می‌گیرد. مرا از همان دوران به تفکر و تأمل درباره مسائل مذهبی و فلسفی وامی‌داشت. از همان زمان هنگامی که مسافرت می‌کنم و نمی‌توانم بخوابم، به یاد مادربزرگم می‌افتم که می‌گفت: «صورت و دست‌هایت را رها کن و به حال خود بگذار» او با وجود تمام ناملایماتی که از سر گذرانده یک حس شوخ و بامزگی هم دارد. در عین حال همین که آهنگی ریتمی داشته باشد حتی در وسط کوچه و گذر او را به رقص  در می‌آورد. من نمی‌توانم حتی در خواب و رؤیا هم مادربزرگی مانند او را تصور کنم.
+370
رأی دهید
-292

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۴
  شب ناب - یوکوهاما، ژاپن
  بخواب بابا! لحاف سرد شد!
  409
  397
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۲
  IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان

  درود بر ملکه زیبا و اینتلیجنت آینده ایران ، البته بعد از پدرشان.
  322
  346
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  مهرداد2538 - تهران، ایران
  هر وقت به تاریخ نگاه می کنم شباهتهای بسیاری بین سرگذشت و خلق و خوی مردم کشور اسپانیا با ایران می بینم. از مورد هجوم اعراب مسلمان قرار گرفتنشان تا به امروز. فقط تنها تفاوت ما قسمت مربوط به دوران حال حاضر ما است که آنهم امیدوارم همچون مردم سرفراز اسپانیا جامعه به این سطح آگاهی دست یابد که راهی جز بازگرداندن بستگان پادشاه سابق که با یک شورش چپ گرا شبیه آنچه در ایران اتفاق افتاد جلای وطن کرده بودند ندارند. امیدوارم آن زمان دور نباشد.
  188
  192
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۵۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۴
  شب ناب - یوکوهاما، ژاپن
  تویی که بعد از من کامنت گذاشتی تو هم برو بخواب!اینتلیجنت؟اینو باباش سرآمد بیکارای عالم و از مرفهین بیدرد هستن!
  228
  223
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Fash Guo - کلن، آلمان
  همه میخوان از یک اقدام خودجوش و مردمی سواستفاده کنند و از آب گل آلود ماهی بگیرند . مردم ایران نیاز به شیخک و شاخک نداره !!
  156
  158
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  Fash Guo - کلن، آلمان
  تصحیح**. شیخک و شاهک.
  121
  124
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۵
  samak - پاریس، فرانسه
  این طفل خودشو جای مانکنها گرفته، ما اینو فهمیدیم که این دختر خانوم کلی لباس توی گنجه داره و مثل همه ایل و تبارش نه چیز زیادی توی کله. خدایش بیامرزادم مریم میرزاخانی را.
  178
  177
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۸۴
  mok432 - تهران، ایران
  باعث افتخار ایرانیان است.درود بر خاندان پهلوی
  202
  212
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۴
  iran2015 - وین، اتریش
  حرفهایی جالب زد که البته هیچکدام ربطی به ایران نداشت. ایران هم هیچگاه به سیستم پادشاهی برنمیگیرد ولی کاش پدرش حداقل نامی ایرانی برایش انتخاب میکرد با آنکه در نهایت فرقی هم نمیکند چون خودش هم علاقه ای به ایران ندارد فقط دوست داشت پدرش بتواند روزی به ایران برگردد
  101
  106
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  حمید کاردروست - لندن، انگلستان
  اگه نگاه واقع بینانه بیندازیم ،تنها کشوری که طولانی ترین حکومت پادشاهی داشت ایران بوده،وا این هویت و شناسنامه ایران هست، اگه دست از حسادت و کور کور رانه قضاوت کردن برداریم،ایران مستحق این است ،و امیدوارم دوباره شکوه و عزت ایرانی دوباره برگرده😊
  113
  124
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۱
  گذشته میرزا - ایران، ایران
  [::شب ناب - یوکوهاما، ژاپن::]. حالا راستشو بگو چند میگیری اینجا نظر میذاری؟ کار شرفتمندانه بهتر نیست؟ آیا با زور بازوی خودت نون بخوری بهتر از مزدوری و ساندیسخوری نیست؟ یه ذره همت کنی مجبور نمیشی بخاطر یک ساندیس برای این رژیم دم تکون بدی
  119
  127
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۳
  mirzadeh i eshghi - آلمان، آلمان
  حواست باشه الالحساب مثل شاهزاده لیلا اور دوز نشی یا علیرضا وار بلا سر خودت نیاری.چرا یکی به این فامیل وطرفدارانشون واقعیت رو حالی نمی کنه که روزی به سبک اجداد خائن ودستنشانده شون گ؟ به گ؟ خواهند شد وپشت گوششون رو شاید ببینن اما ایران رو هرگز.
  122
  122
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران
  شما اول بروید اسم عربی خود و ایل وتبارتان را ایرانی کنید بعد فکر ایران آمدن کنید...!!
