دستگیری اعضای یک گروه مجازی به اتهام ایجاد «کمپین مراسم روز کوروش و بازگشت شاهزاده»

در روزهای گذشته، گزارش‌هایی درباره تلاش نهادهای امنیتی برای جلوگیری از مراسم این روز در پاسارگاد در استان فارس منتشر شده است.همزمان با روز کوروش، تعدادی از وب‌سایت‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به نهادهای امنیتی ایران خبر دادند که «وزارت اطلاعات اعضای یک گروه را به دلیل ایجاد کمپین مراسم روز کوروش و کمپین بازگشت شاهزاده در شبکه های مجازی»، دستگیر کرده است.
 
روز یکشنبه هفتم آبان در ایران، به طور غیررسمی «روز کوروش بزرگ» نامیده می‌شود و در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره تلاش نهادهای امنیتی برای جلوگیری از مراسم این روز در پاسارگاد در استان فارس منتشر شده است.
 
در همین حال، وب سایت« دیده بان»، از وب‌سایت‌های وابسته به نهادهای امنیتی ایران، روز یکشنبه اعلام کرد که وزارت اطلاعات اعضای یک گروه را که در فضای مجازی و با هدف بزرگداشت روز کوروش دعوت به برگزاری تجمع کرده بودند، دستگیر کرده است.
 
این وب‌سایت افراد دستگیر شده را متهم کرد که دراین روز قصد اقداماتی چون «آسیب به اموال عمومی» را داشته اند.
 
دیده بان همچنین عنوان شد که «منابع خارجی» این افراد را «هدایت» می کردند.
این وب سایت و خبرگزاری فارس همچنین فیلمی از اعتراف‌های اجباری تعدادی از افراد دستگیر شده را منتشر کرده اند.
 
دراین فیلم، این افراد اعلام کردند که در فضای مجازی «کمپین بازگشت شاهزاده» و کمپینی را درباره روز کوروش تشکیل داده اند.
 
این فیلم درحالی پخش شده است که درسال‌های گذشته، تعدادی زیادی از زندانیان سیاسی و عقیدتی اعلام کرده‌اند که تحت فشار و شکنجه مجبور به اعترافات اجباری شده‌اند. مقام‌های جمهوری اسلامی ایران به طور معمول،‌ شکنجه در زندان‌ها را رد می‌کنند اما گزارش‌های سازمان‌های حقوق بشری حاکی از اعمال شکنجه علیه زندانیان است.
 
سال گذشته تعدادی ازشرکت کنندگان در مراسم روز کوروش در آرامگاه او در پاسارگاد دستگیر شدند.
در این ارتباط، امامان جمعه استان فارس و رسانه‌های اصولگرا در روزهای گذشته شدیدا به مراسم بزرگداشت روز کوروش حمله کرده‌اند.
 
علیرضا سیاهپور، مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان فارس، روز جمعه پنجم آبان، اعلام کرده بود که جاده مرودشت - سورمق آباده در روزهای شنبه و یکشنبه، ششم و هفتم آبان، به دلیل «تعمیرات» مسدود است.
 
این جاده مسیر اصلی منتهی به آرامگاه کوروش و بخشی از بزرگراه شیراز – اصفهان است.
محوطه باستانی پاسارگاد در فاصله حدود ۱۳۵ کیلومتری شیراز و در فاصله سه کیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده قرار دارد.
 
روز چهارشنبه هفته گذشته نیز یکی از مخاطبان رادیو فردا با ارسال ویدیویی از پاسارگاد از قول مردم محلی عنوان کرده بود که «به علت نزدیک بودن هفتم آبان، روز کوروش، نهادهای امنیتی در حال میله زدن به دور پاسارگاد، مقبره کوروش هستند تا از تجمع مردم در این مکان جلوگیری کنند».
 
در روزهای گذشته همچنین در شبکه‌های اجتماعی فیلم هایی از اعزام ده‌ها خودروی ضد شورش نیروی انتظامی به منطقه پاسارگاد منتشر شده است.
 
سال گذشته گروهی از تجمع‌کنندگان در پاسارگاد، شعارهایی از جمله «ایران وطن ماست، کوروش پدر ماست» و همچنین شعارهایی علیه حکومت جمهوری اسلامی سر دادند.
 
بنا بر گزارش‌ها، از دیگر شعارهایی که تجمع‌کنندگان در این روز در پاسارگاد سر دادند شعار «شاهزاده، تولدت مبارک» بود که به روز نهم آبان، روز تولد شاهزاده رضا پهلوی، ولیعهد سابق ایران اشاره داشت.
او نیز در صفحه فیسبوک خود به این شعار واکنش نشان داده و نوشته بود این «بهترین هدیه تولدم در سال‌های گذشته بود».
 
گلنبشته بابلی موسوم به سالنامه «نبونید» هفتم آبان (۲۹ اکتبر) را روز گشودن بابل به دست کوروش بزرگ آورده است؛ روزی که بر پایه «استوانه کوروش»، «استوانه‌های نبونید» و داده‌های تاریخی دیگر، برچیدن برده‌داری و بیگاری، آزادی بردگان و بندگان و نگارش خود استوانه بابلی کوروش را در پی دارد که از آن به نام نخستین منشور حقوق بشر یاد می‌شود.
+30
رأی دهید
-6

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۴۲
  paksan - ایران، ایران
  اخبار دروغ هستش. شک نکنید یکی از روشهای ضد اطلاعات همینه. ترسوندن
  2
  16
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۷:۵۲
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۱
  تورکم - اردبیل، ایران
  کاش این دو سه روز سریعتر بگزره از شر این گوری که میگفتن مادر سلیمان هست ولی شاه ملعون داد به خاخامنشی راحت بشیم.
  21
  3
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۸
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۵
  Azerbaijan.oglu - لندن، انگلستان
  آنجا ارامگاه مادر سلیمان است کوروش انجا چه کار می کنه ؟ امیدورانم از تومروس شیرزن آذربایجانی هم نام ببرید که در مقابل خیانت و کشتن پسرش توسط کروش گردن کوروش را از بدنش جدا کرد اما در تاریخ ایران کوروش به هیچ وجه نمرد و کسی او را نکشت و مردم را با یک سری داستان و توهمات در جهالت نگه داشته اند
  20
  3
  یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۶
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  ۴۶
  بیدار58 - بابلسر، ایران
  باشه اصن خدا هم ترکه خخخخخخ
  1
  6
  دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ - ۰۵:۰۵
  پاسخ شما چیست؟
  0%
  ارسال پاسخ
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.