  116
  119
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۸:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۲
  شاه و شیخ - قم، ایران
  "برخی از اشخاص، پدرم را به عنوان شخصی که مردم را به بازی می‌گیرد، معرفی می‌کنند درحالی که او خوش‌خلق‌ترین و نیکخواه‌ترین افراد است"!!!!؟؟؟. این تیکه را خیلی خوب اومدی شازده..!! ما هم اگر همچون پدر بیکار و بی عار و تن لش تو روی میلیونها دلار دزدی شده لم میدادیم و دغدغه یه لقمه نون برای زن و بچه هایمان نداشتیم صد بار از پدر تو خوش خلق تر و نیکخواه تر میشدیم..!!
  113
  113
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  princesse - تهران، ایران
  چقدرخوشگله چشم حسودااااااااااش بترکه ،دردبلات توسر هرچی ساندیس خوراین سایت که مثل موروملخ ریختن واسه منفی زدن الهی چشمتون دربیاد کوربشید
  111
  116
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  قدمتان به روی چشم.
  109
  118
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. باشه، ما رای میدیم شما برگرد ایران و برای ما افتخار بیافرین!
  62
  65
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شب ناب - یوکوهاما، ژاپن::]. جنبه داشته باش و برای خودت اسم کاربری انتخاب کن، نه اینکه برای بد نام کردن دیگری تقلید از اسم او بکنی‌. بی‌ شخصیت تر از شما سایبری‌های لجن، همان آخوندیست که شما را پرورده.
  97
  105
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::iran2015 - وین، اتریش::]. البته از نظر شما حرف‌هایی‌ که آخوند میزند بیشتر ربط به ایران دارد.
  52
  55
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  نه سیستم شاهنشاهی نه دینی نه هیچ سیستم دیگری بجز فدرالیسم یا حداقل فدراسیون بقای ایران را تضمین نمیکند. دولتی دمکراتیک با ارتش سیستم پولی و سیاست خارجی واحد اما با توجه به کثیر المله و اختلافات فرهنگی زبانی و سابقه تاریخی ظالمانه ای که از جانب سیستم دینی و شاهی بر ملت‌ها وارد هر منطقه دارای خودمختاری نسبی داشته باشه. در غیر این صورت متاسفانه و امیدوارم که حدسم اشتباه باشد آینده این مملکت جنگ سپس جنگ داخلی سپس تجزیه خواهد بود.
  55
  59
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  سگ سبیل - کنت، انگلستان
  من یه سوال از سلتنتjلبها دارم مگه پدر ایشون شاه که این شاهزاده باشه اگه پدربزرگ کسی‌ شاه باشه نوه دیگه‌ شهزد حساب نمیتونه ب
  70
  77
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  سگ سبیل - کنت، انگلستان
  خعیلی جالبه این خانم نوشته که مادربزر rgمرا از همان دوران به تفکر و تأمل درباره مسائل مذهبی و فلسفی وامی‌داش ایا این معنش این نیس.ت کههنوز تو خونواده سلتنتی مزحب نقش پررنگی
  70
  73
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۷
  دوستدار - استهکلم، سوئد
  درود بر خانم نور عزیز و گرامی , دردوبلات بخورد بر سر هرچه اخوند حکومتی و هرانکه شما را قبول نداشته باشد.
  66
  74
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۳۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::سگ سبیل - کنت، انگلستان::]. دو پک کمتر بنوش که وقتی‌ کامنت میذا‌ری پر از غلط غلوط نباشه.
  48
  53
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  ما دیگه چقدر بدبخت شدیم که یکی‌ به اسم سگ سبیل تفسیر سیاسی برامون میکنه.
  55
  60
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۱
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::شاه و شیخ - قم، ایران::]. خوراک یک ماهت مهیا شد، نه؟ دوتا کامنت دیگه هم بر ضد پهلوی بنویس تا خرج بلیت اتوبوس هم در بیاد تا مجبور نباشی‌ پیاده بری دستبوس آقا!
  60
  66
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۴
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  سپاه سایبری به حالت آماده باش، از وحشت حرکت مردمی در روز هفت آبان، به سایت‌های ایرانی‌ هم حمله ور شدند. گونی گونی با خودتون منفی‌ بیارید و اینجا خالی‌ کنید، با این کارهای احمقانه مهر پهلوی از دل ایرانیان بیرون نرود! میرزاده، شیخ و شاه، ده تا نام کاربری مثل سگ سبیل هم درست کنید و خودتان را به در و دیوار بکوبید، باز هم حریف ملت بزرگ ایران نمیشوید.
  37
  40
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۱۰۷
  millionaire - منچستر، انگلستان
  [::IRAN+ISRAEL+USA4EVER - مونیخ، آلمان::]. اینتلجنت ،میخواى بگى با سوادى ، اینجا قراره همه فارسى حرف بزنیم ، انگلیسى حرف زدن علامت سواد نیست
  22
  28
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۲۶
  جمهوری سکوت - فرانکفورت، آلمان
  خیلی خانمه. من هر کامنتی توی فیس بوک گذاشتم جوابش داد.
  28
  33
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۵۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۸
  Ahmad1345 - گوتنبرگ، سوئد
  آدم نمیداند چه بگوید؟ کافی است یک کلمه بگی که بالای چشم پهلوی ابرو است تا این دوستان سلطنتی مثل بمب مفجر بشوند! این عزیزان در ضمن میخواهند بعد از ملاها در ایران دموکراسی درست کنند! تازگی ها راسیسم را هم چاشنی حرفهایشان کردند. خود من اوایل جنگ در جبهه بودم. خود من میدیدم که هموطنان عزیز و دلیر عرب, ترک و بسیاری دیگر چطور از این کشور دفاع کردند. حالا با هر کامنت این دوستان سلطنتی چندتا دشنام نثار این مردمان دلیر و گرامی میکنند. سر بلندی ایران مدیون تمام ملیتهای ساکن ان است.
  20
  38
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو

  [::Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا::]. نه عزیزم بدبختی هنوز به چشم ندیدی. تشریف ببرید سیستان و بلوچستان کلا استان‌های حواشی کشور ببینید بد بختی چیه. صد سال نفت جنوب می‌برند گفتیم اشکال نداره نفت ثروت ملیه، نیروی غیربومی آنهم هزار هزار نفر آوردند گفتیم اشکال نداره هموطنه آب کارون منحرف کردن و مردم را از آب شرب محروم کردن دیگه خط قرمزه که ازش گذشته شده. مردم استان‌های مرز نشین همه مسلح هستند آیا واقعا گمان میکنید این اسلحه ها اگر عدالتی بر پا نشود تا ابد غلاف خواهد بود. نه عزیزم وقتی یک انسان از حد عصبانیتش بگذره غیر قابل کنترل خواهد شد وای به حال دهها میلیون انسان. شماها از سرخوشی اوج مشکلتون یه خلیج فارسه و پاسارگاد و تخت جمشید ولی ملتی که روی نفت قرار داره از سر استئصال و إهمال و نامردی و ظلم و اجحاف و محرومیت وبی کاری و بی آبی و. این مشکل جایگاهی در زندگیش نداره. واقعا امیدوارم قبل از رسیدن به اون مرحله عدالت اجتماعی واقتصادی و فرهنگی در ایران برپا شود حالا بدست آخوند شاه یا شما ولی اگر نشد بنظرم آینده غیر قابل کنترلی خواهیم داشت.
  9
  31
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۳
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۳۴
  tiger.man - لوبومو، کنگو
  برای چنین انسان‌هایی دوره احساسات عواطف و هویت ایرانی گذشته بخصوص که به اسم همین شعار در دوره شاه و عواطف دینی در این دوره ظلم‌ها وجنایت ها بر آنها عمل شده. دوره دوره عملگرا بودنه برادر حق هم اگر به حقدار با آرامش و بدون خشونت داده بشه در نهایت گرفتنیه چه با آرامش چه با خشونت. اما این خشونت عمل نیست بلکه عکس العمل زیاده خواهی و ظلم و جنایت کسانی هستند که بر مسند قدرت و کسانی هستند که اینجا واسه پاسارگاد و خلیج فارس و کوروش و شاه و خمینی دین و محمد و. خود را به آب و تاب می‌زنند اما چشم خود را به خود ظلمی وجنایتهایی که به ملت بخصوص مرزنشینان عمل می‌شود اهمیت ودر بهترین حالت فقط همدردی میکنند اما اسم خلیج عربی بشنوند ماه را هم آسمان به زمین می‌کشند.
  11
  28
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۵۱
  سگ سبیل - کنت، انگلستان
  سبکبالام اقا تو هم مثل من هفته یی هفت روز و روزی هشت سااعت کارسنگین میکردی دو سااعت رفت وبرگشت بودی حتا نمیتونستیی ...دربدی روزایی که من اف میخورمو شیفتکاری من نیس.ت یا روز یکشنبه وقتکنم دو سه سااعت میام اماا هروقت اومدم دیدم زودتر از همه کامنتگذاشتی باد معده خالیکردی اقااگه بیکاری ملتو به 'یرت حساب نکن تازه اگه مست هم باشم وضع جسمنیم از تو بهتره
  11
  15
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۶۳
  Sabokbalam - کالیفورنیا، ایالات متحده امریکا
  [::سگ سبیل - کنت، انگلستان::]. کارى به وضع جسمى سرکار نداشتم، منظور من هم وضع به هم ریخته روحى شما بود که در انتخاب اسم کاربرى و نوشتن کامنت شما جلوه میکند. با این همه ساعتى که صرف کار میکنید، جالب است که به محض دیدن نام پهلوى خود را مجبور حس میکنید که عکس العمل نشان دهید.
  7
  13
  ‌سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۷
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.